DAJ CYNK

Oppo: Podwójny aparat z pięciokrotnym, bezstratnym zoomem

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5722

Oppo zaprezentował na targach MWC2017 nietuzinkowe podejście do tematu aparatów fotograficznych dla smartfonów - w jednym module połączył dwie matryce, dwa obiektywy i 5-krotny, bezstratny zoom.Oppo zaprezentował na targach MWC2017 nietuzinkowe podejście do tematu aparatów fotograficznych dla smartfonów - w jednym module połączył dwie matryce, dwa obiektywy i 5-krotny, bezstratny zoom.

Z zewnątrz moduł Oppo wygląda jak klasyczny aparat w smartfonie, obok niego widzimy mniej standardowe, prostokątne "okienko", a jeszcze dalej lampę błyskową. Pierwszy z aparatów oferuje obiektyw szerokokątny, drugi zaś ukryty jest za wspomnianym okienkiem.

Światło do drugiej z matryc kierowane jest przez pryzmat, cała zaś optyka teleobiektywu, zamiast prostopadle do bryły telefonu, ulokowana jest wzdłuż górnej krawędzi urządzenia. Takie rozwiązanie pozwoliło producentowi na zastosowanie w obu aparatach równie dużych sensorów, a dodatkowo powoduje, że obudowa aparatu nie wystaje poza bryłę urządzenia.

Powiększenie nie do końca optyczne

Po zagłębieniu się w szczegóły techniczne teleobiektywu dowiadujemy się, że jego ogniskowa jest jedynie trzykrotnie dłuższa od tej w aparacie z szerokokątnym obiektywem. Z punktu widzenia fizyki mamy więc do czynienia z trzykrotnym zoomem optycznym. Skąd więc informacja o 5-krotnym bezstratnym zoomie?

Producent twierdzi, że dodatkowe powiększenie uzyskuje na bazie "zastrzeżonej technologii syntezy obrazu dla cyfrowego zoomu". Tego typu operacje nie są niczym niezwykłym, podobne chwyty od lat stosuje np. Sony. Jeśli główny aparat telefonu zaoferuje np. 12 Mpix, a do zoomu zaprzęgnięty zostanie sensor o wyższej rozdzielczości, to finalne zdjęcia mogą stale mieć 12 Mpix w zakresie powiększenia 1-5x. To jednak póki co tylko gdybanie i wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane wraz z premierą finalnego urządzenia.

Zoom zoomem, ale co ze stabilizacją?

O ile w temacie zoomu Oppo jest nieco enigmatyczny, o tyle już w przypadku optycznej stabilizacji obrazu chwali się opracowaną przez siebie technologią. Główny aparat stabilizowany jest w sposób klasyczny dla smartfonów, natomiast bardziej podatny na drgania teleobiektyw wykorzystuje kombinację dynamicznego dostosowywania kąta nachylenia pryzmatu i ruchomej pierwszej soczewki obiektywu. Jak chwali się Oppo, kąt dostosowywany jest z dokładnością 0,0025 stopnia.W najbliższych miesiącach należy spodziewać się pierwszego smartfonu Oppo korzystającego z technologii 5X Dual Camera Zoom. Marka Oppo jest może mało znana w Polsce, jednak mówimy tutaj o 4. największym na świecie producencie smartfonów (po Samsungu, Apple'u i Huaweiu). W 2016 roku firma sprzedała blisko 100 mln smartfonów, w tym 31,2 mln sztuk w samym tylko IV kwartale i jest największym producentem smartfonów w Chinach, z udziałem na poziomie 16,8%.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Oppo, The Verge, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu