DAJ CYNK

Qualcomm chce zakazu importu iPhone'ów do USA

04.05.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5286

Ważne 4

2

Ciąg dalszy wojny między Apple'em i Qualcommem o miliard dolarów. Tym razem Qualcomm chce zablokować import iPhone'ów do USA.Ciąg dalszy wojny między Apple'em i Qualcommem o miliard dolarów. Tym razem Qualcomm chce zablokować import iPhone'ów do USA.

Przypomnijmy, że zaczęło się od nieudzielenia przez Qualcomm firmie Apple rabatów na opłaty licencyjne, które twórca iPhone'a wycenił na miliard dolarów. Dla odświeżenia całej historii proponuję przeczytać poniższe wiadomości:

Zobacz: Apple pozywa Qualcomm
Zobacz: Qualcomm atakuje Apple'a
Zobacz: Apple przestał płacić firmom związanym z Qualcommem

Tym razem przyszedł czas na ruch Qualcommu. Według opinii anonimowej osoby znającej strategię firmy, producent Snapdragonów planuje zwrócić się do Międzynarodowej Komisji ds. Handlu (ITC) o zatrzymanie produkowanych w Chinach iPhone'ów przed ich przybyciem na terytorium USA. Zważywszy na zbliżającą się jesienną premierę nowego iPhone'a, zakaz jego importu do Stanów Zjednoczonych mógłby oznaczać wielkie straty dla Apple'a, zarówno finansowe, jak i wizerunkowe.

Prezes firmy Apple, Tim Cook, zapytany we wtorek o możliwość globalnego zablokowania sprzedaży iPhone'ów przez Qualcomm odpowiedział, że producent chipsetów nie zaoferował sprawiedliwych warunków umowy, zgodnych z zasadami licencjonowania patentów. Dlatego też Cook nie za bardzo wierzy w sukces swojego adwersarza. Gdyby jednak mu się powiodło, oznaczałoby to prawdziwą katastrofę dla giganta z Cupertino, ponieważ sprzedawane na rynku amerykańskim iPhone'y stanowią 40% ogólnej sprzedaży Apple'a.

Aby zakaz wydany przez ITC, która jest quasi-sądową agencją z siedzibą w Waszyngtonie, mającą prawo blokować import towarów do Stanów Zjednoczonych, był skuteczny, musi być przeanalizowany przez amerykańskiego prezydenta. W 2013 roku komisja zarządziła zakaz sprzedaży w USA iPhone'ów 3GS i 4 oraz iPada, iPada 2 i iPada 3 z powodu naruszenia patentów Samsunga, jednak prezydent Obama sprzeciwił się takiemu rozwiązaniu, zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Źródło tekstu: bloomberg, phonearena, wł

Komentarze
Zaloguj się