DAJ CYNK

Polkomtel i Ericsson testują w Polsce LTE Broadcast

01.09.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2933

Ważne 11

3

Ericsson wraz z Polkomtelem przeprowadzili pierwszy udany test technologii LTE Broadcast w Polsce. Mecz otwarcia mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, pomiędzy Polską i Serbią był strumieniowany na urządzenia mobilne 300 wybranych gości i dziennikarzy.

Ericsson wraz z Polkomtelem przeprowadzili pierwszy udany test technologii LTE Broadcast w Polsce. Mecz otwarcia mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, pomiędzy Polską i Serbią był strumieniowany na urządzenia mobilne 300 wybranych gości i dziennikarzy.

Grupa testująca otrzymała 300 urządzeń mobilnych obsługujących technologię LTE Broadcast (Samsungi Galaxy Note 3) z aplikacją umożliwiającą oglądanie transmisji na żywo z meczu. Całe wydarzenie trwało około 4 godzin, a próba została bardzo dobrze odebrana przez grupę testową.

Za sprawą ilości transferowanych danych wideo, która jak się prognozuje, będzie rosła o 60% rocznie aż do roku 2018, operatorzy są pod nieustanną presją. Z jednej strony dążą do zapewnienia swoim abonentom wysokiej jakości doświadczeń wideo wszędzie i o każdej porze, jednocześnie dbając o efektywność sieci i koszty.

Rozwiązanie LTE Broadcast umożliwia efektywne użytkowanie spektrum LTE i zasobów sieciowych. Unikalne treści mogą być dostarczane jednocześnie do praktycznie nieograniczonej liczby abonentów, np. wiele kanałów wideo pokazujących akcję z różnych kamer, zbliżenia i powtórki podczas zawodów. Dostęp do treści jest przy tym natychmiastowy i nie występuje problem ciągłego buforowania. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych (każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo).

Źródło tekstu: Ericsson

Komentarze
Zaloguj się
17. ~dvbt jednak lepsze
0

2014-09-02 12:42:37

W systemie dvb-T nie ma problemu z ilością transferu. Ten sam sygnał może odbierać 1 urządzenie jak i 10 milionów bez żadnego obciążenia nadajnika (jedyne znaczenie ma jego moc nadawcza). Podobnie powinno być w LTE broadcasting, nadajnik nadaje sygnał a odbiornik biernie odbiera, przetwarza i wyświetla. Żadne limity transferu nie miały by racji bytu. Z tego co widać jednak lte broadcast działa dwukierunkowo więc w tej chwili jest niemożliwe przeniesienie funkcjonalności dvb-t do lte-broadcasting, szkoda.

Odpowiedz

16. ~pabloki
-2

2014-09-01 13:51:37

jeśli sie to skomercjalizuje po testach to będzie to bardzo niszowa usługa.

Odpowiedz

15. ~
-3

2014-09-01 12:58:21

@mac mecz ma być wszędzie a nie tylko na 50calowym TV w domu

Odpowiedz

14. ~gość 98
6

2014-09-01 12:37:59

MŚ siatkarzy 2014: Płamen Konstantinow odmówił wywiadu POLSATOWI !!! Selekcjoner BUŁGARÓW Płamen Konstantinow odmówił udzielenia wywiadu telewizji Polsat. "Nie będę reklamował was za darmo" - powiedział reporterowi Bułgar. Cyt.: "Skoro bierzecie pieniądze od ludzi za możliwość oglądania meczów, to ja nie będę reklamował was za darmo" - powiedział Konstantinow na znak protestu przeciwko zakodowaniu mistrzostw przez nadawcę.

Odpowiedz

13. ~
-1

2014-09-01 12:23:59

Na Spot Festiwal kiedyś testowali 150 Mb/s w LTE, to nie znaczy, że ludzie mają oglądać koncert z tabletu. Po prostu zebrali sporo osób w jednym miejscu, a to znakomita okazja do takich testów obciążeniowych i do reklamy.

Odpowiedz

12. ~
-1

2014-09-01 12:21:26

@10 piłki nożnej też często nie widzą, po to jest podwieszony telebim na górze stadionu. Ludzie to był test, a nie opcja dla kibiców na stadionach.

Odpowiedz

11. mikkel
-4

2014-09-01 12:19:47

@3 zainstaluj se jeszcze 3 antywiry...

Odpowiedz

10. mikkel
-2

2014-09-01 12:18:43

Rozumiem że można to wykorzystać jako alternatywę lornetki na stadionie?Podczas meczu zwróciłem uwagę że ci siedzący najdalej to nie wiele by widzieli bez tych ekranów.

Odpowiedz

9. ~
-4

2014-09-01 12:18:13

@6 a kto ci zabrania korzystania LTE Broadcast w Smart tv jak będzie dostępne?

Odpowiedz

8. ~Andrzej_z_Czeladzi
2

2014-09-01 12:17:37

@3: a jakich antywirusów używasz? bo ja mam internet z timbojala i nie narzekam. Może zasięgu nie masz?

Odpowiedz

7. ~
-5

2014-09-01 12:17:15

Wymyślili telewizję na nowo ;-)

Odpowiedz

6. mac
4

2014-09-01 12:16:22

Oglądanie meczu na malutkim ekraniku to cofanie się w tył, w PRL-u ludzie oglądali mecze na większych ekranach, nie widzę zastosowania tej technologii, mecz ma być na telewizorze o rozmiarze 40, 50 a najlepiej 60 cali !

Odpowiedz

5. ~
-4

2014-09-01 12:15:57

@4 to test, na stadionie było 65 tys. ludzi, a testowało góra 300 i na pewno nie gapili się w ekran non stop, poza tym jak czegoś nie widziałeś to możesz sobie cofnąć i zrobić powtórkę.

Odpowiedz

4. ~Staszi
1

2014-09-01 12:13:15

Po co iść na stadion, żeby patrzeć w ekranik???

Odpowiedz