DAJ CYNK

Smartfony Sony będą droższe

27.05.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4769

Ważne 5

6

Hiroki Totoki, szef Sony przekazał, że firma zmuszona jest dostosować ceny telefonów do gwałtownego wzrostu ceny dolara względem jena.

Hiroki Totoki, szef Sony przekazał, że firma zmuszona jest dostosować ceny telefonów do gwałtownego wzrostu ceny dolara względem jena.

Dolar umacnia się względem jena od ośmiu lat, co skutecznie uprzykrza życie Sony Mobile. Zakup podzespołów do nowych smartfonów w dolarach oznacza dla firmy stale rosnące koszty. Firma chce teraz ograniczyć straty przez nową politykę cenową i obniżenie kosztów operacyjnych.

Totoki od dłuższego czasu stara się przywrócić rentowność Sony, głównie obniżając koszty i rezygnując z nieprofitowych rynków sprzedaży. Po latach strat, firma spodziewa się w tym roku finansowym (kończącym się w marcu 2016 roku) 140 mld jenów (1,14 mld dolarów) zysku netto.

Największą kulą u nogi Sony jest Sony Mobile (dział telewizorów nieco mniejszą). Firma szacuje, że w tym roku finansowym przyniesie on stratę rzędu 39 mld jenów, przy łącznym zysku operacyjnym Sony w wysokości 320 mld jenów.

Choć jest to wciąż olbrzymia strata działu mobilnego, będzie ona i tak wyraźnym odbiciem się od dotychczasowych wyników. W roku finansowym 2015, kończącym się 31 marca tego roku, Sony Mobile przyniósł 220,4 mld jenów straty. To aż 1,837 mld dolarów ciągnące wyniki w dół, przy łącznej stracie dla całego koncernu wynoszącej 1,05 mld dolarów.

Zejście z 220,4 do 39 mld jenów straty poprzez cięcie kosztów i podwyższenie cen telefonów to spory optymizm. Trudno przecież oszacować jak klienci zareagują na podwyżki cen już i tak niezbyt tanich telefonów.

Źródło tekstu: Sony, Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się
19. ~wosq
1

2015-05-28 19:27:35

Będą tańsze - nie ma innej możliwości.

Odpowiedz

18. ~czorny
1

2015-05-28 06:32:24

Drogi sprzęt drożeje... Wow! Wow!

Odpowiedz

17. ~Punk
-2

2015-05-27 23:13:09

Ciekawe czy uda mi się wygrać w konkursie Z3 Compact, bo operator chce za dużo przy abonamencie i jeśli nie uda mi się Sony wygrać to kupie w ostateczności Samsunga bo od LG też nic ciekawego nie mają w ofercie.

Odpowiedz

16. ~Fox35
2

2015-05-27 21:29:07

Obecnie posiadam Z3 Compact i jest to najlepszy telefon dla mnie i długo nie bedę chciał zmienić. Sony może jedynie przyciągać starych i nowych klientów aktualizacjami systemu. Widać brak pomysłu na zmiane designu i w którą strone iść.

Odpowiedz

15. ~
1

2015-05-27 21:01:07

3000 za telefon? Kto to kupuje? Dla szpanu?

Odpowiedz

14. gilbert3
2

2015-05-27 17:33:34

Wciąż umacniający się dolar powoduje wzrost cen chińszczyzny i być może znów zacznie opłacać się robić coś w PL zamiast importować z kraju środka?

Odpowiedz

13. ~
1

2015-05-27 16:43:34

Phi sony to akurat jest koszmarnie brzydkie a ich nakładka graficzna nieziemsko wkur@#$. Podwyższka w tym przypadku mnie nie rusza :)

Odpowiedz

12. ~KaReS
1

2015-05-27 14:47:37

Z3 premierowo kosztowała 2899, Z3+ kosztuje 2999. Tendencję widać. Ale wydaje mi się, że taka tendencja występuje nie tylko w Sony.

Odpowiedz

11. Hose
2

2015-05-27 14:14:18

@10 - Był stosunkowo tani, ale i tak niszowy, Z3 compact droższy a teraz cena zupełnie zablokuje smartfony Sony w magazynach ;-)

Odpowiedz

10. LuiN
2

2015-05-27 14:11:17

9, Hose - przypomnij sobie jak Z1 Compact był tani w dniu premiery. Z3 Compact był już sporo droższy i widać ta tendencja się utrzyma.

Odpowiedz

9. Hose
3

2015-05-27 14:01:35

Sony robi całkiem przyzwoite smartfony (mam od stycznia Z1 compact) nie mogę złego słowa na niego powiedzieć. Przegrywa z konkurencją tym że nie potrafi wypromować tego sprzętu więc sprzedaż (zyski) kuleją, podnoszeniem ceny sprawią jedynie że już niszowy produkt stanie się jeszcze bardziej niszowy.

Odpowiedz

7. LuiN
0

2015-05-27 13:22:29

6, dzięki, poprawione.

Odpowiedz

6. ~
-1

2015-05-27 13:18:53

Pierwszy akapit "Totoki", a w trzecim "Tokoki" ;)

Odpowiedz

5. kowcio
3

2015-05-27 13:18:32

Idą przeciwną drogą co LG, to i sprzedaż też będzie przeciwna do LG (LG będzie rosło, a Sony może kupią zapaleni fani, których pewnie coraz mniej), to flagowiec przekroczy trójkę z przodu na jesieni? To naprawdę będzie gwóźdź do trumny. Tonący powinien się wszystkiego chwytać, ale nie podwyżki cen. Jakby tak Biedronka wyrównała ceny z Almą, to na pewno nie miałaby 35 mld zł obrotu

Odpowiedz

4. ABP
5

2015-05-27 13:15:10

Czegoś nie rozumiem. Niezależnie od kursu ceny telefonów w dolarach powinny być stałe a nawet spadać, biorąc pod uwagę, że koszty ponoszone na miejscu w jenach w przeliczeniu na dolary spadają. Droższe mogą być co najwyżej w Japonii lub innych krajach, których waluta względem dolara traci.

Odpowiedz