DAJ CYNK

Nokia: Nasze smartfony wrócą w 2016 roku

19.06.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6459

Ważne 12

2

Jak przekazał szef Nokii, Rajeev Suri niemieckiemu Manager Magazin, firma przygotowuje się do powrotu na rynek smartfonów już w 2016 roku.

Jak przekazał szef Nokii, Rajeev Suri niemieckiemu Manager Magazin, firma przygotowuje się do powrotu na rynek smartfonów już w 2016 roku.

Suri w wywiadzie dla Manager Magazin powiedział: Microsoft produkuje telefony komórkowe. My chcemy je projektować i udostępniać brand Nokia w ramach licencji.

Po latach spadającej sprzedaży, Nokia sprzedała swój telefoniczny biznes Microsoftowi w 2014 roku. W ramach umowy, Finowie nie mogą tworzyć własnych smartfonów do 2016 roku. Już jednak kilka miesięcy po przejęciu Nokia zaprojektowała dla tajwańskiego Foxconnu tablet, który sprzedawany jest w Azji z fińskich logotypem. Od przyszłego roku na tych samych zasadach będą produkowane smartfony.

Co ciekawe, jeszcze w kwietniu tego roku Nokia dementowała plotki, według których przeniesienie działu R&D firmy do Chin miało być związane z powrotem do branży smarfonowej.Nokia nie ma aktualnie planów związanych z produkcją lub sprzedażą telefonów komórkowych - czytaliśmy w komunikacie. Jak widać, plany te szybko zmieniły się.

Zmian w Nokii jest więcej. Wkrótce Alcatel-Lucent stanie się częścią działu Nokii odpowiedzialnego za produkcję infrastruktury sieci komórkowych. Za przejęcie Finowie zapłacą 15,6 mld euro. Po połączeniu z Alcatelem-Lucentem Nokia stanie się największym graczem na rynku infrastruktury sieci komórkowych z ponad 110 tys. pracowników, wyprzedzając Ericssona i Huaweia. Obecnie Alcatel-Lucent zatrudnia na całym świecie 52,6 tys. osób, w tym 20 tys. w dziale R&D. Działy badawcze nowego tworu będą miał przeszło 40 tys. pracowników (w 2014 roku obie firmy wydały na badania łącznie 4,7 mld euro).

Część finansowania transakcji pochodzić może ze sprzedaży Nokia Here - według ostatnich informacji, Here zostanie przejęty przez niemieckie konsorcjum producentów samochodów, łączące marki BMW, Audi i Daimler. Na Here zęby ostrzył też oferujący 3 mld dolarów Uber czy nawet Facebook. Choć wycena księgowa Nokia Here to 2 mld euro, analitycy w kwietniu szacowali potencjalną wartość sprzedaży na od 4,4 do 6,9 mld euro. Oferta niemieckiego konsorcjum nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.

Zobacz: Nokia połączy się z Alcatelem-Lucentem
Zobacz: Uber oferuje 3 mld dolarów za Nokia Here
Zobacz: Nowe Lumie bez logo Nokia

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się