DAJ CYNK

Znany producent kończy ze smartfonami. Działał od 2008 roku

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Sprzęt

Znany producent kończy ze smartfonami. Działał od 2008 roku

Firma Meizu nie wyprodukuje już żadnego smartfonu – to oficjalne ogłoszenie, sygnowane przez zarząd spółki.

Firma Meizu, pochodząca z chińskiej prowincji Guangdong, lata świetności ma dawno za sobą. Trzeba jej jednak oddać to, że mimo topniejącej popularności konsekwentnie prezentowała kolejne modele swych smartfonów, czego najświeższy przykład stanowi wydany w maju br. Meizu 21 Note.

Debiutowała przy tym bardzo odważnie. Jej pierwszy smartfon, model M8 z 2008 r., ochrzczony został mianem „chińskiego iPhone'a”. Wykorzystywał wprawdzie system Windows CE 6, ale o interfejsie tak zmodyfikowanym, by do złudzenia przypominać ówczesny iOS. 

Meizu oficjalnie kończy ze smartfonami

Ale koniec tego, a przynajmniej na to wskazuje najnowszy komunikat wydany przez zarząd spółki, który ogłosił niniejszym koniec smartfonowej przygody. Jak oświadczono, planowane na kolejne miesiące modele Meizu 22 oraz 23 zostają anulowane, a przedsiębiorstwo zamierza poświęcić całość swych zasobów na projekty związane ze sztuczną inteligencją.

Co do samych projektów AI informacje są mocno zdawkowe. Wiemy, że jest ich łącznie sześć i będą to jakieś fizyczne urządzenia, bazujące na znanej z dotychczasowych produktów Meizu nakładce Flyme dla Androida. Tajemnicą pozostaje, do czego owe zabawki posłużą i z kim będą bić się o klienta.

Nie da się więc wykluczyć, że w komunikacie o zakończeniu produkcji smartfonów znajduje się pewna nutka marketingowej brawury. W końcu Meizu może teraz z pełnym zaangażowaniem twierdzić, że ich nowe urządzenia, choć służą do komunikacji, nie są smartfonami, lecz czymś innym. W domyśle: nowym i świeżym. Niemniej to już forma domysłu.

Topniejąca sprzedaż i przejęcie w tle

Fakty są takie, że firmie ostatnio nie szło najlepiej. W 2022 roku większościowy pakiet udziałów w Meizu przejęło Geely, producent aut elektrycznych, który wierzył, że transakcja pozwoli wzmocnić inteligentne funkcje oferowanych pojazdów. W tym czasie udział w sprzedaży na macierzystym rynku stopniał do mniej niż 1 proc. 

Meizu odpowiada, że uśmiercenie smartfonów to tylko krok na drodze do dynamicznego rozwoju. Ponoć firma rozmawia o współpracy z potentatami sztucznej inteligencji, z OpenAI na czele, a swoje ambitne plany chce zrealizować do końca roku 2027. Bynajmniej też nie kończy swej działalności, zapowiadając dalsze wsparcie dla sprzedanych już urządzeń.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Materiały prasowe, oprac. własne