DAJ CYNK

Standard superMHL pozwoli wyświetlać wideo 8K z telefonu

07.01.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2929

Ważne 1

2

MHL Consortium zaprezentowało nowy standard przesyłu wideo z telefonów komórkowych - superMHL. Pozwoli on na przesyłanie wideo 8K z przepływnością 120 klatek na sekundę i 48-bitową paletą kolorów.

MHL Consortium zaprezentowało nowy standard przesyłu wideo z telefonów komórkowych - superMHL. Pozwoli on na przesyłanie wideo 8K z przepływnością 120 klatek na sekundę i 48-bitową paletą kolorów.

Obecne smartfony, zgodne ze standardem MHL 3, są w stanie przesyłać na telewizor obraz o rozdzielczości 4K z szybkością 30 klatek na sekundę. Już obecny standard wymaga od producentów elektroniki stosowania pamięci wewnętrznych o wysokiej wydajności. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowego standardu superMHL, konieczne byłoby stosowanie w telefonach pamięci o wydajności zbliżonej do dysków SSD.

Warto dodać, że wideo 8K w 120 klatkach na sekundę transmitowane będzie wraz ze wsparciem dla dźwięku Dolby Atmos, DTS-UHD i 3D audio. Do jednego telefonu będziemy mogli podłączyć w tym samym czasie aż 8 urządzeń wyświetlających obraz. Pomyślano przy tym o zasilaniu - wetknięty w telewizor przewód będzie jednocześnie 40-watowym zasilaczem dla telefonu. Wtyczkę USB Type C wetkniemy do telefonu dowolną stroną, mało tego, nowy standard pozwala również na transmisję danych pomiędzy połączonymi urządzeniami.

Bardzo duży wkład w rozwój standardu superMHL miał Samsung i to właśnie w jego urządzeniach należy spodziewać się pierwszych komercyjnych wdrożeń. Nawet jeśli nie będziemy początkowo dysponować nagraniami 8K i odpowiednimi telewizorami do ich odtwarzania, to już samo przejście z odświeżania 30 Hz na 60 Hz w przypadku 4K zrobi różnicę.

Standard superMHL jest zgodny wstecznie i za pomocą przelotek na będziemy mogli łączyć się z urządzeniami zgodnymi z MHL 1, 2 i 3 oraz wyposażonymi w standardowe złącze HDMI.

Źródło zdjęć: mhltech

Źródło tekstu: mhltech, wł

Komentarze
Zaloguj się