DAJ CYNK

T-Mobile i Orange ze wspólnymi nadajnikami LTE 800 i 2600 MHz

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 15117

Sieci T-Mobile i Orange rozszerzyły współpracę w ramach projektu Networks! Od teraz będą wspólnie budować nadajniki z LTE 800 MHz i 2600 MHz.

Sieci T-Mobile i Orange rozszerzyły współpracę w ramach projektu Networks! Od teraz będą wspólnie budować nadajniki z LTE 800 MHz i 2600 MHz.

Sieci T-Mobile i Orange podpisały aneks do obowiązującej od 2011 roku umowy o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie korzystania z radiowych sieci dostępowych. Dotychczasowe partnerstwo zostało rozszerzone o częstotliwości z zakresu 800 MHz i 2600 MHz rozdysponowane w ostatniej aukcji.

Każdy z operatorów będzie korzystał jedynie własnych częstotliwości, natomiast współpraca zakłada wzajemne wykorzystane stacji bazowych obu operatorów do świadczenia usług w technologii LTE z wykorzystaniem tych częstotliwości. W rezultacie oznacza to przyspieszenie programów inwestycyjnych obu spółek.

Efekty będą odczuwalne głównie na obszarach wiejskich oraz wewnątrz budynków, dodatkowo operatorzy wybudują po kilkaset stacji bazowych, co pozwoli zwiększyć pokrycie np. na nowych osiedlach, przy drogach szybkiego ruchu oraz trasach kolejowych.

T-Mobile i Orange współpracują w zakresie współdzielenia radiowych sieci dostępowych (ang. RAN sharing) od 2011 roku. Na mocy porozumienia, spółka NetWorkS! zarządza ponad 10 tys. stacji bazowych (każda z firm ma ponad 5000 stacji) obsługujących technologie 2G/3G/4G. Dodatkowo obie firmy współpracują w zakresie współdzielenia częstotliwości 900 MHz do świadczenia usług w technologii 3G i 1800 MHz w technologii LTE.

W komunikatach obu sieci pojawiły się też aktualne statystyki dotyczące zasięgu:

Aktualnie, łączny zasięg najszybszego mobilnego Internetu w Orange przekracza 98,2% populacji, co przekłada się na ponad 86% terytorium Polski. Klienci Orange mogą korzystać z ponad 8000 stacji bazowych LTE, w tym ok. 1500 pracujących w oparciu o nowe pasma. Jeszcze w grudniu, ich liczba wzrośnie o kolejnych kilkaset. W przyszłym roku, oprócz sukcesywnego zwiększania zasięgu i pojemności sieci, Orange postawi również na zwiększenie liczby stacji pracujących w oparciu o agregację pasm. Dzięki nim szybkość internetu LTE zwiększy się nawet ponad dwuipółkrotnie.

Sieć LTE T-Mobile dociera do ponad 98,5% populacji i ponad 88% powierzchni Polski. Dzięki rozszerzeniu współpracy szczególnie ta druga wartości zostanie poprawiona.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile, Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu