DAJ CYNK

Nowe wydanie FirefoxOS

08.05.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4774

Ważne 5

1

Mozilla wydała kolejną aktualizację Firefox OS - partnerzy Fundacji mogą udostępnić nową wersję systemu na swoich smartfonach. Nowości, jakie wnosi to wydanie, to między innymi obsługa DSDS, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM, dodatkowe funkcje aparatu, uproszczony dostęp do odtwarzacza muzyki i możliwość tworzenia unikatowych, inteligentnych kolekcji aplikacji.

Mozilla wydała kolejną aktualizację Firefox OS - partnerzy Fundacji mogą udostępnić nową wersję systemu na swoich smartfonach. Nowości, jakie wnosi to wydanie, to między innymi obsługa DSDS, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM, dodatkowe funkcje aparatu, uproszczony dostęp do odtwarzacza muzyki i możliwość tworzenia unikatowych, inteligentnych kolekcji aplikacji.

Oczekiwana przez użytkowników funkcja DSDS pozwala osobom z urządzeniami dual SIM na indywidualne zarządzanie dwoma kartami SIM dla połączeń głosowych, wiadomości, czy transferu danych, za pomocą prostego interfejsu Menedżera SIM. Przykładowo można przełączać się między biznesową i prywatną kartą SIM, bądź korzystać z lokalnej karty w trakcie podróży, aby uniknąć kosztów roamingu. Można też zaimportować kontakty z każdej karty SIM na urządzenie.

System obsługuje teraz stały autofocus (w zależności od możliwości urządzenia) i lampę błyskową, umożliwiając robienie lepszej jakości zdjęć i filmów. Dodano też usprawnienia do aplikacji Galeria, między innymi opcję organizacji treści według miesięcy i wyświetlania informacji o pliku, takich jak data zapisania pliku, jego rodzaj i rozmiar.

W tym wydaniu uwzględniono szereg usprawnień aplikacji do obsługi mediów, między innymi dostęp do przycisków kontrolnych aplikacji Muzyka z poziomu panelu powiadomień i z poziomu zablokowanego ekranu. Natomiast radia można teraz słuchać korzystając z wbudowanego głośnika.

Korzystając z adaptacyjnego wyszukiwania aplikacji można wyszukiwać aplikacje zarówno w sieci, jak i w Firefox Marketplace. Firefox OS grupuje teraz aplikacje w inteligentne kolekcje na ekranie domowym, sortując je według kategorii, takich jak: społecznościowe, gry, muzyka, rozrywka, itp. Po kliknięciu na jedną z tych kategorii, przykładowo gry, wyświetli się lista zainstalowanych gier, a poniżej lista sugerowanych nowych gier, które mogą zainteresować użytkownika. Można też zachować wybrane wyniki wyszukiwania na ekranie domowym w formie nowej kolekcji (np. przepisy, sport, wiadomości), stukając w ikonę gwiazdki pod paskiem wyszukiwania.

Teraz można wysyłać wiadomości MMS na adresy e-mail, dodając do nich tytuł wiadomości. Firefox OS automatycznie przekształci wiadomość SMS w MMS, jeśli dodane zostanie do niej zdjęcie lub film. Można też zachować kopie robocze wiadomości i aktywować otrzymywanie powiadomień o dostarczeniu, gdy odbiorca przeczyta odebraną wiadomość. Dodano także powiadomienia o wiadomościach e-mail i obsługę protokołu POP3.

Firefox OS obsługuje teraz jednoczesny transfer wielu plików przez Bluetooth, umożliwiając udostępnianie innym urządzeniom licznych zdjęć czy plików MP3 w tym samym czasie.

Dla developerów

Nowa aktualizacja zawiera optymalizacje w działaniu gier. Dzięki dodanej obsłudze technologii WebGL, asm.js i WebAudio deweloperzy mogą tworzyć zaawansowane gry na telefony z Firefox OS. To wydanie wprowadza NFC do Firefox OS, poczynając od udostępnienia WebNFC API. Deweloperzy będą mogli zacząć eksperymentować z parowaniem NFC i skanowaniem etykiet. Rozszerzenia funkcjonalności NFC można się spodziewać w przyszłych wydaniach.

Nowe wydanie bazuje na silniku Gecko 28 i zawiera szereg nowych sieciowych API. Sprawniejsze przetwarzanie danych i współdzielenie zasobów pozwala deweloperom szybciej pisać aplikacje. Jedno z nowych API, SpeakerManager, zapewnia programistom dostęp do głośnika telefonu, dzięki czemu z takich aplikacji, jak Radio, można korzystać bez użycia słuchawek. Zaktualizowaliśmy też WebIccManager API, umożliwiające obsługę wielu kart SIM. Te nowe API pozwalają na wprowadzanie kolejnych funkcji w zakresie tworzenia aplikacji sieciowych.


Źródło tekstu: Mozilla, wł

Tagi: firefox os
Komentarze
Zaloguj się

2014-05-09 21:15:34

wlo, weź ty się odp... "zawodowcy" dotyczyło rozszyfrowania przez Witka skrótu AF, którego zresztą nie użył w artykule, tylko ja, ale widać nie skumałeś

Odpowiedz

23. ~dav
0

2014-05-09 12:26:43

no może wreszcie FF OS będzie dopracowanym systemem. Poczekamy jeszcze na nowe słuchawki ZTE Open C z tym systemem.

Odpowiedz

22. wlo
0

2014-05-09 09:32:48

Kamera robi kilkadziesiąt klatek na sekundę, aparat fotograficzny zdecydowanie mniej ;-) O rozdzielczości itp. nie mówię nawet. Fotograf ma do dyspozycji ten mechanizm, zależnie od modelu aparatu, na stałe, albo z możliwością wyłączenia. Stare aparaty (mówię o analogowej fotografii jeszcze) miały zwykle przełącznik a "śledzenie" odbywało się przy użyciu spustu migawki (pierwsze "kliknięcie" np.). Poza tym pole pomiaru zamykało się przeważnie tylko w jednym miejscu - w centrum klatki ;-) Nie było to coś technologicznie mistrzowskiego (pomijam czas reakcji, prądożerność systemu) ale sprawdzało się w większości przypadków fotografowania obiektów poruszających się. Kamerą łatwo to zrobić, nawet ręcznie śledząc "ostrość". W przypadku aparatu, szczególnie z "lufą" kilkusetmilimetrową, nie ma możliwości utrzymać głębi ostrości przy obiektach poruszających się w skrajnym przypadku równolegle do osi (zbliżających/oddalających się).

Odpowiedz

21. ~Adam M
0

2014-05-09 09:19:32

W branży filmowej (kamery klasy amatorskiej i półprofesjonalnej) to się nazywa AFT (od auto focus tracking).W kamerach profesjonalnych takiej funkcji się nie stosuje.

Odpowiedz

20. ~Adam
0

2014-05-09 09:15:29

Ja też uważam że bardziej poprawną formą byłoby "ciągły auto focus", stały AF kojarzy mi się ze "zblokowaną" ostrością. No ale tak jak przedmówca, moje doświadczenie z fotografią pochowałem wraz z nastaniem powszechnej cyfryzacji.

Odpowiedz

19. wlo
0

2014-05-09 08:44:13

Źle - nie fixed AF, bo przecież nie można mówić o AF w tym przypadku ;-) fixed focus raczej ;-)

Odpowiedz

18. wlo
0

2014-05-09 08:43:11

Zaraz... Fixed AF to jest system "ustawiania" ostrości w małpiatkowych aparatach - np. od metra do nieskończoności (ach... te radzieckie smieny - lepsze od zachodniego badziewia były pod tym względem ;-)). Mam nadzieję, ze nie o tym mówisz?

Odpowiedz

17. wlo
0

2014-05-09 08:37:05

Tak - dokładnie. Jednak sam widzisz - "zawodowcy" nie skumali :-)

Odpowiedz

16. WitekT
0

2014-05-09 08:33:22

wlo: to jest AFF, czyli AutoFocus Fixed. To "fixed" trochę determinuje tłumaczenie...

Odpowiedz

15. wlo
0

2014-05-09 08:31:10

20! Mało 25 lat temu nawet ;-)

Odpowiedz

14. wlo
0

2014-05-09 08:28:37

Takie cuda już 20 lat temu obiektyw AF mojej SLR-ki zwykłej (Minolty po OM-ach Olympusa zacząłem używać) potrafił robić ;-)

Odpowiedz

13. wlo
0

2014-05-09 08:26:37

Znaczy "zawodowcy" ;-)

Odpowiedz

12. wlo
0

2014-05-09 08:26:21

Zawodowcy pewnie czytając myśleli o "stałej ostrości" determinowanej stałą ogniskową obiektywu? A propos tematu, wg mnie nie powinno używać się terminu stały autofokus raczej. To jest tzw. dynamiczny (ciągły) AF, śledzący poruszający się obiekt. Dzisiaj już nie "siedzę" bardzo w temacie, ale już lata temu, kiedy więcej zajmowałem się fotografią, tak właśnie o tym mechanizmie pomiaru i ustawiania ostrości się mówiło.

Odpowiedz

11. WitekT
0

2014-05-09 08:19:19

wg4518: ok, już tłumaczę. :-) Stały autofokus oznacza, że jak raz na jakimś obiekcie złapiesz ostrość, to jak obiekt się poruszy, to on dalej będzie sam łapał ostrość na tym obiekcie. Przydatne jest to np. przy filmach, gdzie dany obiekt jest najpierw daleko, a potem podchodzi.

Odpowiedz

2014-05-09 08:11:34

#4 WitekT: parafrazując "myślałem, że rozmawiają zawodowcy"

Odpowiedz