DAJ CYNK

Również przykładowe zdjęcia z Lumii 920 to fałszywki?

06.09.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 7902

Ważne 0

0

Nokia, oprócz sfabrykowanego filmu prezentującego OIS (optyczną stabilizację obrazu) w Nokii Lumia 920, udostępniła w sieci też garść przykładowych zdjęć. Wygląda na to, że również one nie pochodzą z telefonu Nokii.

Nokia, oprócz sfabrykowanego filmu prezentującego OIS (optyczną stabilizację obrazu) w Nokii Lumia 920, udostępniła w sieci też garść przykładowych zdjęć. Wygląda na to, że również one nie pochodzą z telefonu Nokii.

Kolejne już oszustwo dostrzec można na podstawie dyfrakcji, czyli (w tym przypadku) sposobu uginania się fali światła na krawędziach przysłony obiektywu. Przy regulowanej wielkości przysłony, w klasycznych aparatach fotograficznych można uzyskać charakterystyczne gwiazdki wokół świecących punktowo obiektów.

Zjawisko to występuje przy niewielkim otworze przysłony i wymaga tym samym dłuższych czasów ekspozycji. Ramiona gwiazdek wynikają przy tym z niedoskonałości brzegów przysłony. W zależności od ilości listków i stopnia rozwarcia przysłony, jej otwór ma mniej lub bardziej idealny kształt koła. Przy idealnym kole dyfrakcja nie spowoduje już powstania efektownych gwiazdek.

Z racji tego, że w Nokii Lumia 920 liczba przysłony jest stała i do tego jej otwór jest duży (F/2.0), do czynienia mamy właśnie z idealnym kołem (nierównomierne brzegi przysłony negatywnie wpływałyby na ostrość). Niemożliwe jest więc uzyskanie takiego zdjęcia z Lumii 920:



Co ciekawsze, Nokia przygotowała też inne zdjęcie przykładowe, wykonane w zbliżonych warunkach oświetleniowych, w którym już ugięcie światła ma bardziej telefoniczny charakter, adekwatny do przysłony F/2:



Wątpliwości wzbudza także porównanie do konkurencyjnego telefonu. Pierwsze zdjęcie jest nie tylko jaśniejsze, ale oprócz tego ma zupełnie inny układ źródeł światła. Widać to po cieniach tuż za widoczną na zdjęciu dziewczyną - tak jakby Nokia postawiła za drzewem dodatkowy reflektor.



Nie umniejszając możliwościom nowej Nokii, podejście producenta jest dość dziwne. Na siłę próbuje prezentować nową funkcję telefonu nie tym właśnie telefonem, lecz profesjonalnym sprzętem.

Nokia już przyznała się, że film promujący jej nowy telefon nie był kręcony Lumią 920. W dalszym ciągu firma utrzymuje jednak, że zaprezentowane przez nią zdjęcia pochodzą z nowej Lumii. Tylko czy Nokii uda się wygrać z fizyką?

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Nokia, sefsar, GSMArena, wł

Komentarze
Zaloguj się
68. ~
0

2012-09-09 11:15:10

http://www.theverge.com/2012/9/7/3299784/nokia-lumia-920-purevie w-camera-hi-res-photos

Odpowiedz

67. ~
0

2012-09-08 13:05:51

Prowadzącym testy redaktorom Telepolis proponuje w testach baterii oprócz czasu rozmowy 3g dodać test czytelnika stron www w opera mini , bo sądzę, że było by to bardzo ciekawe dla wielu bywalców tej strony. Ciekawi mnie jeszcze dlaczego SGS2 I NOTE nie ma w tabelce z testami baterii?

Odpowiedz

66. ~
0

2012-09-08 12:59:10

Czy fota prawdziwa czy nie to mi wisi. Przy zdjęciach przed premierowych n86,n8 też były wpadki i teraz tez mogą być, ale dla rozumnych istot nie zmienia to faktu, że Nokia i tak będzie klasą w tej kategorii w porównaniu do reszty producentów.Mam n8 i nigdy nie udało mi się uzyskać na manualnych ustawieniach fot jak pierwsze pokazane przez nokie dwa lata temu, ale po obejrzeniu fot z wakacji jestem pełen podziwu co potrafi n8, czy jej filmy hd macro z bez stratnym zoomem. Gdyby każdy producent wkładał tyle serca w opracowanie nowych źródeł zasilania co zrobiła Nokia z foto w tel to dziś topowe smartphony trzymały by tydzień przy intensywnym użytkowaniu...

Odpowiedz

65. mlb
0

2012-09-07 23:30:38

hmm... zdaje się że fa fotka z dziewczyną opartą o drzewo może być autentyczna: http://assets.sbnation.com/assets/1345085/lumia-920-original.jpg Ale wówczas EXIF wskazuje że była wykonana z do świetleniem przez flesz... dziwne to jest.

