DAJ CYNK

Okulary z technologią rozpoznawania twarzy w chińskiej policji

09.02.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2563

Ważne 5

3

Chińska policja dodała okulary z technologią rozpoznawania twarzy do arsenału służącego nadzorowaniu społeczeństwa Państwa Środka.Chińska policja dodała okulary z technologią rozpoznawania twarzy do arsenału służącego nadzorowaniu społeczeństwa Państwa Środka.

Systemy rozpoznawania twarzy zawsze wzbudzały obawy związane z naruszaniem prywatności. Dyskusja na ten temat wróciła, gdy się okazało, że niektórzy policjanci w Chinach używają okularów z wbudowaną technologią skanowania twarzy. Takie okulary zostały wydane oficerom służącym na stacji szybkiej kolei Zhengzhou East w prowincji Henan. Urządzenia pomogły już złapać siedem osób powiązanych z poważnymi przestępstwami, w tym ucieczkami z miejsc wypadków oraz handlem ludźmi. Złapano także 26 osób, które posługiwały się fałszywymi dokumentami tożsamości.

Pekińska firma LLVision Technology Co., która opracowała urządzenie, powiedziała gazecie The Wall Street Journal, że okulary mogą zidentyfikować osobę w 100 milisekund i mogą rozpoznać 100 tys. różnych twarzy, chociaż dokładność prawdopodobnie spadnie z powodu hałasu środowiskowego w rzeczywistym świecie. Firma produkuje również przenośne kamery wideo, które sprzedaje każdemu, ale urządzenia do rozpoznawania twarzy nie są sprzedawane konsumentom, a podmioty, które je chcą kupić, muszą najpierw zostać sprawdzone.

Okulary LLVision nie przechowują swojej bazy danych w chmurze, ale uzyskują dostęp do obrazów przechowywanych na urządzeniu podręcznym. Jeśli twarz osoby zostanie znaleziona, jej nazwisko i adres zostaną wysłane do funkcjonariusza.

Istnieją obawy, że opisywane okulary mogłyby zostać wykorzystane przez chińskie władze do jeszcze większej inwigilacji własnego społeczeństwa. A jak wiadomo Państwo Środka nie ma zbyt dobrej reputacji, jeśli chodzi o prywatność i prawa człowieka. Chiny już pracują nad największą na świecie siecią kamer nadzoru. 170 milionów kamer CCTV już działa, a kolejne 400 milionów pojawi się w ciągu najbliższych trzech lat. Wiele z nich wyposażonych jest w technologie sztucznej inteligencji, w tym rozpoznawanie twarzy.

Źródło tekstu: The Wall Street Journal, techspot.com, wł

Komentarze
Zaloguj się
0

2018-02-10 13:43:36

@4 wypisz sie idz do lasu. Ja uwielbiam nowe modele, po roku zyg.c mi sie chce rocznym autem jak widze nowe modele wiec leasing (nieposiadanie nic na wlasnosc jest czyms genialnym) biora na maks krotko i sprzedaje juz po 13-14 miesiacach i kupuje nowy model dowolnej marki. Jak mozna chwalic samochody co maja po 100kkm i wiecej. Przeciez to jakas masakra.

Odpowiedz

6. Gh0st
1

2018-02-10 03:17:36

Bezpieczeństwo...przez takich naiwnych jak ty rządy i korporacje dosłownie zniewalają ludzi, narody, świat. Dajesz narzędzia, a urzędnicy korzystają z nich jak chcą. Chcą braku gotówki - bo jak to...obywatel nie chce pokazać na co wydaje 100% dochodów ? I nie mówię o oszukiwaniu...ale to płaci podatki ? Przeważnie mali i średnie, większe firmy same odpisu albo podatki w raju. Obywatel ma tylko więcej obowiązków i podatków. Im więcej narzędzi kontroli obywateli tym niekoniecznie lepiej.Zresztą prosty przykład - zamachowiec, zero szkolenia, jedyne co ma zrobić to...po dostaniu informacji porwać ciężarówkę, wysadzić się. Co ci da identyfikacja twarzy skoro to jeden z milinów zwykłych obywateli ? Taki jak ty...nie jesteśmy w stanie wszystkiemu zapobiec. A oddawanie wolności kończy się źle ;)

Odpowiedz

5. ~RG
0

2018-02-10 02:17:10

Jakim cudem to u nich działa. Przecież oni wszyscy wyglądają tak samo :D

Odpowiedz

4. ~DAREK
0

2018-02-09 17:06:40

W więzieniu więcej swobody i prywatności oraz mniej zmartwień. Płać podatki, nie wypowiadaj się (wszytko, co wyrazisz może być mową nienawiści), pracuj tylko po to, żeby z nowym rokiem wziąć w leasing nowy model (, bo stary sprzed roku już nic nie wart), zapomnij o prawie własności (, co najwyżej możesz mieć dostęp do... gdy płacisz raty), nie okazuj wiary / religii - bo to dyskryminacja innych; jak nie masz fakebooka to kto ty jesteś ??? Nie ma cię w googlach - to znaczy, że cię nie ma. Jesteś tylko numerem statystycznym - nawet (być może twój) przodek w Auschwitz miał jakieś imię / nazwisko. Zapomnij o normalnej żywności - koncerny wiedzą lepiej jakiej paszy potrzebujesz. Zapomnij o własnym samochodzie - car sharing czyli transport bydlęcy 2.0. Po co ci okna w samolocie - lepsze są wyświetlacze, a na nich reklamy. Jeeechać taką cywilizację i nowoczesność.

Odpowiedz

3. ~CaIm7
0

2018-02-09 16:55:47

Policji? W komunistycznych Chinach chyba jest milicja..

Odpowiedz

2. ruskov
0

2018-02-09 16:45:36

jeeeezu czego te chińczyki nie wymyślą

Odpowiedz

1. karolka
-2

2018-02-09 14:43:37

To trochę przesada żeby tak ingerować w życie zwykłych ludzi. Z drugiej strony jeśli rozwój technologii ma nam zapewniać bezpieczeństwo, to powinniśmy z tego korzystać.

Odpowiedz