DAJ CYNK

Tegra K1 - nowy mobilny chipset graficzny od Nvidii

06.01.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5144

Ważne 6

3

Nvidia zaprezentowała 192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra K1, wyposażony w tę samą architekturę NVIDIA Kepler, która napędza kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 780 Ti. Do urządzeń mobilnych wprowadzono tym samym obsługę najnowszych technologii znanych dotąd z komputerów PC, umożliwiając uruchomienie zaawansowanych silników do gier, takich jak Unreal Engine 4 firmy Epic Games. Procesor zapewnia zaawansowane funkcje obliczeniowe przyspieszające rozwój aplikacji do rozpoznawania obrazów i mowy.

Nvidia zaprezentowała 192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra K1, wyposażony w tę samą architekturę NVIDIA Kepler, która napędza kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 780 Ti. Do urządzeń mobilnych wprowadzono tym samym obsługę najnowszych technologii znanych dotąd z komputerów PC, umożliwiając uruchomienie zaawansowanych silników do gier, takich jak Unreal Engine 4 firmy Epic Games. Procesor zapewnia zaawansowane funkcje obliczeniowe przyspieszające rozwój aplikacji do rozpoznawania obrazów i mowy.



Procesor Tegra K1 jest oferowany w dwóch wersjach, posiadających identyczną liczbę wyprowadzeń. Pierwsza korzysta z 32-bitowego czterordzeniowego (technologia 4-Plus-1) procesora centralnego ARM Cortex A15. Druga wersja wykorzystuje unikalny, zaprojektowany przez firmę NVIDIA, 64-bitowy dwurdzeniowy procesor centralny. Jednostka ta (o nazwie kodowej Denver) zapewnia bardzo dużą wydajność aplikacji jedno- i wielowątkowych. Jest ona oparta na architekturze ARMv8, która wprowadza energooszczędność technologii procesorowej ARM do obliczeń 64-bitowych.

Obie wersje procesora Tegra K1 mają 192-rdzeniowy procesor graficzny NVIDIA Kepler. Urządzeń mobilnych wyposażonych w wersję 32-bitową należy spodziewać się w I połowie 2014 roku, natomiast wersja 64-bitowa pojawi się w urządzeniach w II połowie tego roku.

Tegra K1 zapewnia pełne wsparcie dla najnowszych technologii gier klasy PC, w tym DirectX 11, OpenGL 4.4 i teselacji. Funkcje te umożliwią programistom tworzącym gry na komputery i konsole, zaprezentowanie swoich tytułów na urządzeniach mobilnych. Tegra K1 to również pierwszy mobilny procesor posiadający te same funkcje graficzne co konsole nowej generacji (Xbox One, PlayStation 4) oraz wyższą wydajność niż konsole obecnej generacji (Xbox 360, PlayStation 3).

Jest to również pierwszy mobilny procesor obsługujący NVIDIA CUDA - platformę obliczeń równoległych. Twórcy oprogramowania pobierali CUDA ponad 2 mln razy, tworząc nowatorskie aplikacje akcelerowane przez procesory graficzne, wykorzystywane do rozpoznawania obrazów i mowy, zaawansowanego obrazowania, edycji wideo i wielu innych zadań.

Oprócz dużych możliwości graficznych i obliczeniowych, procesor Tegra K1 zapewnia również wysoką sprawność energetyczną. Procesor graficzny Kepler, będący sercem Tegra K1, jest - według zapewnień Nvidii - 1,5 raza wydajniejszy energetycznie niż inne mobilne GPU. W rezultacie przy tym samym poborze mocy otrzymujemy większą wydajność dla gier i akcelerowanych przez GPU aplikacji.

Źródło tekstu: Nvidia

Tagi: Nvidia tegra
Komentarze
Zaloguj się
23. ~4xHd P880
0

2014-01-29 15:36:24

No i kto teraz kupi smartfona z tegrą 4. Już pokazali gdzie mają klientów przy tegrze 3 . 1,5 roku i nie ma mowy o nowych sterownikach do wsparcia nowych wersji systemów. Olać ich po całości.

Odpowiedz

22. sudione
0

2014-01-07 16:16:35

Niestety nVidia kolejny raz strzela do mrówek z armaty.;) Wydajność na papierze miażdży, ale papier cierpliwie przyjmie wszystko. Po 1-wsze kompletne fiasko procesora Tegra 4. Na świecie wyszedł tylko 1 (słownie: jeden) smartfon i to tylko na rynek chiński (Xiaomi Mi-3 model TD-SCDMA/GSM). Co z resztą? Kolejna rzecz, nie widzę wsparcia dla nowego kodeka Google -> VP9, a to może mieć kolosalne znaczenie w 2014 roku i przyszłości. ...i ostatnia rzecz, zamiast podpisywać umowy z producentami telefonów tabletów, że do, np. lipca 2014-go roku wyjdzie sprzęt od LG, SAMSUNG/''a, SONY itd., itp. to prężą muskuły. ...a ja zapytam - no i co z tego, że ten chip jest taki mocarny jak nikt z niego nie korzysta, bo jest pewnie za drogi, albo bez wsparcia LTE. Taki MediaTek już jest w SONY, a niedługo będzie w każdym tańszym telefonie. Tak się robi biznes Proszę Państwa!:)

Odpowiedz

20. Vincenzo
0

2014-01-07 11:10:30

Nvidia przygotowuje 2 swietne procki, ale znowu zapomnieli o modemie... chociaż kupili firme, która specjalizuje się w układach modemowych to nie byli w stanie tego zintegrować. Dodatkowy modem to dodatkowy koszt, dokladajac do tego zapewne nie mala cene samego procesora od Nvidii oznacza to duże koszty i niewielka popularność. Duzo latwiej beedzie producentom takim jak Sony czy nawet Samsung wrzucić Snapka 805 niż bawic się w dodatkowe układy zwiekszajace jeszcze koszty i pobor mocy. A w low endach gdzie wazniejsza jest cena to MediaTeki będą lepszym rozwiązaniem. Slabo to widze w przypadku Nvidii...

Odpowiedz

19. ~mac
0

2014-01-06 22:12:39

-dokonczenie postu 18: swap file i czasem zdarza się, że jak jest wieksza wymiana danych do swap file na karcie SD to się potrafi na chwilę zamrozić. Rozwiązania są tu dwa: procesor dwurdzeniowy by jeden rdzeń w razie potrzeby obsłużył operacje I/O na SD lub ARM że sprzętową obsługa I/O do SD (cos na kształt DMA z PCtów).

Odpowiedz

18. ~mac
0

2014-01-06 22:07:42

@17 MT6572 jest nowszy niz MT6577. Z tego co pamiętam MT6572 ma jedynie niższą wielkość matrycy aparatu, poza tym wszystko lepsze - co najważniejsze zużywa mniej prądu. Na co mi S800? Mam na telefonie przeprowadzać symulacje wybuchu jądrowego czy też kopać Bitcoin/''y? :p W tej chwili mam w telefonie MSM7227A czyli jednordzeniowy Cortex A5. Jest to wydajnosciowa przepaść do układów Cortex A5. Do niedawna sprawdzał się znakomicie ale skompilowalem sobie kernel z włączoną obsluga

Odpowiedz

17. ~Janekk
0

2014-01-06 21:46:19

Mac - kup sobie jakiś sprzęt z MT6577 lub wyższym, 4 albo 8 rdzeniowym. Te układy są już porządne, Antutu wariuje przy nich, ale według mnie do Snapdragona 600 czy 800 nie podskoczą. Nawet 8 rdzeni jest mniej wydajne niż S800. Jednak konkurencja zawsze na propsie.

Odpowiedz

16. ~
0

2014-01-06 21:32:10

NO ŁADNIE! TEGO SIĘ PO NVIDII NIE SPODZIEWAŁEM!

