DAJ CYNK

TSMC: procesory w 3nm procesie technologicznym

12.12.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 30

Ważne 2

1

TSMC wybuduje fabrykę za kilkanaście miliardów dolarów, w której będzie produkować procesory w 3nm i 5nm procesie technologicznym.

TSMC wybuduje fabrykę za kilkanaście miliardów dolarów, w której będzie produkować procesory w 3nm i 5nm procesie technologicznym.

Przyszłoroczne flagowe procesory Qualcommu zostaną wyprodukowane przez Samsunga w 10nm procesie technologicznym. Tajwański TSMC w tym samym procesie ma produkować procesory A11 dla Apple'a i do tej pory wszystko wskazywało na to, że pomimo zapowiedzi wdrażania nowej technologii co dwa lata, na tę chwilę to koniec miniaturyzacji procesorów.

TSMC nie zamierza poprzestać na 10nm i firma ogłosiła budowę nowej fabryki, w której w 2022 roku zaczną być produkowane procesory w 3nm i 5nm procesie technologicznym. W międzyczasie, w 2017 lub 2018 roku ma ruszyć produkcja procesorów Apple A11 w 7nm procesie technologicznym. Koszt wybudowania fabryki, to 15,7 mld dolarów.

Wdrażania nowych procesów technologicznych, to przede wszystkim oszczędności dla producentów. Dzięki temu z jednego kawałka tzw. wafla krzemowego (na zdjęciu) można wyprodukować więcej układów scalonych. Dodatkowo są one dzięki temu fizycznie mniejsze, więc mogą zajmować mniej miejsca w obudowach.

Źródło tekstu: TSMC; wł

Komentarze
Zaloguj się