DAJ CYNK

UKE skontrolował rynek smartfonów i tabletów

16.02.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 11

Ważne 2

1

Pod koniec 2015 roku, UKE postanowił przeprowadzić kampanię kontrolną poświęconą wyłącznie tabletom i smartfonom.

Pod koniec 2015 roku, UKE postanowił przeprowadzić kampanię kontrolną poświęconą wyłącznie tabletom i smartfonom. Jej celem była weryfikacja spełniania przez te urządzenia wymagań (zarówno formalnych, jak i technicznych) określonych w dyrektywach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem spełniania wymagań w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowników.

Kontrole UKE objęły przekrojowo cały rynek smartfonów i tabletów, od tańszych urządzeń do tych najdroższych; te, które cieszą się zainteresowaniem najszerszego grona konsumentów, jak i te mniej popularne. Kontrole objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 16 modeli smartfonów i tabletów.

Lista skontrolowanych smartfonów:


Lista skontrolowanych tabletów:
 • Lark FeeMe X4 7,
 • Lenovo Tab S8-50F,
 • Samsung Galaxy TAB S2 SM-T710,
 • Kiano Slim Tab 8,
 • Prestigio MultiPad Color 2 3G,
 • Samsung Galaxy Tab 3,
 • Lenovo Tab 2 A7-10F,
 • Cavion Base 7 Dual,

W ramach weryfikacji spełniania wymagań formalnych sprawdzono: poprawność oznakowania smartfonów i tabletów znakiem zgodności (znak CE) oraz zgodność treści i formy deklaracji zgodności (oświadczenia producenta wyrobu o jego zgodności z wymaganiami zasadniczymi). Sprawdzono również bezpieczeństwo użytkownika, kompatybilność elektromagnetyczną i efektywność wykorzystania zasobów częstotliwości.

W toku prowadzonej kontroli stwierdzono niezgodności formalne lub techniczne jedynie w stosunku do 3 modeli urządzeń, co stanowi udział na poziomie ok. 19% kontrolowanych wyrobów. Co istotniejsze dla konsumentów, badania laboratoryjne wykazały, że wyłącznie 2 modele nie spełniają wymagań technicznych.

Wymagań formalnych nie spełniają:
 • Lark FreeMe X4 7 - w deklaracji zgodności stwierdzono brak imienia i nazwiska osoby upoważnionej do składania podpisu w imieniu producenta oraz daty wystawienia deklaracji zgodności,
 • Kiano Slimtab 8 i Cavion Base 7 Dual - znak CE na obudowie tabletu i na opakowaniu jest mniejszy niż wymagane prawem 5 mm oraz w deklaracji zgodności błędnie powołano nieistniejącą normę EN 22024:2010.

Wymagań technicznych nie spełniają:
 • Lark FreeMe X4 7 - normy EN 55022:2010+AC:2011 w zakresie emisji przewodzonych - przyłącze zasilania AC; normy EN 301 489-1 w zakresie odporności na wyładowania elektrostatyczne; normy EN 300 328 w zakresie emisji niepożądanych nadajnika (interfejs Wi-Fi 2,4 GHz).
 • Cavion Base 7 Dual - nie spełnia wymagań norm EN 55022:2010+AC:2011 w zakresie emisji przewodzonych - przyłącze zasilania AC.

W stosunku do podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie do obrotu urządzeń niezgodnych z wymaganiami, w dwóch przypadkach - wszczęto pokontrolne postępowania administracyjne (z uwagi na istnienie niezgodności technicznych), zaś w jednym przypadku (ze względu na istniejące wyłącznie niezgodności formalne) - wystąpiono o dobrowolne podjęcie działań naprawczych.

Źródło tekstu: UKE

Tagi: uke
Komentarze
Zaloguj się