DAJ CYNK

Qualcomm chce się podzielić. Bardzo zależy na tym Intelowi

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3422

Qualcomm rozważa rozdzielenie swoich dwóch biznesów. Przy rosnącej konkurencji ze strony MediaTeku, coraz bardziej prawdopodobny staje się "romans" z Intelem.

Qualcomm rozważa rozdzielenie swoich dwóch biznesów. Przy rosnącej konkurencji ze strony MediaTeku, coraz bardziej prawdopodobny staje się "romans" z Intelem.

Qualcomm składa się obecnie z dwóch kluczowych działów: projektującego i produkującego chipy oraz z działu sprzedającego licencje na rozmaite technologie (przede wszystkim rozwiązania CDMA i LTE). Każdy z tych działów ma swoje lepsze i gorsze chwile. Snapdragony walczą z chipami MediaTeku, a dział licencji z regulatorami, którzy chętnie nakładają kary.

Zdaniem Jana Partners, udziałowca Qualcommu, podział firmy pozytywnie wpłynie na jej wyniki. Z drugiej strony, "dwuczęściowy" Qualcomm może mieć ograniczone możliwości w przyszłych negocjacjach patentowych. Do rozmów z wartym 30-40 mld dolarów Qualcommem ustawia się już kolejka chętnych.

O połączeniu sił z mikroprocesorowym działem Qualcommu marzy Intel. Nie da się ukryć, że mogłaby być to fuzja idealna. Intel to światowy lider na rynku półprzewodników (15,4% udziału w przychodach), z olbrzymim działem R&D i imponującymi technologiami produkcji chipsetów. Firma próbuje od dłuższego czasu zabłysnąć na rynku mobilnym, jednak jej procesory Atom przegrywają z tańszym MediaTekiem (szczególnie w Chinach) i kolejnymi generacjami wydajnych Snapdragonów.

Połączony Know-how Qualcommu i linie produkcyjne Intela mogą być furtką do dominacji zarówno w segmencie najwydajniejszych procesorów mobilnych, jak i najtańszych jednostek dla rynków rozwijających się. Gdyby obie firmy były połączone jeszcze w 2014 roku, ich łączny udział w przychodach ze światowego rynku półprzewodników wyniósłby aż 21,1%.

W tym roku kondycja Qualcommu jest słabsza. Po problemach Snapdragona 810 i decyzji Samsunga o postawieniu na własne chipy w Galaxy S6 i S6 Edge przychody wyraźnie spadły i firma przygotowuje się do zwolnienia aż 15% kadry.

Chipsetowym biznesem Qualcommu zainteresowane może być też konsorcjum utworzone przez chiński rząd i rzecz jasna koreański Samsung.

Zobacz: Qualcomm szykuje zwolnienia
Zobacz: Słaby kwartał Qualcommu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: WSJ, Reuters, Qualcomm, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu