DAJ CYNK

MediaTek prezentuje swój nowy ośmiordzeniowy procesor

11.02.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4

Ważne 3

0

MediaTek MT6595 to ośmiordzeniowy układ SoC przeznaczony dla urządzeń z górnej półki, który konkurować ma z takimi chipami jak Snapdragon 800 i 805.

MediaTek MT6595 to ośmiordzeniowy układ SoC przeznaczony dla urządzeń z górnej półki, który konkurować ma z takimi chipami jak Snapdragon 800 i 805.

W przeciwieństwie do ośmiordzeniowych Exynosów Samsunga, nowy MediaTek potrafi korzystać ze wszystkich rdzeni procesora w tym samym czasie, a nie maksymalnie z czterech. Konstrukcja chipu opiera się o architekturę big.LITTLE, ze wsparciem dla Heterogeneous Multi-Processing, co oznacza, że dla najbardziej wymagających procesów uruchomionych może być nawet osiem rdzeni, podczas gdy do obsługi podstawowych aplikacji telefon może korzystać dla oszczędności energii z tylko jednego czy dwóch rdzeni.

W Exynosach Samsunga zastosowane zostały 4 rdzenie Cortex-A15 (1,6 GHz) i 4 rdzenie Cortex-A7s (1,2 GHz). MT6595 zachowuje energooszczędne rdzenie Cortex-A7s (podkręcone do 1,7 GHz) i dokłada do nich wydajniejsze układy Cortex-A17, taktowane zegarem 2,2 - 2,5 GHz. Rdzenie A17 są według MediaTeka o 60% wydajniejsze od obecnie stosowanej generacji A9. Za grafikę odpowiada chip Rogue PowerVR Series6.

W komunikacie prasowym producenta czytamy, że MT6595 to pierwszy na świecie ośmiordzeniowy układ SoC LTE ze zintegrowanym z platformą kodekiem H.265 Ultra HD. Kodek oferuje nagrywanie i odtwarzanie materiałów wideo jakości 2K i 4K. Producent zapewnia, że jego chip jest znacznie wydajniejszy i bardziej energooszczędny niż konkurencyjne Exynosy Samsunga.

Źródło tekstu: MediaTek, Engadget, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy