DAJ CYNK

Statystyki Androida - maj 2018

09.05.2018

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2857

Ważne 5

1

Android Oreo trafił w ciągu ostatnich trzech miesięcy do sporej liczby urządzeń. Pomimo dużego wzrostu jego udział w rynku to dopiero 5,7%.



Rok po prezentacji, Android Oreo ma dopiero 5,7% rynku. Dlaczego Android aktualizowany jest tak ślamazarnie?

Chociaż wczoraj na ustach wszystkich była premiera Androida P, nadal zeszłoroczny Android Oreo nie dotarł do pułapu choćby 10% udziału w rynku. Nie ma sensu porównywać Androida z tysiącami urządzeń, do iOS-u z niewielką garstką do zaktualizowania. Ale nawet i bez tych porównań dystrybucja aktualizacji systemu Google'a, jest po prostu śmieszna.

Czy w przyszłorocznym zestawieniu zobaczymy mnóstwo urządzeń z dwuletnim Androidem Oreo (Nougat sprzed dwóch lat ma 31,2%), czy może będzie to już Android P? Przekleństwem Androida jest nawet nie tyle mnogość sprzętu, ile fakt, że producenci i operatorzy mogą ingerować w system. Gdyby w każdym telefonie był "goły" Android, a aplikacje do obsługi aparatu czy nakładkę systemową pobierało się ze sklepu Google'a, to bez najnowszego systemu byłyby tylko te osoby, które posiadając dwu- trzyletni sprzęt robią tak na własne życzenie.

Do tego jednak raczej nie dojdzie. Wszystkie te dodatki od producentów i operatorów obłożone są ogromem klauzul dotyczących zbierania anonimowych danych i innych polityk bezpieczeństwa. Uzyskane w ten sposób informacje wykorzystują sami producenci i operatorzy, lub odsprzedają je innym podmiotom. Bo przecież chyba nie wierzycie, że w rzeczywistości pozbawionej simlocków operatorzy decydują się na koszty związane z brandingiem sprzedawanych telefonów, by później na tym nie zarobić?

Kończąc dygresję poświęconą przyczynom sytuacji, do których doliczyć należy też rzecz jasna świadome postarzanie sprzętu i związane z tym krótkie wsparcie techniczne, czas na smutną tabelę Google'a:

Wersja 10.2017 11.2017 12.2017 01.2018 02.2018 04.2018 05.2018
2.3.3-2.3.7 (Gingerbread) 0,6% 0,5% 0,4% 0,4% 0,3% 0,3% 0,3%
4.0.3-4.0.4 (Ice Cream Sandwich) 0,6% 0,5% 0,5% 0,5% 0,4% 0,4% 0,4%
4.1.x (Jelly Bean) 2,3% 2,2% 2,0% 1,9% 1,7% 1,7% 1,5%
4.2.x (Jelly Bean) 3,3% 3,1% 3,0% 2,9% 2,6% 2,2% 2,2%
4.3 (Jelly Bean) 1,0% 0,9% 0,9% 0,8% 0,7% 0,6% 0,6%
4.4 (KitKat) 14,5% 13,8% 13,4% 12,8% 12,0% 10,5% 10,3%
5.0 (Lollipop) 6,7% 6,4% 6,1% 5,7% 5,4% 4,9% 4,8%
5.1 (Lollipop) 21,0% 20,8% 20,2% 19,4% 19,2% 18,0% 17,6%
6.0 (Marshmallow) 32,0% 30,9% 29,7% 28,6% 28,1% 26,0% 25,5%
7.0 (Nougat) 15,8% 17,6% 19,3% 21,1% 22,3% 23,0% 22,9%
7.1 (Nougat) 2,0% 3,0% 4,0% 5,2% 6,2% 7,8% 8,2%
8.0 (Oreo) 0,2% 0,3% 0,5% 0,5% 0,8% 4,1% 4,9%
8.1 (Oreo) - - - 0,2% 0,3% 0,5% 0,8%

Źródło tekstu: Google, wł

Komentarze
Zaloguj się
10. LuiN
0

2018-07-05 09:27:24

@9, marcellove - nie było raportu :-/

Odpowiedz

0

2018-05-09 19:08:02

Pytanie za 100 punktów:Gdzie podział się marzec 2018r. w tabelce?

Odpowiedz

8. mircoch
0

2018-05-09 18:37:31

Nie wiem dlaczego nie ma tak jak na komputerach z Windows, nowy system wychodzi raz na kilka lat a cały czas są poprawki, service Packi i jakoś wszystko działa, zresztą Android 5 czy 6 też bardzo dobrze działa a w wyglądzie do 7 czy 8 praktycznie wizualnych żadnych zmian. Ważne są aktualizacja bezpieczeństwa a nie wersja Androida.

Odpowiedz

7. Crismon
2

2018-05-09 15:26:19

Weź już zmień płytę człowieku, bo tylko ból dupska i ból dupska i bieda telefony. Jak masz jakieś konkretne przykłady w czym iOS przewyższa Androida to podaj je proszę, bo jak dla mnie iOS to bardzo ograniczony system, który iluzorycznie dba o twoje bezpieczeństwo jednocześnie zamykając użytkowników tego systemu w klatce z mnóstwem ograniczeń. Zaraz mi napiszesz, że nie miałem iPhona w ręku. Otóż miałem 6, 7 i X dla testów. Więc wiem co mówię i piszę. I trochę szacunku dla innych. Stać mnie na iPhona X ale nigdy nie kupię tego telefonu ze względu jakie ma ograniczenia. Czysty Android nie ma ich w ogóle i mogę instalować to co jest mi potrzebne bez śmieci wrzucanych od producentów.

Odpowiedz

6. mlody_pelikan
-2

2018-05-09 14:58:05

przecież takie przypadki to jest jakaś setna procenta człowieku, nadmuchane niepotrzebnie sprawy jak z wybuchającymi ajfonami czy samsungami, zwykłe nadmuchanie sztucznego problemu przez mających ból dupska biedaków. nic więcej. w drugą strone to tak nie działa bo osoby z flagowcami od samsunga i ajfona mają w czterech literach biedackie telefony i co się z nimi dzieje

Odpowiedz

5. Crismon
2

2018-05-09 14:45:37

Tyle, że nowy iOS albo uszkodzi Ci głośnik albo nie rozpozna twarzy jak będziesz chciał go odblokować. Fajnie, że Apple wypuściło nowego iOS/''a ale nie było on dostatecznie sprawdzony. Ja nie narzekam od stycznia mam Androida Oreo.

Odpowiedz

4. mlody_pelikan
-2

2018-05-09 14:19:13

beka z androbiedy, przyjęcie najnowszego ios/''a jest na poziomie 80 procent a nowej androbiedy na poziomie 5 hahahahaha

Odpowiedz

3. ~
0

2018-05-09 14:02:14

2. To nie kupuj wynalazkow od Lenovo tudziez innych Samsungow. Ja mam 8.0 na Xperii X Compact z 2016. Wszsytkie Sony od 2016 roku maja juz 8.0 lub 8.1 i co miesieczne aktualizacje bezpieczenstwa. To samo robi Nokia czy Essential.

Odpowiedz

-1

2018-05-09 13:46:54

Android 8.1 ma aż 0,8%. Ale kwikłem. Przecież jest gorzej niż źle. Ja mam telefon Moto Z Play. Seria Z miała być traktowa priorytetowo przez Lenovo? I co? Siedzę na Androidzie 7.1.1, bo producent zapowiedział aktualizację do Oreo 8.0 i nie potrafi jej wydać od 7 miesięcy. Nikt nie wie dlaczego. Dodatkowo dostanę 8.0 zamiast 8.1 i też nikt nie wie dlaczego. Lubię Androida ale jego aktualizacje to 100% porażka i robienie z klientów idiotów.

Odpowiedz

1. ~
0

2018-05-09 13:41:45

Zacznijmy od tego, że statystyki dla Oreo robią Pixele, Sony, Nokie i reszta mniejszych typu Essential czy Oppo. Wybitnie negatywnym bohaterem jest tu Samsung, który na największy udział w rynku, a więc najbardziej wpływa na statystyki.

Odpowiedz