DAJ CYNK

Spectre spowolni wszykich - procesory Intela też mają lukę

22.05.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3415

Ważne 3

0

Intel oficjalnie potwierdził, że jego procesory są podatne na ataki Spectre. Tym samym problem dosięga wszystkich producentów.Intel oficjalnie potwierdził, że jego procesory są podatne na ataki Spectre. Tym samym problem dosięga wszystkich producentów.

Intel pozostawał do tej pory ostatnim producentem procesorów, który upierał się, że jego układy nie są podatne na ataki Spectre. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się początku maja, ale Intel poprosił o embargo na udostępnianie tej informacji. Temat był jednak dalej drążony i producent musiał przyznać się do luki w zabezpieczeniach swoich produktów.

Za pomocą ataku Spectre napastnik uruchamiający program z uprawnieniami zwykłego użytkownika może odczytać nieprzeznaczone dla niego informacje z własnego procesu lub innych działających w systemie. Na przykład w przypadku przeglądarki internetowej odpowiednio przygotowany kod JavaScript mógłby odczytywać z pamięci podręcznej procesora dane logowania. Wariant, na który narażone są procesory Intela jest zupełnie nowy, ale ma podobne zasady działania.

Ataków można uniknąć. Wystarczy posiadać aktualną wersję przeglądarki internetowej. Najwięksi twórcy aplikacji powinni wypuścić stosowne aktualizacje w najbliższych tygodniach. Dodatkowo producenci komputerów również wypuszczą odpowiednie łatki dla swoich produktów. Będzie to jednak niosło za sobą spadki wydajności. W przypadku procesorów Intela mowa jest o 2-8%.

Zobacz: Meltdown i Spectre - ataki na procesory Intela, AMD i ARM

Źródło tekstu: gizmodo; wł

Komentarze
Zaloguj się