Odpowiedz

64. ~klimass
0

2012-09-07 13:39:24

Aha, czyli dołożenie lampy powoduje uzyskanie lepszych efektów, a nie sama Nokia? Oj, nie popisują się, marketingowcy przegieli pałę, ktoś powinien za takie matactwa polecieć...

Odpowiedz

63. salata
0

2012-09-07 10:13:18

Jak okazalo sie, ze film byl fakiem, to zdjecia takze sie okaza. Nie zdziwi mnie jezeli wszystkie zdjecia beda falszywe. Pie^%*%^% marketing. Jezeli cena 600 euro sie potwierdzi to bedzie telefon dla entuzjastow, a ten odlam rynku jest juz bardzo nasycony przez topowe wersje aparatow z Androidem. Niestety cena jest prawdopodobna ze wzgledu na jakosc wykonania, promowany PureView oraz WP8. Watpie aby MS za darmo dorzucal system do Lumii. Gwozdz do trumny Nokii. Jestem w coraz wiekszym przekonaniu, ze Elop ma cel w obnizeniu wartosci Nokii, aby firma zostala przejeta przez Microsoft. Mam swoisty rodzaj Deja Vu. Ja osobiscie liczylem na Lumie 820, ale sie bardzo zawiodlem. Czekam na update do 7.8 na 800 i zobaczymy czy wprowadza te pare funkcji na ktorych mi zalezy. Jak nie to powrot do Androida (Razr M), N9 lub iP5. Do tej pory jednak nadal bede uzywal swojej E52.

Odpowiedz

62. mlb
4

2012-09-07 10:06:39

61 - jestem ciekaw na jakiej podstawie oskarżasz Telepolis o brak obiektywizmu - pytam gdyż moje wrażenia są zgoła odmienne. Czy przypadkiem nie wypływają one z Twoich sympatii, których inni ośmielają się nie podzielać?

Odpowiedz

61. ~gigi
0

2012-09-07 08:44:33

@36 Witek Przeczytam, ale to nadal nie zmienia mojej opinii. Gdy piszecie o samsungu i nokii mam wrażenie jakbyście byli PRowskim ramieniem jednej firmy. A nie tędy droga. Bez nas, czytających, co wam z Samsunga. Postawcie na obiektywizm.

Odpowiedz

60. mlb
0

2012-09-07 08:32:33

Piszą że cena Lumii 920 w Europie to będzie 600 EUR. Jeśli to prawda to łatwo przewidzieć nadchodzący "sukces". Może w efekcie przynajmniej Elopa wystrzelą w kosmos...

Odpowiedz

59. thonka
0

2012-09-07 00:46:22

@58 nikt nie mialby pretensji do reklamy jakby to rzeczywiscie reklama bylo ;) a to sa niby zdjecia przykladowe z porownaniem do konkurencji, ktore niby strzelono przy pomocy nowej lumii i wszystko sie zgadza, tylko czemu aparaty konkurencji nie dostaly takiego "dopalacza" w postaci dodatkowego oswietlenia? ;) bo, ze film promujacy nie byl krecony 920tka to juz wiadomo, a jaka jest pewnosc, ze manipulacji nie bylo w tym przypadku? chodzi o zwykla rzetelnosc...

Odpowiedz

58. ~boo
0

2012-09-06 23:18:13

Proponuję wszystkim ochłonąć i zaczekać na pierwsze testy egzemplarzy produkcyjnych. Fachowa analiza materiałów reklamowych to nie najlepszy pomysł. Skarpety też nie zawsze się dopierają idealnie i biel nie zawsze jest jeszcze bielsza, ale to wychodzi dopiero w praniu.

Odpowiedz

57. ~wziuuuu
0

2012-09-06 22:25:59

@25 - wstawianie reklam to jedno, stronniczość i przychylne opinie w artykułach dla reklamodawców to drugie.

Odpowiedz

56. ~Roll
0

2012-09-06 22:04:17

Tonacy brzytwy sie chwyta?

Odpowiedz

55. mlb
0

2012-09-06 21:35:11

Jeszcze raz się przyjrzałem - to zdjęcie z dziewczyną na moście - to mogła być prawdziwa Lumia, zdjęcie najgorszej jakości spośród tych trzech, z użyciem HDR-u. Fotka na tle torów i samochodu w ruchu - tu jakaś niezła była lustrzanka, być może z lekkim doświetleniem "na przednią lamelkę"(zbyt wiele dobrze widocznych szczegółów w tle jak na taki mały obiektyw i słabe światło oraz zbyt stabilna modelka). Ta fotka z drzewem też fałszywa, doświetlana - zbyt wyraźny cień drzewa i struktura kory.

Odpowiedz

54. ~gosc
0

2012-09-06 20:49:52

ciekawy czy będziecie tak krytykować nowego iphona ?

Odpowiedz