DAJ CYNK

Microsoft zamyka węgierską fabrykę Nokii

18.07.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4688

Ważne 1

15

Microsoft zamyka fabrykę Nokii w Komarom, mieście położonym w północno-wschodnich Węgrzech. Do końca przyszłego roku firma chce zwolnić 18 tys. pracowników na całym świecie.

Microsoft zamyka fabrykę Nokii w Komarom, mieście położonym w północno-wschodnich Węgrzech. Do końca przyszłego roku firma chce zwolnić 18 tys. pracowników na całym świecie.

Węgierski Komarom to dopiero początek cięć po przejęciu przez Microsoft Nokii. Fabryka w Komarom została otworzona w 2000 roku. Przy narastających trudnościach finansowych fińskiego producenta, w 2012 roku Nokia zwolniła w niej 2050 robotników i 250 specjalistów. Fabryki w fińskim Salo, węgierskim Komarom i meksykańskim Reynosa od I kwartału 2012 roku skupiały się jedynie na wgrywaniu oprogramowania do telefonów Nokii wyprodukowanych w Azji, po wcześniejszym zamknięciu fabryki w regionie Cluj w Rumunii.

W czwartek Microsoft ogłosił plan zupełnego zamknięcia fabryki w Komarom, przy czym placówka Nokii jedną z wielu zamkniętych. W ciągu najbliższych 12 miesięcy Microsoft liczy na redukcję łącznie 18 tys. miejsc pracy, w tym 12,5 tys. stanowić mają byli pracownicy Nokii - to 14% całkowitego zatrudnienia w Microsofcie.

Po ogłoszeniu planów, wartość akcji Microsoftu wzrosła o 1,8% do 44,88 dolarów, osiągając najwyższy poziom od 2000 roku.

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się
16. ~Tak
0

2014-07-21 20:04:50

Mam Nokię N8 z 2011 roku. Byla zalewana, upadała itd, a mimo to ani razu nie była w serwisie z większą naprawą. Jedyne w co musiałem zainwestować to szybka ekranowa, która po prostu stłukła się po którymś z kolei upadku. Te telefony już nie wrócą... choć byłoby wspaniale. Z drugiej strony zgadzam się z przedmówcami, zamykają fabryki w Europie, ludzie nie mają gdzie pracować. I jak tu ma panować dobrobyt? Nie dość, że produkt gorszej jakości to nie będzie za co go kupić, bo co z tego, że będzie tańszy, skoro nie będzie za co?

Odpowiedz

15. ~Punk
0

2014-07-19 01:19:07

Sam mam Nokie E72 z Węgier i zaliczyła 3 serwisy w trakcie gwarancji, poprzedni mój telefon Nokii 6020 był tylko raz i to pod sam koniec gwarancji, do tej pory znajomemu służy nie licząc wymianę baterii.Te Nokie od mniej więcej 2007 czy 2008 już były coraz gorsze i częściej padały niż te wcześniejsze.Mam nadzieje że Nokia E72 mi jeszcze długo posłuży jako zapasowy telefon, bo czasem klawiszowiec się przydaje.

Odpowiedz

14. kwistas
1

2014-07-18 20:43:56

A giełda cieszy się z czyjegoś nieszczęścia, mam nadzieję, że ta pazerność im wyjdzie z czasem bokiem.

Odpowiedz

13. ~
0

2014-07-18 18:30:57

Dlatego właśnie moja wiarygodność co do marki spadła drastycznie :D

Odpowiedz

12. orson_dzi
0

2014-07-18 17:52:58

Przede wszystkim mniej awaryjne (E52). Ale też i było tak, jakby trzymało się dwa kompletnie różne telefony w rękach.

Odpowiedz

11. ~
0

2014-07-18 17:43:31

W czym lepszych?

Odpowiedz

10. orson_dzi
0

2014-07-18 15:38:49

Trzeba jednak przyznać, że węgierskie Nokie były jednymi z lepszych. Porównując nawet ten samo model z dwóch krajów.

Odpowiedz

9. ~Jakub
0

2014-07-18 13:59:04

Stary, ale nie ma innych niż chińskich.. Taka smutna prawda ale co zrobisz

Odpowiedz

8. wlo
0

2014-07-18 13:26:58

7 - co więc kupisz?

Odpowiedz

7. ~
1

2014-07-18 13:20:45

Mam jeszcze Nokię "Made in Hungary" i drugą, znacznie starszą "Made in Finland". Chińskiego złomu nie kupię.Przez takie "optymalizacje" mamy bezrobocie i recesję w Europie, a Azja się rozwija...

Odpowiedz

6. LuiN
0

2014-07-18 12:36:39

5, playonline - tak tak, nawet byłem w Cluj-Napoca. Dzięki za zwrócenie uwagi :)

Odpowiedz

0

2014-07-18 12:25:04

@ LuiN: "po wcześniejszym zamknięciu fabryki w rumuńskim Cluj". Fabryka Nokii była umiejscowiona w Jucu ( W "województwie" Cluj, nie w mieście Cluj-Napoca (nie ma miasta Cluj).

Odpowiedz

4. ~
-2

2014-07-18 12:08:24

Zwalniają, bo nie wyrabiają na ich pensje, a to znaczy, że MS biednieje. O, jak mi z tego powodu smutno... chlip!

Odpowiedz

3. ~Lol
0

2014-07-18 12:05:58

Bo trzeba robic jak np BMW. Produkować całe auta w Chinach a samą elektronikę i jednostki centralne przywożone są z Niemiec. Tego nie da się skopiować.

Odpowiedz

2. ~pabloki
3

2014-07-18 12:01:10

@1 i to jest właśnie siła tamtej gospodarki.

Odpowiedz