DAJ CYNK

Szyfrowanie pamięci to skuteczny sposób na bezpieczną sprzedaż telefonu

02.01.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6263

Ważne 6

1

Jeśli chcemy sprzedać smartfon, powinniśmy uważać, by nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce. Przywracanie ustawień fabrycznych może nie wystarczyć.Jeśli chcemy sprzedać smartfon, powinniśmy uważać, by nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce. Przywracanie ustawień fabrycznych może nie wystarczyć.

Typowy proces usunięcia wszystkich prywatnych plików z telefonu, na przykład przy użyciu funkcji przywracania ustawień fabrycznych, nie gwarantuje, że tych danych nie da się odzyskać. Jeśli pamięć naszego urządzenia nie będzie miała dodatkowego zabezpieczenia, to przywrócenie usuniętych plików będzie możliwe przy pomocy powszechnie dostępnych, prostych w użyciu narzędzi. Wśród nich znajdziemy też rozwiązania darmowe.

Nie brzmi to optymistycznie, gdy chcemy sprzedać stary telefon, a zgromadziliśmy w nim wiele różnych danych, takich jak wiadomości e-mail, SMS-y, rejestry połączeń czy zdjęcia i filmy. Prywatne informacje zawierają także aplikacje z przyznanym dostępem do serwisów społecznościowych, banku, serwisów streamingowych i usług chmurowych. Gdy któraś z zapisanych w pamięci telefonu danych trafi w niepowołane ręce, może się to skończyć problemami. Szczególnie, jeśli cyberprzestępca uzyska dzięki nim dostęp do naszego konta bankowego, poczty e-mail lub na przykład zdjęcia naszego dowodu osobistego.

Nowoczesne smartfony w pewnym stopniu przypominają komputery, dlatego samo przywrócenie ustawień fabrycznych oraz wykasowanie zawartości pamięci nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa - powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl. Przed usunięciem dane warto zaszyfrować, a po przywróceniu ustawień fabrycznych dodatkowo nadpisać je losowymi plikami - dodał.

Jak można się zabezpieczyć przed wyciekiem naszych danych przy sprzedaży telefonu? Najskuteczniejszy sposób to nie sprzedawać starego smartfonu, w którym takie dane gromadziliśmy. Takie urządzenie możemy jednak zgubić lub może ono stać się łupem dla złodzieja. Wtedy może się okazać, że pomocne jest szyfrowanie pamięci.

Jeśli sprzedaż starego urządzenia jest nieunikniona, warto upewnić się, że smartfon będzie "czysty". W urządzeniach z Androidem przed usunięciem danych należy ręcznie włączyć w ustawieniach prywatności opcję szyfrowania zawartości pamięci (jeśli nie jest domyślnie włączona przez producenta). Po przywróceniu ustawień fabrycznych w pamięci smartfonu nie pozostanie żaden ślad po prywatnych plikach. To samo dotyczy iPhone'ów, przy czym w nich szyfrowanie danych jest domyślnie włączone. Wbudowana w smartfony Apple'a funkcja Wymaż zawartość i ustawienia oprócz plików usuwa także specjalny klucz, który jest potrzebny do odszyfrowania i odczytania zawartości pamięci urządzenia.

Szyfrowanie danych jest także możliwe w smartfonach z systemem Windows Phone 8.x i Windows 10 Mobile, w których dostępna jest funkcja BitLocker. Jeśli nie ufamy rozwiązaniu Microsoftu, możemy wykorzystać znaną z komputerów metodę polegającą na wielokrotnym nadpisywaniu pamięci losowymi plikami. Sprawdzi się to też w urządzeniach z innym systemem operacyjnym.

Źródło tekstu: GoRepair.pl, wł

Komentarze
Zaloguj się
11. ~INTseed
0

2018-01-03 23:09:47

Jaki darmowy program odzyskuje dane w telefonie?

Odpowiedz

-1

2018-01-02 23:07:41

Nie rozumiem dlaczego tak się czepiacie gramatyki. Większość użytkowników formum nie pozostaje bez grzechu ale łatwiej jest pokazywać w inną stonę niż własna. Rozumiem, że poprawność powinna być ale do tego można się tutaj przyzwyczaić :) Odnośnie tematu to faktycznie można odczytać pełne pliki typu jpg ale do aplikacji bankowych to raczej się nie dostaniemy. Zawsze wymagaja PIN lub biometryki.

Odpowiedz

9. ~
1

2018-01-02 21:35:22

Jak ktos uzywa telefonu jak urzadzenie a nie pamiętnik, ściśle tajnego sejfu, lub jako drugiego mózgu to nie ma takiego problemu....

Odpowiedz

8. ~Ramon
1

2018-01-02 21:12:25

@7 dbają mówisz? A z jakich to telefonów pokradli zdjęcia.. tak dbają o to, co w telefonie.. że chmura się stała dostępna dla innych

Odpowiedz

7. kraken
0

2018-01-02 20:01:18

I tutaj użytkownicy Apple mogą powiedzieć rzeczywiście: jesteśmy lepsi. Może i spowalniają telefony, ale dbają o ochronę danych swoich fanów.

Odpowiedz

6. ~
0

2018-01-02 19:52:14

Co nie zmienia faktu, że to zdanie nadal jest do bani. Tradycyjnie - uwalona gramatyka.

Odpowiedz

5. ~Sebek09
1

2018-01-02 19:51:06

Nie rozumię, czy mozecie to napisac prostszym jezykiem?

Odpowiedz

4. msnet
-1

2018-01-02 19:18:59

@2, arasel - tak, chodzi o ustawienia fabryczne oczywiście. Dzięki za zwrócenie uwagi - poprawione.

Odpowiedz

3. ~
0

2018-01-02 19:04:15

Nadpisanie danych ma sens jedynie na tradycyjnych dyskach HDD. Na pamieciach typu flash, nadpisanie to jedynie efekt placebo;) Tak samo szyfrowanie juz istniejacych danych. Szyfrowanie nalezy wlaczyc, zanim zapisze sie jakiekolwiek pierwsze dane. Pozniejsze szyfrowanie istniejacych danych da jedynie taki efekt jak ich nadpisanie, czyli zaden.

Odpowiedz

2. arasel
2

2018-01-02 18:55:24

Akapit pod zdjęciem - chodzi o ustawienia fabryczne, nie fizyczne, jak rozumiem? :)

Odpowiedz

1. vulgary
0

2018-01-02 17:39:55

a flash romem 4 plikowym?

Odpowiedz