DAJ CYNK

Samsung opracował sensor wykrywający nadchodzący udar mózgu

28.01.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4399

Ważne 7

2

Zespół inżynierów z Samsung C-Lab konstruuje urządzenie służące do monitorowania stanu zdrowia na podstawie fal mózgowych. EDSAP (Early Detection Sensor & Algorithm Package), czyli pakiet czujników i algorytmu wczesnego ostrzegania ma na celu pomóc w zapobieganiu udarom mózgu przy użyciu smartfonu lub tabletu.

Zespół inżynierów z Samsung C-Lab konstruuje urządzenie służące do monitorowania stanu zdrowia na podstawie fal mózgowych. EDSAP (Early Detection Sensor & Algorithm Package), czyli pakiet czujników i algorytmu wczesnego ostrzegania ma na celu pomóc w zapobieganiu udarom mózgu przy użyciu smartfonu lub tabletu.

Prototypowe rozwiązanie EDSAP umożliwia monitorowanie impulsów elektrycznych wytwarzanych przez fale mózgowe przy użyciu smartfonu lub tabletu, a tym samym pomiar prawdopodobieństwa wystąpienia udaru. Celem urządzenia jest wczesne ostrzeganie, tak aby osoby objęte ryzykiem udaru mogły zgłosić się do lekarza po odpowiednią diagnozę, zanim dojdzie do zaburzenia czynności mózgu.

Czujniki EDSAP umieszczone w urządzeniu zakładanym na głowę zbierają i bezprzewodowo przesyłają dane o falach mózgowych do mobilnej aplikacji, która analizując je określa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Cała operacja trwa 60 sekund.

EDSAP może również rejestrować fale mózgowe przez dłuższy czas, aby na podstawie tego zapisu dostarczyć dodatkowych informacji dotyczących stanu neurologicznego użytkownika, w tym informacji na temat poziomu stresu, niepokoju i zaburzeń snu.

Dostępne na rynku zestawy czujników fal mózgowych są wykorzystywane raczej do zdalnego sterowania urządzeniami niż do monitorowania stanu zdrowia. Ponadto w przeciwieństwie do większości z nich czujniki EDSAP nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta. Czujniki EDSAP wykorzystują podobny do gumy materiał o świetnych właściwościach przewodzących, który pozwala na wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów. EDSAP może monitorować i analizować fale mózgowe znacznie szybciej niż sprzęt używany w szpitalach, do którego pacjent musi być podłączony przez około 15 minut.

Ponadto czujniki EDSAP mogą mieć różny kształt upodobniający je do przedmiotów codziennego użytku. Prototyp ma formę aparatu zakładanego na głowę, ale w przyszłości czujniki można będzie umieścić na przykład w formie zauszników okularów.

Algorytm wykrywania prawdopodobieństwa udaru został opracowany na podstawie analizy ogromnej ilości danych dotyczących fal mózgowych pacjentów z udarem i jest realizowany przez oprogramowanie z elementami sztucznej inteligencji i oprogramowanie do przetwarzania sygnałów.

Inżynierowie z C-Lab badają już możliwości użycia EDSAP do diagnozowania depresji i gromadzą w tym celu stosowne dane. Jak dotąd otrzymane wyniki wyglądają dość obiecująco. Przydatność technologii EDSAP w dziedzinie neurologii czy kardiologii z pewnością zostanie przeanalizowana w odpowiednim czasie. EDSAP wciąż pozostaje w fazie rozwoju i jego komercyjne zastosowania zostaną opracowane w późniejszym terminie.

Źródło tekstu: Samsung

Tagi: EDSAP samsung
Komentarze
Zaloguj się
12. ~
-1

2015-02-01 16:10:00

Co to jest, portal medyczny? Może czas zmienić nazwę na Medpolis?

Odpowiedz

11. ~tom333
0

2015-01-29 22:09:17

Udar mózgu jest stanem nagłym, którego z punktu medycznego nie da się w żaden sposób przewidzieć. To w 85% zamknięcie naczynia doprowadzającego krew("udar niedokrwienny"), albo w 15% pęknięcie naczynia krwionośnego ("wylew"). Głównych przyczyn udaru jest kilkanaście i każda z nich może wywołać udar - nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, zwężenie tętnic, zaburzenia pracy serca, zaburzenia krzepnięcia itp. Dopóki nie dojdzie do udaru to mózg w żaden sposób nie sygnalizuje udaru, bo pracuje prawidłowo tak jak zawsze. A w trakcie udaru EEG jest niespecyficzne. Dlatego ja w to z medycznego punktu widzenia zupełnie nie wierzę w ten czujnik.A poza tym - jeszcze jeden drobiazg - nie ma w szpitalach żadnej aparatury która potrafi wykryć udar na 15 minut przed udarem :) Bo w ten sposób nie byłoby neurologii i nie leczylibyśmy udarów tylko im zapobiegali w domach. :)Kolejny chwyt marketingowy!

Odpowiedz

10. ~
0

2015-01-29 08:26:40

Czekam na sensor wykrywający nadchodzącą sraczkę.

Odpowiedz

9. ~Matek
2

2015-01-28 20:50:11

Najnowszy Samsung wykryje wkurw użytkownika korzystającego z lagujacego touchwizza i sam zawiadomi pogotowie

Odpowiedz

8. ~gosciu
0

2015-01-28 20:05:50

pozom iscie onetowy jesli juz to gadget ala EEG a nie wykrywacz udaru, rownie dobrze moze byc wykrywaczem nadchodzacych pierdniec

Odpowiedz

7. ~pabloki
1

2015-01-28 18:27:15

to raczej jest trefne rozwiązanie bo musicie miec czujniki na głowie więc realnie nie zmierzy wam w chwili zagrożenia bo udar jest nagły, nie da się przewidziec .. pewnie jest to zaawansowany ,więc zminiaturyzowany, aparat EEG. zresztą sam opis do czego może byc wykorzystane urządzenia na to wskazuje.wielu sie pewnie da nabrac .

Odpowiedz

6. ~hdk
1

2015-01-28 17:21:39

Jeszcze troche a wszystkie smartfony beda mialy pierdyliard funkcji. Zostaniemy owinieci czujnikami do pstrego i owego. Czekac jeszcze troche a bedzie i czujnik do wyproznien. W koncu smartfon moglby informowac ze za pol godziny bedziemy musieli isc do klopa.

Odpowiedz

5. ~123456789
0

2015-01-28 16:41:22

Czekam na telefon niszczący mikrofalami komórki rakowe :) To byłby największy wynalazek tysiąclecia :)

Odpowiedz

2

2015-01-28 16:06:01

No hitem by było jakby wykrywał drożejącego franka :) od razu 300.000 w Polsce sprzedane :)

Odpowiedz

3. ~olo
-1

2015-01-28 15:47:03

mam 30 lat i juz jeden udar za soba, na szczescie lekki, nie pale, zdrowo sie odzywialem, aktywnie sport i ... to przyszlo nagle, zaburzenia mowy, utrata czucia w dloni, zawoty glowy, dlatego czekam z nicierpliwoscia na ten wynalazek, wielu osobom moze sie przydac

Odpowiedz

2. ~X
-1

2015-01-28 15:25:21

Technologia Przyszłości to sposób na mniej kolejek u Lekarzy :)

Odpowiedz

1. ~Piotr
0

2015-01-28 15:12:38

jezzzu... a potem co? przez tą aplikacje będą sterować mózgiem?!!!!!

Odpowiedz