DAJ CYNK

Mediatek MT6795 - prawdziwe 8-rdzeniowe 64 bity

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5482

MediaTek zaprezentował dziś 64-bitowy układ SoC MT6795. W przeciwieństwie do popularnych chipów opartych na architekturze big.LITTLE zaprojektowanej przez ARM, procesor MediaTeka może działać z aktywnymi wszystkimi ośmioma rdzeniami.

MediaTek zaprezentował dziś 64-bitowy układ SoC MT6795. W przeciwieństwie do popularnych chipów opartych na architekturze big.LITTLE zaprojektowanej przez ARM, procesor MediaTeka może działać z aktywnymi wszystkimi ośmioma rdzeniami.

Ośmiordzeniowe procesory mobilne już widzieliśmy, jednak do tej pory na magicznie osiem rdzeni składały się zazwyczaj 4 energooszczędne rdzenie Cortex-A7, w towarzystwie dodatkowych 4 wydajniejszych rdzeni do zadań specjalnych (gry, multimedia, benchmarki). Architektura big.LITTLE ARM-a pozwalała do tej pory na uruchomienie tylko jednej z grupy rdzeni, wiec w ośmiordzeniowym procesorze działały tak naprawdę maksymalnie cztery rdzenie.

64-bitowa propozycja MediaTeka działa inaczej. Technologia MediaTek CorePilot pozwala na uruchomienie wszystkich ośmiu rdzeni w tym samym czasie (taktowanie do 2,2 GHz), dla uzyskania jak najwyższej wydajności. Jednocześnie CorePilot dba o zachowanie niskiego zużycia energii w razie mniej zasobożernych czynności oraz o brak nadmiernego nagrzewania się SoC. MT6795 współpracuje z dwukanałowymi pamięciami LPDDR3 o taktowaniu 933 MHz, ma zintegrowany moduł łączności LTE Cat4 (150/50 Mb/s) i obsługuje Wi-Fi ac, Bluetooth 4.0, ANT+ oraz MediaTek Multi-mode wireless charging, czyli bezprzewodowe ładowanie w obu konkurujących ze sobą standardach (PMA i WPC).

Co, oprócz rekordowych wyników w benchmarkach, przyniesie nowych chipset? Ekrany telefonów i tabletów będą mogły działać z "telewizyjnym" odświeżaniem 120 Hz, a filmy FullHD nagramy z szybkością nawet - uwaga - 480 klatek na sekundę. Oczywiście nie zabraknie też możliwości nagrywania w rozdzielczości Ultra HD (4K2K) czy obsługi ekranów o rozdzielczości rzędu 2K (do 2560 x 1600 pikseli). Pierwsze smartfony oparte na SoC MT6795 trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Przy okazji prezentacji nowego chipsetu, MediaTek pochwalił się też wydajnością prezentowanego wcześniej w tym roku 32-bitowego chipsetu MT6595. W teście AnTuTu osiągnął on rekordowy wynik 47233 punktów. Dla porównania, w tym samym benchmarku Samsung Galaxy S5 (Qualcomm Snapdragon 801) osiąga wyniki rzędu 36 tys. punktów.

MT6595 to pierwszy układ producenta oparty na architekturze big.LITTLE, zaprzęgający do działania 4 rdzenie Cortex-A7 (1,7 GHz) i cztery rdzenie Cortex-A17 (2,2 GHz). To również pierwszy SoC oparty na wspomnianej architekturze firmy ARM, który oferuje zintegrowany moduł LTE. Smartfony i tablety bazujące na MT6595 są już w przygotowaniu - trafią do sprzedaży w nadchodzących miesiącach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: MediaTek

Źródło tekstu: MediaTek, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu