DAJ CYNK

Smartfony z Tizen OS trafią w tym roku do sprzedaży

04.01.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 11878

Ważne 0

0

Samsung potwierdził, że bazujące na Tizen OS smartfony trafią na rynek w 2013 roku. Nowa linia urządzeń ma być konkurencyjna względem innych platform takich jak Android czy Windows Phone.

Samsung potwierdził, że bazujące na Tizen OS smartfony trafią na rynek w 2013 roku. Nowa linia urządzeń ma być konkurencyjna względem innych platform takich jak Android czy Windows Phone.

W oświadczeniu przesłanym do redakcji Bloomberg Businessweek Samsung napisał: Planujemy w tym roku wprowadzenie nowych, konkurencyjnych urządzeń z systemem Tizen i w zależności od warunków rynkowych rozwijanie oferty tego typu urządzeń.

Menu nowego systemu wygląda jak krzyżówka bada OS, korzystającego z TouchWiz, z tym, co zobaczyć możemy w iPhone'ach (iOS). Podobnie jak w tych ostatnich, do naszej dyspozycji jest jeden sprzętowy przycisk Home, a aplikacje prezentowane są bezpośrednio na pulpitach, z pominięciem paneli z widżetami.

Do tego mamy belki prosto z bada OS, przeniesioną z tego systemu listę ustawień czy towarzyszący nam w wielu aplikacjach ekranowy przycisk "Wróć". Tak przynajmniej wyglądał interfejs Tizena w maju 2012 roku.

Platforma Tizen bazuje na rozwijanym wcześniej przez Nokię systemie Maemo, który następnie we współpracy z Intelem przekształcony został w MeeGo. Jedynym smartfonem z MeeGo była zaprezentowana w 2011 roku Nokia N9. Jeszcze przed jej premierą Nokia zapowiedziała wycofanie się z przedsięwzięcia i skupienie swoich sił na platformie Windows Phone.

Na reakcję rynku długo nie trzeba było czekać - do Intela postanowił dołączyć Samsung, oferując rozwiązania znane z interfejsu TouchWiz. Samsung traktuje Tizen OS jako dalszy etap rozwoju platformy bada OS, o której w ostatnich czasach koreański producent trochę zapomina.

Samsung ma już model Ativ S, będący w świecie Windows Phone odpowiednikiem Galaxy S III, natomiast rozwój smartfonów z bada OS skończył się na wiekowym już modelu S8600 Wave III. Nie wiemy póki co jakie podzespoły koreański producent zastosuje w swoich smartfonach z Tizen OS, ale jak mało kto, ma z czego wybierać. Bazujący na debianowym jądrze Tizen nie jest przy tym zbyt zasobożerny.

Źródło tekstu: Bloomberg Businessweek, wł

Komentarze
Zaloguj się