DAJ CYNK

Śledź swoje gazy dzięki inteligentnej kapsułce

09.01.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5079

Ważne 4

1

Australijscy naukowcy stworzyli kapsułkę, dzięki której można monitorować co dzieje się z gazami w naszych jelitach.



Australijscy naukowcy stworzyli kapsułkę, dzięki której można monitorować co dzieje się z gazami w naszych jelitach.

Naukowcy potrafią zaskakiwać. Szczególnie kiedy wynajdą coś tak przełomowego jak... możliwość śledzenia ludzkich gazów za pomocą aplikacji w smartfonie(!). Ale żarty na bok, to faktycznie może być użyteczne.

Wzdęcia, zgaga, nadkwasowość żołądka... w dzisiejszych czasach, szybkiego życia i szybkiego jedzenia takie problemy spotykają duże grupy osób. Dzięki specjalnej tabletce można będzie monitorować co powoduje dolegliwości żołądkowe. Do tej pory było to możliwe tylko po wprowadzeniu do przewodu pokarmowego różnego rodzaju rurek i czujników, co nie należy to przyjemnych czynności. Połykając specjalną kapsułkę możliwe jest monitorowanie poziomu gazów w jelitach w zasadzie bezinwazyjnie. Co nam to da?

Australijski wynalazek pozwoli w prosty sposób sprawdzić, jak nasz żołądek reaguje w różnych sytuacjach i po zjedzeniu różnych potraw. Męczą nas wzdęcia? Połykamy specjalną tabletkę i monitorujemy, po spożyciu jakich posiłków nasz żołądek zaczyna wydzielać nadmierne ilości gazów.



Sama tabletka z pozoru nie różni się niczym od innych, spożywanych na co dzień. Ma 26 mm długości i 9,7 mm średnicy. Jej polimerowa powłoka kryje, umieszczone w wewnątrz, czujnik temperatury i gazów, baterię srebra oraz system transmisji danych. Dodatkowo jeden koniec kapsułki ma specjalną membranę, przez którą gazy trafiają do jej wnętrza.

Podczas przeprowadzonych testów jeden pomiar trwał zazwyczaj ok 20 godzin. Tyle czasu trwało przejście całego układu pokarmowego człowieka. W tym przez ok 4,5 godziny tabletka znajdowała się w żołądku, 2,5 godziny w jelicie cienkim, a przez 13 godzin poruszała się po okrężnicy. Cały czas elektronika umieszczona w kapsułce dokonywała pomiarów i przesyłała je do odbiornika połączonego ze smartfonem lub komputerem. Oczywiście w niektórych przypadkach tabletka znajdowała się w ciele osoby badanej nawet trzykrotnie dłużej. Jak wiadomo, układ pokarmowy układowi pokarmowemu nierówny.

Tego typu urządzenia faktycznie mogą być przyszłością medycyny. Pozostaje tylko pytanie - czy elektroniczna kapsułka jest jednokrotnego czy wielorazowego użytku? Tej informacji niestety (albo i na szczęście) zabrakło.

Źródło tekstu: arstechnica; wł

Tagi: gazy tabletka
Komentarze
Zaloguj się
35. ~pabloki
0

2018-01-10 15:12:41

33 jak widać, miasto i świat zauważy że nie przeczytałeś mojej wypowiedzi #17 ze zrozumieniem. a co tu napisałem"tu novum polega na tym że człowiek sam to stosuje i bada gazy co ma małe znaczenie". ojej? no , teraz ojej.

Odpowiedz

34. ~Hydraulika
0

2018-01-10 15:11:34

Musicie wiedzieć, że moje gazy chodzą jak złoto. Nie narzek , cieszę się dobrym zdrowiem.

Odpowiedz

33. ~Gollum
0

2018-01-10 12:43:38

@17: po pierwsze bełkot a nie wypowiedź, coś tam usłyszałeś i taki słowotok z Ciebie wypłynął.Poza tym nikt nie mówi, że takie czujniki w kapsułkach są nowością. Jest nią natomiast możliwość monitorowania samodzielnego ze smartfona. Stąd też zapewne notka na ten temat na Telepolis.

Odpowiedz

0

2018-01-10 09:47:11

Będę chyba pierwszą osobą, która to kupi. Przyda się przy nietolerancji pokarmowej i uczuleniu na laktozę.

Odpowiedz

30. ~OSTRZEGAM!
0

2018-01-10 08:02:26

Gwałtowne uwalnianie gazów powoduje różnorodne efekty akustyczne.

Odpowiedz

29. ~wio
-1

2018-01-09 22:56:11

27. no tak , nie doczytałem. piszesz tu o swoim wieku a i który niesie pewne niemożliwosci w relacjach z kobietami. teraz rozumiem dlaczego wolisz snuć na spotkaniu romantyczne wizje gazów jelitowych miast brać sie do kobitki. ok jasne

Odpowiedz

28. ~wio
0

2018-01-09 22:45:56

27. no nie wiem pabloki czy to takie normalne. zamiast bawic , uwodzic koleżanke ty zanudzasz ja pytaniami o ....gazy jelitowe. nie wiem jak w twojej okolicy ale u nas gdyby ktoś tak sobie poczynał na niezłego porąbańca by wyszedł. ale co kraj to obyczaj. tam widac wszyscy tacy

Odpowiedz

27. ~pabloki
0

2018-01-09 22:09:03

25 a co ja poradzę że mam odpowiednich znajomych , z wiekiem też tak będziesz miał. wielu tak ma . to są normalne relacje społeczne.

Odpowiedz

26. metrofan
1

2018-01-09 21:46:56

A szanowny PABLOKI jak zwykle perfekcyjnie zorientowany, wszystko musi wiedzieć i skomentować ;).

Odpowiedz

25. ~CaIm7.2018
1

2018-01-09 21:27:01

17). Bo to jest tak, jakbyś telefon połknął - stąd news na portalu gsm o pastylce.*Jeju, jak ja to mam 2,5cm połknąć?!

Odpowiedz

18. ~Edward Chętny
3

2018-01-09 21:01:26

Tja, za niedługo smartfon będzie nas informował że za 2 minuty będzie pierd, skala zajadliwości oraz głośność w decybelach. Przydatna funkcja...

Odpowiedz

17. ~pabloki
1

2018-01-09 21:00:35

ja już skonsultowałem to z koleżanką - gastrologiem. to jest używane od dawna ale do badania stan przewodu pokarmowego , szczególnie jelita cienkiego do którego nie można zastosowac innych metod poza rezonasem z kontrastem który pokaże nowotwór, polip ale kapsułka rejestruje wygląd wnętrza jelita . tu novum polega na tym że człowiek sam to stosuje i bada gazy co ma małe znaczenie bo woadomo już co pwoduje jakie reakcje . w sumie takie cos nie ma większego sensu. także wcale nie trzeba gastroskoii czy kolonoskopiii ale to zależy od konkretnej diagnostyki danego schorzenia.poza tym na portalu telekom o badaniu gazów ?

Odpowiedz

16. ~Darek
1

2018-01-09 20:38:33

A czy to ustrojstwo potrafi wytropić źródło pochodzenia gazów? Mówiąc kolokwialnie namierzyć tchórza dywersanta.

Odpowiedz

14. ~~
1

2018-01-09 20:35:10

"Wzdęcia, zgaga, nadkwasowość żołądka... w dzisiejszych czasach, szybkiego życia i szybkiego jedzenia takie problemy spotykają duże grupy osób."No to znamy już przyczyny: Jemy byle co i za szybko bez gryzienia

Odpowiedz

12. Gormar
1

2018-01-09 20:31:29

@7. 10 minut z żołądka do odbytu to u człowieka raczej niemożliwe. Z tego co pamiętam szczytowa prędkość ruchów robaczkowych jelit to około 30 cm na minutę. Aby przebyć około 40 metrów jelit potrzeba około dwóch godzin. A gdzie czas spędzony w żołądku?

Odpowiedz