DAJ CYNK

Rośnie popularność phabletów, w Polsce 6% rynku

24.06.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3631

Ważne 3

1

W szybkim tempie rośnie na świecie sprzedaż phabletów, czyli urządzeń łączących funkcje telefonu i tabletu. Ich udział w rynku smartfonów oscyluje już w granicach 10 proc. Duży wpływ na ich popularność ma rozmiar urządzeń, funkcjonalność oraz poszerzająca się oferta produktów w niższych cenach. Rosnąca sprzedaż phabletów powoduje, że obniża się przewidywany poziom sprzedaży tabletów.

W szybkim tempie rośnie na świecie sprzedaż phabletów, czyli urządzeń łączących funkcje telefonu i tabletu. Ich udział w rynku smartfonów oscyluje już w granicach 10 proc. Duży wpływ na ich popularność ma rozmiar urządzeń, funkcjonalność oraz poszerzająca się oferta produktów w niższych cenach. Rosnąca sprzedaż phabletów powoduje, że obniża się przewidywany poziom sprzedaży tabletów.

Mianem phabletów określa się grupę urządzeń mobilnych wyposażonych w ekran dotykowy o przekątnej między 5,5 a 7 cali. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: "phone" oraz "tablet". Ze względu na rozmiar i oferowane funkcjonalności sprzedaż tego typu urządzeń dynamicznie rośnie.

O ile w I kwartale 2013 r. phablety stanowiły niewiele ponad 4 proc. całkowitej światowej sprzedaży smartfonów, to w I kwartale bieżącego roku było to już 10,5 proc. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku sprzedano ponad 30 mln sztuk tego typu urządzeń - informuje Marek Kujda z firmy analitycznej IDC Polska.

W tym samym czasie sprzedano 50,4 mln tabletów.

Phablety są traktowane jako podkategoria segmentu smartfonów. Jednak zdaniem eksperta sprzedaż tych urządzeń "kanibalizuje" rynek tabletów. Ze względu na wielkość ekranu na phabletach można wykonywać takie operacje, które do tej pory były zarezerwowane dla tabletów. Gdyby phablety zaliczyć w statystykach do rynku tabletów, to ich udział wyniósłby ponad 37 proc. To znajduje odbicie w sprzedaży większych urządzeń, a to z kolei wpływa na prognozy dotyczące tego rynku.

Według IDC w 2014 r. sprzedaż tabletów będzie mniejsza o 15 mln sztuk. Wcześniejsze prognozy mówiące o sprzedaży 260 mln sztuk zostały zrewidowane do 245 mln - w głównej mierze właśnie z powodu rosnącej sprzedaży phabletów - precyzuje Marek Kujda.

Ekspert przyznaje, że w naszym kraju sprzedaż phabletów nie wygląda jeszcze tak imponująco.

Polska jest trochę z tyłu, zwłaszcza za Europą Zachodnią czy za Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o ten trend. Jednak rosnącą sprzedaż widać również u nas. W I kwartale bieżącego roku phablety stanowiły już ponad 6 proc. całej sprzedaży smartfonów na polskim rynku - precyzuje analityk IDC.

Jego zdaniem duży wpływ na popularność phabletów będą miały spadające ceny nowych urządzeń, szczególnie w Polsce. Do niedawna phablety kosztowały w granicach 2-3 tys. zł, ponieważ w tej kategorii znajdowały się głównie modele z najwyższej półki, m.in. produkty z serii Galaxy Note firmy Samsung. To może się zmienić wraz z wejściem na ten rynek urządzeń innych producentów.

Pojawia się coraz szersza oferta tańszych phabletów, w cenie ok. 1,2 tys. zł. W dłuższej perspektywie średnie ceny będą dalej spadały, dlatego że pojawia się coraz więcej tanich modeli, które mają specyfikację modeli z niższej półki, natomiast charakteryzuje je duży ekran - przekonuje Marek Kujda.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
0

2014-06-24 23:48:18

Nie rozumiem, dlaczego tyle osób upiera się przy tym idiotycznym wyrazie ?phablet?. Jak to wymawiają? Zgodnie z angielską wymową, czy może ?p? i ?h?, jak nakazuje logika języka polskiego? Dwuznak ?ph? NIE WYSTĘPUJE w języku polskim, więc moim zdaniem ten wyraz nie powinien być akceptowany. Jest tyle możliwości utworzenia nowego słowa z połączenia ?telefon?/?smartfon? i ?tablet? (np. ?tabletofon? - mój ulubiony wariant, ?tabfon?, ?telet?, ?smartlet?), nie powodujących wątpliwości co do wymowy, że wtrącanie do polskich tekstów ANGIELSKIEGO wyrazu ?phablet? jest karygodne.

Odpowiedz

8. ~
0

2014-06-24 22:13:05

Mam 1320 od tygodnia i BARDZO polecam. Płynność i bateria - bajka! Do systemu szybko się przyzwyczaisz, a aplikacji dużo. Najważniejsze, że jest alternatywa dla tego syfu, jakim jest android.

Odpowiedz

7. ~p
0

2014-06-24 21:48:03

Bardzo dobry wybor. 1520 troche przydroga jeszcze jest, a i tak Malo kto wykorzystalby jej mozliwosci

Odpowiedz

6. ~tata
0

2014-06-24 16:52:27

Dlatego na dniach lumia 1320 zastapi mojego wysluzonego 3GS.

Odpowiedz

0

2014-06-24 11:42:19

Wybrałem kompromis, czyli 4 cale z przyzwoitą rozdzielczością i 2-dnikwą baterią. Na większy przyjdzie czas jak lte będzie powszechne i ceny jeszcze nižsze.

Odpowiedz

4. ~BartekGib
0

2014-06-24 11:19:23

Mam Lumie 1520 i już do wielu rzeczy laptop mi nie potrzebny. Tablet już w ogóle dla mnie stracił jakąkolwiek wartość, chociaż nosiłem się z zamiarem zakupu sztuki z ekranem 8". Generalnie przerażenie mnie wzięło, kiedy otworzyłem pudełko. 3 dni wystarczyły do tego, aby laptop kurzył się przez następny tydzień. Także to jest wyłącznie kwestia przekonania do funkcjonalności takiego urządzenia. A słownie "zjeżdzają" phablet/''y ludzie, dla których Galaxy S3, słuchanie muzyki na nim i FB co 5 minut to wszystko co smartphone musi umieć.

Odpowiedz

3. ~Ciekawe
0

2014-06-24 11:12:35

Biedne apple, już nikt nie chce kupować ich malutkich iPhonów.

Odpowiedz

2014-06-24 11:11:33

1@ Gratuluję. Zdradź nam proszę w jaki sposób tam się dostałeś i żyjesz. Rozumiem, że czym większy ekran tym więcej przestrzeni i wówczas nie odczuwasz klaustrofobii.

Odpowiedz

1. ~jaaakos
1

2014-06-24 09:43:41

Jakoś sobie nie wyobrażam życia w ekranie poniżej 5.5 cala. Trudno w to uwierzyć ale zanim jeszcze powstała pierwsza seria note od Samsunga to kk.....urwicy dostawałem przy tych maluskich ekranikach. Ale powiem jedno. Czy to poniżej 4 cali czy powyżej 5 to i tak smartfona trza co dziennie ładować. Więc wole większe bydle dla komfortu "pracy" i rozrywki.

Odpowiedz