Odpowiedz

15. ~
0

2014-01-06 21:12:48

@10 - i co z tego, że rozjechał? Zraziłem się do nich za żałosne wsparcie do produktów Ralinka - firmy, którą przejęli. Qualcomm w Atherosach nie pozwoliłby sobie na takie jaja... Po prostu jeżeli tak traktują wsparcie nie tak starych produktów, to co będzie w przyszłości? Możecie się podniecać ilością rdzeni - wasza sprawa. Liczy się jeszcze coś takiego jak zapewnienie wsparcia i obsługa posprzedażowa...

Odpowiedz

14. ~mac
0

2014-01-06 20:54:02

WitekT: przecież dokładnie to napisałem! MediaTek w tej chwili jest w trakcie wojny cenowej, czyli na dorobku do rozbudowy swojego zaplecza R&D. O sensownych układach od nich możemy mówić dopiero od końca 2012 roku. Oni tłuką procki standardowe, ale robią to świetnie i przede wszystkim tanio bo slicznie podkopali monopol Qualcomm/''a co klientom takim jak ja czy Ty wyszło na dobre bo ceny trochę spadły. Ja tam bardzo bym chciał mieć telefon na MT6572. Na aliexpress bez prób:emu kupisz taki za ok $80 4" i aparat 5MP. Sam mam tablet na MT8389 i to jest rakieta - polecam! Telefon mam na MSM7227A Alcatel Fire, jak tylko będzie się dało to przechodzę na MT6572.

Odpowiedz

13. ~
0

2014-01-06 20:31:26

Montowanie takiego układu w mniejszych urządzeniach mobilnych ma sens jedynie w przypadku zastosowania nieco mocniejszego procesora, bo co po dobrej karcie graficznej skoro procesor słaby.

Odpowiedz

12. WitekT
0

2014-01-06 20:29:44

mac: MediaTek jeszcze przez wiele lat mocno nie zawojuje rynku. Z prostego powodu - nieporównywalnych nakładów na R&D i lichego portfolio patentów.

Odpowiedz

11. ~mac
0

2014-01-06 20:16:21

@7 mozesz sobie mowic co chcesz, fakty sa faktami, tak jak @10 napisal - MediaTek rozjechal wszystkich, zaczeli od wojny cenowej i jak juz troche zarobili kiedy sprzedaz skoczyla to zabrali sie do roboty. Dzis sa powaznym graczem i nie traca czasu. @8 jakbys nie wiedzial, a widac z Twojej wypowiedzi, ze niestety nie wiesz MediaTek nie wciska wszystkim i wszedzie coraz wiekszej ilosci rdzeni. Tak sie sklada, ze w mniej wiecej polowie zeszlego roku wypuscili kolejny rewelacyjny uklad dla mniej wymagajacych, dwurdzeniowe MT6572, ktore pochodzi z tej samej rodziny co MT6589. Nalezy uzupelnic wypowiedz @10, ze MT6589T mozna smialo uznac, za ARM roku 2013 w urzadzeniach mobilnych.

Odpowiedz

10. ~michail77
0

2014-01-06 18:09:38

@ 7 - nie masz pojęcia o tym, co robi MediaTek w urządzeniach mobilnych. Ten rok należy do nich, kolejny też będzie do nich należał.

Odpowiedz

9. ~
0

2014-01-06 14:41:20

jak CUDA to stawiam na /''w rodzinie/'' (istnieje jeszcze?)

Odpowiedz

8. Gormar
0

2014-01-06 14:00:24

@6. MediaTeck o ostatnio wypromował się na bardzo tanich czterordzeniowych procesorach ARM A7. Dla wielu ludzi to ilość rdzeni świadczy o wydajności, gdyż nie wiedza, że większość aplikacji mobilnych korzysta z co najwyżej dwóch. Sprzedawało się to (sprzedaję?) jak świeże bułeczki, ale ludzie powoli zaczynają rozumieć, że to nie tędy droga.

Odpowiedz