DAJ CYNK

Nowe gniazdo Jack odchudzi iPhone'y?

23.09.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6048

Ważne 3

11

Pomimo tego, że Apple zawsze dążyło do produkcji cienkich urządzeń, nowy iPhone 6s jest grubszy od poprzednika. Czy zastosowanie nowego gniazda Jack będzie w stanie to zmienić?

Pomimo tego, że Apple zawsze dążyło do produkcji cienkich urządzeń, nowy iPhone 6s jest grubszy od poprzednika. Czy zastosowanie nowego gniazda Jack będzie w stanie to zmienić?

W dobie coraz większej miniaturyzacji komponentów smartfonów nadal są rzeczy, których zwyczajnie zmniejszyć nie można. Jest to obiektyw aparatu, co prawda z roku na rok coraz mniejszy, ale nadal jest on jednym z najgrubszych podzespołów oraz gniazdo Jack 3,5 mm. Akurat w tym przypadku jest to standard od wielu lat stosowany w przeróżnych urządzeniach i zwyczajnie nie da się go zmienić. Tym bardziej, że w praktycznie wszystkie ogólnodostępne modele słuchawek podłącza się właśnie poprzez wtyczkę Jack 3,5 mm.

Apple być może ten standard zmieni. Patent nr 9,142,925 o nazwie D-shaped connector wizualnie przypomina wtyczkę Jack z końcówką ściętą na kształt litery D. Taki kształt wtyczki pozwoli na zmniejszenie grubości gniazda, a jednocześnie całego smartfonu. Jednak póki co, to chyba jedyna zaleta, jaką można tutaj dostrzec. Z kolei do wad z pewnością trzeba zaliczyć brak kompatybilności z praktycznie wszystkimi słuchawkami na rynku oraz konieczność wkładania wtyczki do gniazda odpowiednią stroną. Przez to konieczna będzie wymiana ulubionych słuchawek lub zakup odpowiednich i pewnie niezbyt tanich przejściówek.

Czy produkcja cieńszych urządzeń kosztem wygody użytkowania i kompatybilności akcesoriów, to dobre wyjście? Czas pokaże. Nie wiadomo jeszcze, czy Apple w ogóle będzie miało zamiar wykorzystać swój patent w praktyce.

Źródło tekstu: Appleinsider; wł

Tagi: apple iPhone Jack
Komentarze
Zaloguj się
42. ~
0

2015-09-24 11:35:20

@Ja± Karte zmienili, aby *wymusic* zmiane kart SIM u uzytkownikow. Przeciez niktorzy uzywaly tych samych kart od 10 lat i wiecej. Pewnie w starych nie bylo jakiegos bacdoora, a w nowych juz sa. Chyba nie sadzisz, ze te 2x3 mm robia jakas roznice dla projektantow telefonow.

Odpowiedz

41. ~Ja±
0

2015-09-24 11:12:36

Kartę sim taak zmniejszyli, to jeszcze im miejsa mało? kolej na jack/''a? co następne? nie będzie włącznika, a może na szpilkę?

Odpowiedz

40. ~
0

2015-09-24 10:48:13

Kolejny patent na kolejny niekompatybilny standard. Ale co tam - niech d***maja frajerow. Od tego frajerzy sa.

Odpowiedz

39. Andrzej24
0

2015-09-23 21:55:57

32@ to może być choć u mnie w rodzinie akurat w 2 telefonach padły gniazda usb od ładowania a wszystkie stare nokie z takimi cienkimi wtyczkami do ładowania są i są i nie widać końca by to miało się zepsuć.

Odpowiedz

38. goral2099
0

2015-09-23 17:39:05

Wymyślanie na siłę. Są standardy wygodniejsze, już istniejące. Myślę, że to chęć wyciągnięcia kolejnych pieniędzy od producentów i użyszkodników. Wprowadzanie nowego rozwiązania na siłę. Chociaż z ich marketingiem i praniem mózgów może się udać.

Odpowiedz

37. ~lollo
0

2015-09-23 16:08:18

Zamiast zmniejszac telefon powinni dodac kilka rdzenii

Odpowiedz

36. tMati
1

2015-09-23 15:14:56

Mnie osobiście martwi, że dojdzie do powtórki z historią związaną z zamianą pinów, jaką Apple dokonało swego czasu. Do dziś użytkownicy odczuwają tego skutki w postaci niepewności, czy aby dany zestaw słuchawkowy będzie działał prawidłowo z ich telefonem. Znając pazerność producentów sprzętu audio, to szybko zaczną produkować słuchawki wyłącznie z nowym gniazdem Apple, a reszcie pozostaną przejściówki.

Odpowiedz

35. PLANET
1

2015-09-23 14:53:26

Chore.Apfelfap, gdzie teraz jesteś? Jak zwykle jesteś tchórzem w takich tematach.

Odpowiedz

34. ~wielowpust
0

2015-09-23 14:52:25

Jeszcze wtyczka katowa i gniazdo bedzie wychodzic razem z wtyczka.

Odpowiedz

33. ~JustMe
1

2015-09-23 14:38:12

Apple pierdnie a chory świat komentuje...Niech sobie zrobią wtyczkę o grubości mikrona, kogo to obchodzi?

Odpowiedz

3

2015-09-23 14:31:01

@30 O to właśnie chodzi żeby telefon jak najszybciej wyleciał ci z dłoni i zrobił pajączka. ;)

Odpowiedz

31. spiro
1

2015-09-23 13:59:51

A czy przypadkiem apple nie będzie robić beatsów z wtyczką lighting? I tym samym można usunąć mini-jacka.

Odpowiedz

30. Andrzej24
3

2015-09-23 13:48:31

To odchudzanie telefonów stało się fobią producentów. Przecież wiele osób teraz telefony wkłada do etui i futerałów bo telefony są tak delikatne i podatne na uszkodzenia, że odchudzanie ich nie idzie w parze z wytrzymałością więc i tak ludzie je pogrubiają wkładając do różnego typu futerału czy etui. Już teraz niektóre telefony są tak cienkie i niewygodne, że ciężko jest podnieść ze stołu i to ma być wygoda w użytkowaniu? Teraz jest tak.1. Problem z uchwyceniem telefonu aby podnieść go ze stołu2. Problem z podłączeniem ładowarki USB (ciągle patrzenie jak wkładasz i trafiaj w dziurkę jest bardzo niewygodne. Okrągłe wtyki były o niebo wygodniejsze.)A teraz chcę jeszcze utrudnić używanie słuchawek. W końcu są pewne granice miniaturyzacji gdzie zamiast ułatwiać, utrudnia się życie. Nie bez powodu wprowadzają nowy system USB aby można było pendrive wpinać nie patrząc którą stroną.

Odpowiedz

29. Pragmatyk
0

2015-09-23 13:40:45

Przecież z łatwością można zrobić minijack 2.0 niekompatybilny z minijack taki aby był dobrze osadzony w gnieździe, dwustronny. Wystarczy zrobić minijack w przekroju nie okrągłym, a prostokątnym.

Odpowiedz

28. ~cdd
0

2015-09-23 13:20:56

10 piekny tekst. Nie wiem tylko dlaczego nie ma nick-a. Czyzby napisala go @???!!!

Odpowiedz