DAJ CYNK

Mozilla: pierwsze smartfony z Firefox OS wkrótce trafią na rynek

01.07.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3848

Ważne 4

0

Mozilla poinformowała, że już wkrótce odbędą się regionalne premiery smartfonów z systemem Firefox OS.

Mozilla poinformowała, że już wkrótce odbędą się regionalne premiery smartfonów z systemem Firefox OS.

Deutsche Telekom i Telefónica wprowadzą na rynek pierwsze urządzenia z Firefox OS - Alcatel One Touch Fire i ZTE Open. Telenor udostępni swoje pierwsze telefony z systemem Firefox OS w Europie Centralnej i Wschodniej jeszcze w tym roku. Poszczególni partnerzy niebawem poinformują o szczegółach premiery systemu na swoich rynkach.

Smartfony z systemem Firefox OS to pierwsze urządzenia działające wyłącznie w oparciu o technologie sieciowe. System zawiera wszystkie funkcje, jakich oczekuje się od smartfona - połączenia głosowe, wiadomości, e-mail, aparat - oraz te, które powinien mieć idealny smartfon. Ponadto Firefox OS posiada zintegrowane aplikacje Facebooka i Twittera, ma wbudowane usługi oparte na lokalizacji, takie jak mapy Nokia Here z opcjami offline oraz lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji. Posiada przeglądarkę Firefox, nowe możliwości odkrywania aplikacji jednorazowego użycia i do pobrania z Firefox Marketplace oraz wiele innych funkcji.

Adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji całkowicie zmienia telefon, dostosowując go do potrzeb użytkownika w danym momencie - nie trzeba niczego pobierać. Wystarczy przesunąć palcami w prawo po ekranie i zacząć wpisywać słowa kluczowe, a telefon natychmiast wyświetli to, co nas w danym momencie interesuje. Na przykład, wyszukując swojego ulubionego artystę, w wynikach otrzymamy powiązane aplikacje, dzięki którym posłuchamy piosenek, kupimy wybrane utwory czy bilety na koncert. Funkcja ta umożliwia wywołanie na żądanie aplikacji jednorazowego użytku lub do pobrania, dostosowując telefon do użytkownika i dostarczając mu treści, których potrzebuje, kiedy tego chce.

Telefony z systemem Firefox OS są zintegrowane z Firefox Marketplace, centrum aplikacji mobilnych HTML5. Zawiera on popularne, globalne oraz lokalne aplikacje w takich kategoriach, jak: gry, wiadomości, multimedia, biznes i produktywność..

Firefox OS jest rozszerzeniem doświadczeń znanych z przeglądarki desktopowej i mobilnej Firefox, z której codzienne korzystają setki milionów osób. System oferuje ten sam poziom bezpieczeństwa, ochrony prywatności, możliwości dostosowania oraz kontroli użytkownika, jaki użytkownicy znają z przeglądarki Firefox. Ze wsparciem ponad 20 partnerów z całego świata, Firefox OS odpowiada na potrzebę dostarczenia w pełni modyfikowalnej, otwartej mobilnej platformy innowacji oraz dostosowanego do potrzeb użytkownika dostępu do sieci z urządzeń mobilnych.

Operatorzy, producenci sprzętu i deweloperzy przejawiają rosnące zainteresowanie pojawieniem się realnej alternatywy dla istniejących platform mobilnych, mogącej im zaoferować korzyści ekonomiczne, niezależne od dzisiejszych decydentów - powiedział John Jackson, Research VP, IDC. Taka platforma będzie musiała sprostać ambitnym wymaganiom pod względem wydajności, zasięgu i otwartości. Mozilla i jej partnerzy wchodzą w pierwszą fazę dystrybucji systemu Firefox OS. Jedno z naszych ostatnich badań wykazało, że deweloperzy lepiej oceniają Firefox OS, niż Tizen, Blackberry czy Kindle Fire, mimo że komercyjne produkty nie są jeszcze dostępne na rynku. Widać wyraźnie, że wiodący operatorzy, producenci i deweloperzy zarówno działający na skalę globalną, jak i lokalni dostrzegają, że system Firefox OS od Mozilli może być tą platformą.

Źródło tekstu: Mozilla

Komentarze
Zaloguj się
9. ~corum
0

2013-07-02 15:46:04

możemy tutaj zauważyć pewien sukces Nokii, mianowicie ktoś w FF musiał stwierdzić, że to są jednak najlepsze mapy do smartfonów, skoro zaimplementowani je w systemie domyślnie. Dodatkowo raczej słono musieli za to zapłacić, wszak to ekxlusiv nokiowy

Odpowiedz

8. ~mkkot
0

2013-07-02 15:02:26

Oby to było w całości open source.

Odpowiedz

7. ~Użytkownik Nokii
0

2013-07-02 14:42:31

Tylko Nokia na WP i tyle w temacie.

Odpowiedz

6. ~
0

2013-07-02 12:16:37

co robia plakaty firefox os w przejsxiu przy metrze centrum?

Odpowiedz

4. ~WaszkaG
0

2013-07-01 22:49:30

Bardzo dobra wiadomość! Reszta niech używa backdoorów od Microsoftu (Windows Phone), Google (Android) i Apple (iOS).

Odpowiedz

2

2013-07-01 22:27:11

Wypróbować można by było. Nie wszystko złoto co na Androidzie. :-)

Odpowiedz

2. Blank
-3

2013-07-01 21:44:21

nie chcę za darmo. Jak dopłacą to mogę się zastanowić...

Odpowiedz