DAJ CYNK

Rynek używanych smartfonów rośnie w siłę. Wzrost sprzedaży osiąga 13% względem poprzedniego roku.

18.03.2018

Dodane przez: Ta_Monika

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3589

Ważne 3

2

Zaskakujący wydawać się może trend wzrostu sprzedaży używanych smartfonów podczas, gdy sprzedaż nowych rokrocznie maleje. W zależności od raportu szacuje się, że sprzedaż nowych smartfonów spadła w ostatnim kwartale 2017 o od 5 do 9 procent.Zaskakujący wydawać się może trend wzrostu sprzedaży używanych smartfonów, podczas gdy sprzedaż nowych rokrocznie maleje. W zależności od raportu szacuje się, że sprzedaż nowych smartfonów spadła w ostatnim kwartale 2017 o 5 do 9 procent. To znaczący spadek, za który winić można brak spektakularnych innowacji oraz fakt, że nawet dwuletnie flagowce nie ustępują funkcjami jak i designem nowym, średniopółkowym słuchawkom, zalewającym rynek.

Badania rynku wtórnego wskazują na 13 procentowy wzrost w skali roku. Tak spektakularny wzrost sprzedaży przekłada się na zapełnienie 10% ogółu rynku telefonów smartfonami z odsprzedaży. Rynek wtórny to zarówno telefony odnowione, naprawiane, ale także po prostu sprzedane po dwuletnim lub krótszym okresie użytkowania.

75% rynku telefonów odsprzedawanych jest w rękach Apple'a oraz Samsunga. Co Apple sądzi o tym zjawisku? Filozofia Tima Cooka zakłada, że dobrym dla ekosystemu Apple'a jest zarówno przywiązanie użytkowników do marki, jak również pozyskiwanie nowych, nawet jeśli są to klienci rynku wtórnego.

Uzyskiwanie wzrostu sprzedaży telefonów używanych jest możliwe także dlatego, że coraz łatwiejsze stają się wymiany podzespołów, które są łatwiej dostępne. Wymiana wyświetlacza czy baterii (bądź jednego i drugiego) przestaje być nieopłacalna. Jedynym minusem napraw zostaje ciągle utrudniony dostęp do wnętrza telefonów.

Jeżeli dodamy do tego jasne zapewnienia np. LG o końcu corocznych prezentacji nowych modeli: "W razie potrzeby udostępnimy nowe smartfony. Niemniej nie zamierzamy wprowadzać ich tylko dlatego, że rywale to robią" - powiedział Cho Seong-jin, wiceprezes LG Electronics, zobaczymy spory potencjał dla rynku wtórnego.

Peter Richardson, dyrektor badań w Counterpoint, przewiduje znaczne rozszerzenie się rynku wtórnego sprzedaży smartfonów, jako potencjalne rynki wschodzące wskazuje Afrykę, południowo-wschodnią Azję oraz Indie. Przewiduje również dalszą tendencję wzrostową w sprzedaży używanych smartfonów ogółem. Jeżeli dodać do tego niepoliczalną ilość telefonów pozostających w rodzinie bądź wśród przyjaciół, a niewracających do sprzedaży, założenia wydają się być słuszne.

A Wy wybralibyście raczej nowy telefon ze średniej półki czy używanego flagowca?

Źródło tekstu: www.androidauthority.com, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu