DAJ CYNK

Orange testuje radiolinie o przepustowości światłowodów

23.02.2017

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 24

Ważne 7

1

Sieć Orange, mając świadomość ograniczeń technologii światłowodowej, testuje radiolinie nowej generacji, które wkrótce osiągną przepustowość 10 Gb/s.Sieć Orange, mając świadomość ograniczeń technologii światłowodowej, testuje radiolinie nowej generacji, które wkrótce osiągną przepustowość 10 Gb/s.

Choć światłowód ma masę zalet, to ma też jedną poważną niedogodność - konieczność położenia go w terenie, co w trudnych warunkach, na przykład w górach, może stanowić duży problem. Dlatego też w ramach programu badawczego, zleconego przez Unię Europejską, konsorcjum IPHOBAC (do którego należy Orange) testuje nowoczesne rozwiązania radiowe.W testach tych sieci Orange przypadły próby terenowe. W Garwolinie, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy przeprowadzono pierwsze próby na odcinku pół kilometra. Przesłano równocześnie stream wideo i dane z prędkością 1 Gb/s. Wyższe prędkości mogłyby się wiązać z zakłóceniami, a celem testów było uzyskanie stabilnego, niezakłóconego połączenia. W zasięgu ręki jest prędkość 2,5 Gb/s do klienta i 1,25 Gb/s w przeciwną stronę, jednak w czasie tego testu nie udało się jej jeszcze osiągnąć.Do transmisji wykorzystano zakres częstotliwości 71-76 GHz (kanał 5 GHz) i 81-86 GHz (kanał 5 G Hz). Co ciekawe, wymagało to pozwoleń zarówno UKE, jak i Wojska Polskiego. Jak w przypadku innych radiolinii, w testach wykorzystano anteny kierunkowe o dużym skupieniu wiązki, a wiązka fal radiowych w żaden sposób nie wpływała na otoczenie.

Jednocześnie w konsorcjum rozważa się model rozwiązania w którym jedna stacja po stronie sieci obsługiwała stacje instalowane bezpośrednio u klientów. Jednak na takie rozwiązanie i takie prędkości należy poczekać jeszcze kilka lat.Radiolinia jest elementem systemu GPON - tego samego, który jest wykorzystywany przy prowadzeniu do mieszkań Orange Światłowodu. Co ciekawe jest ona zupełnie "przezroczysta" dla systemu. Radiolinia jest traktowana przez niego, w taki sam sposób, jak gdyby był w tym miejscu światłowód. Konwersja sygnału odbywa się wyłącznie na jego warstwie fizycznej. Oznacza to, że sygnał zmienia swoją postać z optycznej przez elektryczną do fali radiowej.

Przeprowadzony test pokazał, że istnieje możliwość stworzenia względnie taniego przedłużacza radiowego dla optycznej (czyli światłowodowej) sieci dostępowej. Osiągnięcie docelowych 10 Gb/s wymaga dalszych testów, a już samo wdrożenie technologii to konieczność stworzenia olbrzymiej dokumentacji, precyzyjnego rozplanowania lokalizacji stacji i uzyskania na stałe zgody od UKE i Wojska Polskiego na eksploatację w/w częstotliwości.

Źródło tekstu: Orange

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy