DAJ CYNK

T-Mobile i Orange ze wspólnymi nadajnikami LTE 800 i 2600 MHz

06.12.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 13831

Ważne 35

2

Sieci T-Mobile i Orange rozszerzyły współpracę w ramach projektu Networks! Od teraz będą wspólnie budować nadajniki z LTE 800 MHz i 2600 MHz.

Sieci T-Mobile i Orange rozszerzyły współpracę w ramach projektu Networks! Od teraz będą wspólnie budować nadajniki z LTE 800 MHz i 2600 MHz.

Sieci T-Mobile i Orange podpisały aneks do obowiązującej od 2011 roku umowy o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie korzystania z radiowych sieci dostępowych. Dotychczasowe partnerstwo zostało rozszerzone o częstotliwości z zakresu 800 MHz i 2600 MHz rozdysponowane w ostatniej aukcji.

Każdy z operatorów będzie korzystał jedynie własnych częstotliwości, natomiast współpraca zakłada wzajemne wykorzystane stacji bazowych obu operatorów do świadczenia usług w technologii LTE z wykorzystaniem tych częstotliwości. W rezultacie oznacza to przyspieszenie programów inwestycyjnych obu spółek.

Efekty będą odczuwalne głównie na obszarach wiejskich oraz wewnątrz budynków, dodatkowo operatorzy wybudują po kilkaset stacji bazowych, co pozwoli zwiększyć pokrycie np. na nowych osiedlach, przy drogach szybkiego ruchu oraz trasach kolejowych.

T-Mobile i Orange współpracują w zakresie współdzielenia radiowych sieci dostępowych (ang. RAN sharing) od 2011 roku. Na mocy porozumienia, spółka NetWorkS! zarządza ponad 10 tys. stacji bazowych (każda z firm ma ponad 5000 stacji) obsługujących technologie 2G/3G/4G. Dodatkowo obie firmy współpracują w zakresie współdzielenia częstotliwości 900 MHz do świadczenia usług w technologii 3G i 1800 MHz w technologii LTE.

W komunikatach obu sieci pojawiły się też aktualne statystyki dotyczące zasięgu:

Aktualnie, łączny zasięg najszybszego mobilnego Internetu w Orange przekracza 98,2% populacji, co przekłada się na ponad 86% terytorium Polski. Klienci Orange mogą korzystać z ponad 8000 stacji bazowych LTE, w tym ok. 1500 pracujących w oparciu o nowe pasma. Jeszcze w grudniu, ich liczba wzrośnie o kolejnych kilkaset. W przyszłym roku, oprócz sukcesywnego zwiększania zasięgu i pojemności sieci, Orange postawi również na zwiększenie liczby stacji pracujących w oparciu o agregację pasm. Dzięki nim szybkość internetu LTE zwiększy się nawet ponad dwuipółkrotnie.

Sieć LTE T-Mobile dociera do ponad 98,5% populacji i ponad 88% powierzchni Polski. Dzięki rozszerzeniu współpracy szczególnie ta druga wartości zostanie poprawiona.

Źródło tekstu: T-Mobile, Orange

Komentarze
Zaloguj się
49. ~
0

2016-12-13 19:48:46

Ja z LTE korzystam tylko jam muszę coś większego wysłać bo od jakiś 2-3 miesięcy w mojej lokalizacji download w dzień 5-10 Mbps w godzinach szczytu to nawet poniżej 1 Mbps...a z kolei UMTS download nawet po 24 Mbps prawie cały dzieńcoś jest na rzeczy...

Odpowiedz

48. ~dasdas
-1

2016-12-12 11:29:09

@47 dokładnie teraz mam 60/10 mb/s a ok 18 już 0.6 mb/s a do stacji wpięty jest swiatlowod. w styczniu będzie dodane l2600 ale mieszkam w dalekiej odleglosci więc wątpie, że złapie

Odpowiedz

47. ~Twert
-1

2016-12-11 02:31:33

Pisząc w "szczycie" miałem na myśli godziny: 10:00 -23:00

Odpowiedz

46. ~Twert
-1

2016-12-11 02:27:46

Dlaczego zawsze to tak ładnie wygląda tylko na papierze i w przekazie marketingowo-medialnym a w realu jest miernie, często na mocno zagęszczonych obszarach w szczycie prędkość LTE spada do około DL 800 KB/s, w nocy jest lepiej średnio DL 2500 KB/s, ewidentnie zbyt duże obciążenie sieci i za mała pojemność :( niech dają więcej darmowych pakietów typu 100 GB za rejestracje numeru itp to będzie jeszcze tragiczniej.

Odpowiedz

45. ~EU07
0

2016-12-08 09:48:30

I znowu wracamy do czegoś na wzór "zmowy cenowej" Wszyscy mają bardzo podobne oferty, zasięg niemal identyczny, telekomy między sobą mają coraz mniej różnic.... po co ze sobą wojować... podzielić swoje podwórko na strefy wpływów każdy zarobi..

Odpowiedz

44. ~Diabeł tasmanski
4

2016-12-08 09:37:08

@42 w błędzie jesteś. Polkomtel podatków w Polsce nie płaci. Jedynym opem który to robi jest tmobile

Odpowiedz

43. ~Maciek
0

2016-12-08 05:22:21

Może coś się poprawi, obecnie w wielu budynkach na Śląsku Lte orange to tragedia! 3G zresztą niewiele lepszy. Networks zepsuło 3G

Odpowiedz

42. wlo
-5

2016-12-07 21:19:24

41 - Polkomtel jak najbardziej w Polsce wszystkie podatki płaci ;-)

Odpowiedz

41. ~Diabeł tasmanski
5

2016-12-07 21:10:33

@39 geniusz biznesowy Plusa polega na tym, ze nasz jedyny rodziny operator nie raczy nawet podatków w Polsce płacić. Więc odpuść sobie tę patriotyczną nutę

Odpowiedz

40. -Gosc-
-2

2016-12-07 17:14:07

@39 Jakiej nie do końca uczciwej gry? Co ty bredzisz? Zabroń prawnie prywatnym firmom (telekomom) współpracy, w tym przypadku infrastrukturalnej, plus odkąd wziął go w "opiekę" Solorz jest najsłabszą siecią, zero rozwoju, stagnacja. Kto mu broni łączyć się infrastrukturalnie z taką biedapseudosiecią plej? Orange i T-m wychodzą bardzo dobrze na N! I będzie to z korzyścią dla klientów. Taki plej już cienko piszczy, co z tego że nadmuchana gimbazą i prepaidem "baza" abonencka? Jak jest słaby i istnieje dzięki roamingowi krajowemu i ludziom którzy wierzą w marketing tego gniota i magiczny "zasięg 4 sieci"? Jak firma jest dochodowa, inwestuje, rozwija się to się jej nie próbuje sprzedawać.

Odpowiedz

39. ~Ekonomia i prawda
-4

2016-12-07 15:35:11

Jakie brawo ? Piszesz z Ip centertela więc pewnie troll. T-m i O mają za sobą potężne obce tlekomy , które jak ich Państwa, współpracują strategicznie ze sobą, niszcząc inną konkurencję i budując monopol polityczny i biznesowy w EU. Plus, JEDYNY rodzimy operator, wykazywał się geniuszem biznesowym, chwilami wyprzedzając tą sitwę. To czy Solorz doszedł do pieniędzy w taki czy inny sposób, nie ma znaczenia. Liczy się, że nie jak wiele innych firm, nie sprzedał się "zagranicznemu inwestorowi" tylko potrafił sprostać tak potężnej konkurencji.I nie piszę tego jak pisuarowy troll płacony za szczekanie w sieci przez szalonych mocodawców chorych na "narodowość".Plus w tej chwili nie może iść w kolejne inwestycje, bo przez kilka ostatnich lat inwestował w konsolidację z Polsatem, w LTE i częstotliwości . Teraz musi spłacić cześć zadłużenia. I robi to z punktu widzenia korporacyjnego genialnie.Za to zupełnie inna sprawa jest z Paly/''em. Jedyne czym dysponują to skromną i kiepską chińską infrastrukturą, rozbudowanym marketingiem i bazą klientów składającą się głównie z "tanich" ludzików, przejętych głównie od oranżowej Idei, która była kiedyś synonimem masowej sieci dla tanich klientów. Ta "masówka" w przypadku sprzedaży P czy integracji z konkurentem jak zwykle odpłynie tam, gdzie może bule jak, ale ...taniej.Więc jak było widać ostatnio, Play nie jest wart pieniędzy, żeby go kupić.A wracając do net-works. Dobry pomysł, gdyby władza wymusiła jego obligatoryjność dla wszystkich opów. A tak to tylko element nie do końca uczciwej gry konkurencyjnej.

Odpowiedz

38. ~hh
3

2016-12-07 14:47:45

Plus ma asa w rękaiw kloszarda i rodzinę wilczków , zero inwestycji zero zmian=cały Plus .Obiecanki cacanki a głupiemu radość tyle co do modernizacji tego operatora...Brawo inne opy brawo!

Odpowiedz

37. kabell
-1

2016-12-07 14:44:08

oby Plus miał jakiegoś asa w rękawie, bo tak jak to na chwilę obecną wygląda ich sytuacja, odstają bardzo od pozostałych opertaorów

Odpowiedz

36. Wosiu96
0

2016-12-07 14:10:53

Witku wiesz może czy z chwilą ogłoszenia artykułu plan ten wszedł w życie?

Odpowiedz

35. ~zibi
4

2016-12-07 11:22:00

Konsekwencje współpracy O i T już widać różnice,P4 robi swoje powoli się rozwija skoro właściciel myśli o sprzedaży w żadne konsolidacje nie są możliwe.Natomiast dziwi mnie niedawny lider Plus zamiast się rozwijać jakość infrastruktury coraz gorsza i tego kompletnie nie rozumiem, co niezbicie potwierdzają testy.

Odpowiedz