DAJ CYNK

W Japonii przetestowano pierwsze połączenie 5G z poruszającego się samochodu

08.11.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4293

Ważne 4

1

Podczas komunikacji poprzez sieć 5G (wideo 4K) z poruszającym się autem osiągnięto szybkość przesyłania danych na poziomie 1 Gb/s.



Podczas komunikacji poprzez sieć 5G (wideo 4K) z poruszającym się autem osiągnięto szybkość przesyłania danych na poziomie 1 Gb/s.

Test będący wynikiem współpracy NTT Docomo z Intelem, Ericssonem i Toyotą odbył się na tokijskim nabrzeżu Odaiba. Połączenie pojazdu obsługiwane było przez Intel GO 5G Automotive Platform podłączoną do kilku stacji bazowych Ericssona i uruchomioną za pośrednictwem sieci Docomo 5G. W czasie próby wideo o rozdzielczości 4K przesyłane było strumieniowo do samochodu poruszającego się z szybkością 30 km/h za pośrednictwem łącza, które zapewniało prędkość transmisji danych do 1 Gb/s oraz bardzo małe opóźnienia. W przeciwnym kierunku osiągnięto prędkość 600 Mb/s.

Sektor motoryzacyjny jest potencjalnym motorem napędowym zastosowań sieci 5G tworzącym nowe wyzwania zarówno dla producentów samochodów, jak i dostawców usług komunikacyjnych. Sieć 5G odmieni doświadczenie podróżowania dzięki umożliwieniu czatu wideo 4K czy strumieniowania wideo OTT, a w przyszłości także transmisji danych związanych z obciążeniami sztucznej inteligencji i autonomiczną jazdą. To możliwości, dzięki którym będziemy mogli niwelować ograniczenia i zmieniać sposób, w jaki ludzie żyją, pracują i korzystają z rozrywki. Nasze rozwiązania 5G testujemy w różnych warunkach rzeczywistych, aby zrozumieć, w jakich środowiskach technologia działa najlepiej i jak integruje się z systemami w chmurze i w urządzeniach - powiedział Asha Keddy, wiceprezes i dyrektor generalna Next Generation and Standards Group w Intelu.


Pojazd testowy (Toyota Alphard)


Obszar przeprowadzania testów

Zobacz: Technologia 5G a punkty ładowania Powermat
Zobacz: Qualcomm przeprowadził pierwszy test 5G przy użyciu telefonu

Źródło tekstu: NTT Docomo, wł

Komentarze
Zaloguj się
26. ~
0

2017-11-09 18:00:15

Precz z 5G

Odpowiedz

25. ~gość
1

2017-11-09 16:03:42

@23,24 Przestań wypisywać te bzdury, właśnie tak zaśmiecasz tym fora śmieciarzu.

Odpowiedz

24. jedrek
-1

2017-11-09 14:00:12

@21 2600MHz to tylko taka ciekawostka miejska, w praktycznym działaniu niewiele użyteczna. Bez anteny zewnętrznej lub jak stacja bazowa nie stoi 20 m od okna szkoda się w ogóle w to bawić. 400m do stacji bazowej widzianej z okna i gwizdek-modem jak leży na oknie, z którego widać tą stację bazową to w porywach góra zapali czasami 1 kreskę na 4. Rzucając gwizdek na fotel w domu żadna z kresek wskaźnika poziomu już nie zapali się. Czyli efekt taki jakby do stacji było ze 6km gdyby to pracowało gdzieś w okolicy 900MHz.

Odpowiedz

23. jedrek
-1

2017-11-09 13:53:42

@3 jak to po co? Nie widzisz, że ten świat cały pędzi w baranim galopie na pionową betonową ścianę. Dziś do przeczytania treści na stronie www potrzeba coraz szybszych maszyn i coraz szybszych łącz. Widać rozwój wsteczny na przykładzie yt gdzie jak wdrożyli swoje nowoczesne html5 do przekazów to już maszyna z jednordzeniowym procem nie wyrabia by posłuchać transmisji live i zaczyna się sieczka. Gdzie podobnej jakości strumienie na 16 letnim winampie nawet 1% mocy CPU nie potrzebują do odsłuchu. Strona dziś składa się w 5% z użytecznej treści i 95% dopiętego do niej G.... I to G... trzeba jak najszybciej przepchać, więc coraz większe prędkości potrzebne. Zobacz jak puchnie korporacyjny szpiegowski skype - to jest ten rozwój z d... wzięty. Nic więcej na nim nie robisz co 16 lat temu, ale będzie ważył 10x więcej.Praktycznie pojedynczy procent nadawców nadaje porządnej jakości HD (jak nadawanie z przeplotem można w ogóle nazwać jakością) ale przecież prywatnie do auta 4K jest niezbędny każdemu człowiekowi, pożerając na 10 minut transmisji 1500MB danych. Wmówi się ludziom, że to jest niezbędne do szczęścia i biznes się kręci.

Odpowiedz

22. ~Grzegorz
-1

2017-11-09 09:39:39

Pewnie będzie to tylko używane w centrach handlowych i na stadionach bo w innych miejscach będzie mało opłacalne

Odpowiedz

21. ~
0

2017-11-09 08:50:04

Przecież już LTE w 2600Mhz działa tak że szyba w oknie osłabia sygnał i to już sporo, a co dopiero 3700 i więcej? To już częstotliwości mikrofalowe, dość spore, prawie bezuzyteczne bez dobrych anten parabolicznych...

Odpowiedz

20. ~Sceptyk Zawodowy
1

2017-11-09 08:40:07

Wideoczat podczas jazdy samochodem? ;-) Wróżę sukces. Grabarzom.

Odpowiedz

19. ~klaudyna
0

2017-11-09 02:27:40

a może tak podłączycie się do światłowodu a mamusia zapłaci?

Odpowiedz

18. ~~~~
-1

2017-11-09 01:52:18

Tylko 1 Gb/s? miało być 5Gb/s

Odpowiedz

17. ~taaaa
0

2017-11-08 23:55:52

Mózgi wam sie juz smarzooom od tych mega hercóóöw ! Jeszcze chwila i sie ugotują i wyplyną uchem

Odpowiedz

16. ~klaudyna
-1

2017-11-08 23:30:47

a ja się cieszę że mam mocne UMTS i ok 18Mb/s.. w PL zaraz będzie z jakością BYLEJAKOŚ!!! jak LTE działa gorzej niż UMTS ale w reklamie pinknie..

Odpowiedz

15. ~pochmurny
-1

2017-11-08 22:34:25

A ia rżatko kjedy cześwjeie

Odpowiedz

14. 6230i
1

2017-11-08 22:31:12

No zajebiscie, tylko dlaczego w tych newsach o 5G nigdy nie ma informacji o tym na jakiej czestotliwosci siec dziala i jaki jest zasieg. To jest kluczowe.

Odpowiedz

13. ~
1

2017-11-08 22:28:05

@11 to lepiej nie robić 5G i liczyć, że jakimś cudem LTE wytrzyma przez kolejne lata?W ogóle to sie zastanawiam skąd to myślenie, że 5G nie będzie miało dużego zasięgu? Przecież tam docelowo będą też niższe częstotliwości niż są obecnie takie jak 600 i 700MHz.

Odpowiedz

-1

2017-11-08 21:42:09

Sprostowanie. Mam jednak 8G ultra lajt ready w Matizie pożyczonym od szwagra. Speedtest dochodzi do 500 mega o trzeciej w nocy jak się budzę na kacu i jadę po flaszkę na stację.

Odpowiedz