DAJ CYNK

Mobilne nowości Apple'a na WWDC 2016

13.06.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3297

Ważne 5

2

Apple zaprezentował na WWDC 2016 nowe rozwiązania programistyczne, które trafią do obecnych i nowych produktów firmy.

Apple zaprezentował na WWDC 2016 nowe rozwiązania programistyczne, które trafią do obecnych i nowych produktów firmy.

Apple w pierwszej kolejności zaprezentował zmiany w watchOS, platformie obsługującej smartwatche Apple Watch. Należy do nich przetrzymywanie ulubionych aplikacji w pamięci, natychmiastowe uruchamianie programów, aktualizacje w tle i odświeżanie informacji. Gestem przesuwania od dołu dostaniemy się do panelu ustawień, jak w iPhone'ach, a do tego będzie można wpisywać treści wiadomości litera po literze na ekranie zegarka.

Doszły kolejne tarcze zegarków i możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy nimi. Ciekawą opcją jest możliwość wybierania połączeń alarmowych, w tym przez Wi-Fi - zegarek wybierze właściwy numer zależnie od kraju, w którym się znajdujemy. Dla uprzyjemnienia konkurowania ze znajomymi aktywnością fizyczną, nasze postępy będzie można teraz przesyłać pomiędzy zegarkami. WatchOS 3.0 dostępny będzie jesienią.

Nie zabrakło też nowości w przypadku iOS-u. 10. wersja systemu, chociaż Apple twierdzi inaczej, nie przynosi jakichś specjalnych rewolucji. Być może będą one związane dopiero z jesienną premierą iPhone'ów 7. Dzisiaj Apple najwięcej do powiedzenia miał w przypadku emotek.Wiadomości obsługują teraz wyświetlanie miniatur stron, do których dostaliśmy linki czy nawet uruchamianie filmów. Emoji urosły i są teraz trzykrotnie większe. Poza tym aplikacja automatycznie wykrywa użyte przez nas słowa i umożliwia zamienianie ich na emoty. Chmurki wiadomości mają teraz różne rozmiary tekstu dla pokazywania emocji czy dyskretne wiadomości, z koniecznością odblokowania tekstu czy zdjęcia.

Gdy o powiadomieniach mowa, telefon korzystając z akcelerometru podświetli ekran. gdy obrócimy urządzenie w kierunku naszej twarzy. Już z ekranu blokady będzie można odpowiadać na wiadomości czy też otwierać powiadomienia aplikacji, które będą teraz bardziej interaktywne. Ciekawą funkcją jest przesyłanie transkrypcji nagrań z poczty głosowej, co niestety pewnie nigdy nie trafi do polskich użytkowników.

Klawiatura QuickType rozpozna kontekst sytuacji i zadawane nam pytania, a następnie poda niezwykle skuteczne sugestie. Automatycznie wypełni pola kalendarza czy prześle informacje o lokalizacji naszemu rozmówcy. Rozpozna również w jakim języku piszemy, bez konieczności zmiany ustawień klawiatury.

Aplikacje wiadomości, telefon, Siri czy Maps zostały otworzone na deweloperów. Wkrótce będzie można dyktować Siri wiadomości również w WhatsAppie i innych komunikatorach, połączenie ze Skype'a zostanie zaprezentowane jak normalna rozmowa komórkowa, a z poziomu map będzie można znaleźć i zarezerwować restaurację, zamówić Ubera i zapłacić za wszystko Apple Pay - rzecz jasna nie w Polsce.

W temacie zdjęć Apple wprowadza rozpoznawanie twarzy osób, które sfotografowaliśmy i możliwość sortowania zdjęć według osób. Za sprawą funkcji Memories, w galerii rozpoznany zostanie też rodzaj uroczystości i oprócz zdjęć wyświetlone zostaną podobne wydarzenia i lokalizacje, lista uczestników, a do tego czekać będzie na nas automatycznie wygenerowana prezentacja z podkładem muzycznym.

Apple pochwalił się, że ma 15 mln płatnych użytkowników Apple Music, co było wstępem do zaprezentowania nowego wyglądu aplikacji. Na liście nowości, oprócz nowego układu funkcji, znalazły się teksty piosenek czy sugerowana muzyka. Z kolei pochwalenie się 60 mln użytkowników Apple News miesięcznie było wstępem do pokazania nowej wersji aplikacji agregującej artykuły. Nowością jest możliwość subskrybowania interesujących nas treści.

Ostatnią z wartych wymienienia nowości było Apple Home - nowa aplikacja do zarządzania wszystkimi elementami smart domu. Możemy zarówno aktywować i dezaktywować pojedyncze elementy (np. włączyć światło w kuchni), jak i korzystać z makr czy powiedzieć "dzień dobry" do Siri by rolety powędrowały do góry. Chociaż to w sumie nic nowego, Apple stworzył pewien standard i współpracuje ze wszystkimi liczącymi się firmami z tego segmentu rynku, więc to będzie po prostu działać. Użytkownik powie "dzień dobry Siri" i w oknach zwiną się rolety.


Jak zwykle w przypadku konferencji, Apple pochwalił się okrągłą liczbą. Tym razem była to liczba aplikacji w App Store - ponad 2 mln. Znamy też listę urządzeń, które otrzymają jesienią aktualizację do iOS 10. Znalazły się na niej iPhone'y od wersji 5, iPad 4. generacji i nowsze, iPad mini 2 i nowsze oraz iPod touch 6. generacji.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
11. tMati
0

2016-06-15 13:41:40

Czuję w tym podglądzie stron i filmów potencjał na dużą ilość dziur bezpieczeństwa lub ewentualny trolling,gdy np. znów pojawi się seria znaków zawieszająca system.P.S. Pomału ekran blokady z interaktywnymi powiadomieniami zacznie wyglądać jak zaawansowany "news feeder" albo tablica z facebooka

Odpowiedz

10. ~sueshack
0

2016-06-14 10:15:56

"10. wersja systemu, chociaż Apple twierdzi inaczej, nie przynosi jakichś specjalnych rewolucji. Być może będą one związane dopiero z jesienną premierą iPhone/''ów 7. Dzisiaj Apple najwięcej do powiedzenia miał w przypadku emotek."Nie za wiele z tego zrozumieliście niestety.

Odpowiedz

9. ~
0

2016-06-14 10:08:49

8 888888888888 oczy bolą

Odpowiedz

8. ~r
0

2016-06-14 07:16:44

7: Niby po co? Jest świetna.

Odpowiedz

7. ~
0

2016-06-13 23:01:11

2 i 4 - zmieniłbyś tę swoją ikonkę fotkę...

Odpowiedz

6. ~r
1

2016-06-13 22:51:23

Jaskiniowcy mieli jakies perspektywy a idąc w drugą mankę w kierunku obrazków to perspektywa jawi się nieciekawie. Pohukiwanie i porykiwanie?

Odpowiedz

0

2016-06-13 22:41:32

@2 Jaskiniowcy nie narzekali i jakoś sobie radzili, przyzwyczaisz się :)

Odpowiedz

4. LuiN
0

2016-06-13 22:39:21

3, bartoszek534 - pewnie też to i owo zostało pominięte z racji funkcji zależnych sprzętowo od nowych urządzeń. WWDC to co roku taka trochę bida, ale potem jakoś wszystko składa się do kupy, gdy wyjdą już nowe telefony.

Odpowiedz

2016-06-13 22:32:55

Wszystko idzie w stronę gimby :( od Messengera począwszy. Cenię iOS za prosty wygląd, a teraz zaczynają pojawiać się jakieś niepotrzebne pierdoły.No nic, zobaczymy jesienią jak to będzie w praktyce.

Odpowiedz

2. LuiN
1

2016-06-13 22:03:11

1, Ale dlaczego? Może jak tak mało nowego wymyślili, to i nie popsuli zbyt wiele :) Inna sprawa, że to parcie na komunikację obrazkową mnie akurat przeraża.

Odpowiedz

1. ~TIMBOMBAJLEŁKĘ na KARTEŁKĘ
0

2016-06-13 21:52:24

Zostje juz ma zawsze przy iOS 9.3.2!!!na 6s

Odpowiedz