DAJ CYNK

Procesory taktowane zegarem 3 GHz trafią do smartfonów w 2014 roku

10.07.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 7

Ważne 5

1

Wojna na megaherce trwa. Pierwsze smartfony z procesorami ARM taktowanymi zegarem 3 GHz trafią na rynek już w 2014 roku.

Wojna na megaherce trwa. Pierwsze smartfony z procesorami ARM taktowanymi zegarem 3 GHz trafią na rynek już w 2014 roku.

Obecnie najszybsze układy mobilne wykonane są w procesie technologicznym 28 nm i osiągają taktowanie rzędu 2,3 GHz - np. czterordzeniowy Snapdragon 800 czy Tegra 4i. Nowa generacja układów SoC ARM będzie produkowana już w technologii 20 nm, co pozwoli na taktowanie ich z częstością rzędu 3 GHz i jednoczesną redukcję konsumpcji energii o 25%.

Nowy proces technologiczny pozwoli na 1,9-krotne zwiększenie zagęszczenia upakowania tranzystorów i tym samym na dołożenie ich znacznie większej liczby niż do tej pory - głównie na potrzeby coraz bardziej rozbudowanych zadań graficznych, z którymi będą musiały zmierzyć się nowe układy.

Wdrożenie nowego procesu technologicznego czyni koncern ARM bardziej konkurencyjnym względem Intela czy AMD, z których przynajmniej ten pierwszy ma poważne plany dotyczące rynku mobilnego. Zarówno Intel, jak i AMD planują zaprezentować nowe procesory wykonane w procesie technologicznym 14 nm już w 2014 roku.

Źródło tekstu: fudzilla, wł

Tagi: arm
Komentarze
Zaloguj się