DAJ CYNK

Śledź swoje gazy dzięki inteligentnej kapsułce

09.01.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5148

Ważne 4

1

Australijscy naukowcy stworzyli kapsułkę, dzięki której można monitorować co dzieje się z gazami w naszych jelitach.Australijscy naukowcy stworzyli kapsułkę, dzięki której można monitorować co dzieje się z gazami w naszych jelitach.

Naukowcy potrafią zaskakiwać. Szczególnie kiedy wynajdą coś tak przełomowego jak... możliwość śledzenia ludzkich gazów za pomocą aplikacji w smartfonie(!). Ale żarty na bok, to faktycznie może być użyteczne.

Wzdęcia, zgaga, nadkwasowość żołądka... w dzisiejszych czasach, szybkiego życia i szybkiego jedzenia takie problemy spotykają duże grupy osób. Dzięki specjalnej tabletce można będzie monitorować co powoduje dolegliwości żołądkowe. Do tej pory było to możliwe tylko po wprowadzeniu do przewodu pokarmowego różnego rodzaju rurek i czujników, co nie należy to przyjemnych czynności. Połykając specjalną kapsułkę możliwe jest monitorowanie poziomu gazów w jelitach w zasadzie bezinwazyjnie. Co nam to da?

Australijski wynalazek pozwoli w prosty sposób sprawdzić, jak nasz żołądek reaguje w różnych sytuacjach i po zjedzeniu różnych potraw. Męczą nas wzdęcia? Połykamy specjalną tabletkę i monitorujemy, po spożyciu jakich posiłków nasz żołądek zaczyna wydzielać nadmierne ilości gazów.Sama tabletka z pozoru nie różni się niczym od innych, spożywanych na co dzień. Ma 26 mm długości i 9,7 mm średnicy. Jej polimerowa powłoka kryje, umieszczone w wewnątrz, czujnik temperatury i gazów, baterię srebra oraz system transmisji danych. Dodatkowo jeden koniec kapsułki ma specjalną membranę, przez którą gazy trafiają do jej wnętrza.

Podczas przeprowadzonych testów jeden pomiar trwał zazwyczaj ok 20 godzin. Tyle czasu trwało przejście całego układu pokarmowego człowieka. W tym przez ok 4,5 godziny tabletka znajdowała się w żołądku, 2,5 godziny w jelicie cienkim, a przez 13 godzin poruszała się po okrężnicy. Cały czas elektronika umieszczona w kapsułce dokonywała pomiarów i przesyłała je do odbiornika połączonego ze smartfonem lub komputerem. Oczywiście w niektórych przypadkach tabletka znajdowała się w ciele osoby badanej nawet trzykrotnie dłużej. Jak wiadomo, układ pokarmowy układowi pokarmowemu nierówny.

Tego typu urządzenia faktycznie mogą być przyszłością medycyny. Pozostaje tylko pytanie - czy elektroniczna kapsułka jest jednokrotnego czy wielorazowego użytku? Tej informacji niestety (albo i na szczęście) zabrakło.

Źródło zdjęć: RMIT University

Źródło tekstu: arstechnica; wł

Komentarze
Zaloguj się