DAJ CYNK

Nokia szykuje wielki powrót na rynek smartfonów?

20.04.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 9168

Ważne 12

3

Serwis Recode w oparciu o dwa niezależnie źródła donosi, że już w przyszłym roku zobaczyć możemy nowe smartfony z logiem Nokii.

Serwis Recode w oparciu o dwa niezależnie źródła donosi, że już w przyszłym roku zobaczyć możemy nowe smartfony z logiem Nokii.

Zgodnie z umową z Microsoftem, Nokia do 2016 roku nie może sprzedawać smartfonów ze swoim logo. Nie może tego robić też Microsoft, który brand Nokii doklejać może jedynie do tzw. feature phone'ów, czyli prostych urządzeń niesklasyfikowanych jako smartfony. Microsoft ma natomiast wyłączne prawa do marki Lumia i Asha.

Już w przyszłym roku spodziewać możemy się nietypowego powrotu Nokii na rynek smartfonów. Nietypowego, bo nowych smartfonów produkować nie będzie ani Nokia, ani tym bardziej Microsoft.

Z fińskiej Nokii, niegdyś absolutnego lidera na rynku telefonów, po sfinalizowaniu umowy z Microsoftem zostało niewiele - dział zajmujący się infrastrukturą sieci komórkowych, GPS-owy Nokia Here (niebawem może zmienić właściciela) i tajemniczy Nokia Technologies. Ten ostatni, choć najmniejszy, poszczycić może się olbrzymim portfelem patentów, liczącym grubo ponad 10 tys. pozycji.

Zobacz: Nokia Here na sprzedaż

Nokia Technologies nie jest jednak jedynie biurem przechowującym stare patenty Nokii, lecz aktywnym działem projektującym nowe urządzenia i licencjonującym je innym firmom. Efektów jego działań do tej pory nie ujrzeliśmy zbyt wielu - przeznaczony na chiński rynek tablet z Androidem Nokia N1 i interfejs Z Launcher.

Wiele wskazuje jednak na to, że to dopiero początek. Możliwe, że Nokia Technologies zajmie się wkrótce projektowaniem porządnych smartfonów z Androidem. Rola Nokii zakończy się jednak na projekcie i sprzedaży licencji (za projekt, brand i zastosowane patenty). Za produkcję, dystrybucję i wszelkie gwarancje odpowiadać będą już zewnętrzne firmy (dokładnie tak samo jak w przypadku tabletu Nokia N1).

Zobacz: Nokia N1 bije rekordy popularności

Kiedy zobaczymy "pierwsze" Nokie? Nie wcześniej niż w drugiej połowie 2016 roku... o ile w ogóle. W końcu legalnego tabletu Nokia N1 w Europie nie kupimy. Gdyby jednak Nokia dogadała się z posiadającym markę Motorola Lenovo, albo bijącym rekordy popularności Meizu, światowy rynek smartfonów mogłoby spotkać prawdziwe trzęsienie ziemi.

Źródło tekstu: Recode, wł

Komentarze
Zaloguj się