DAJ CYNK

Koniec wystających aparatów? Samsung ISOCELL JN1 to najmniejsza matryca dla smartfonów

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 1992

Koniec wystających aparatów? Samsung ISOCELL JN1 to najmniejsza matryca dla smartfonów

Samsung przedstawił kolejną matrycę ISOCELL przeznaczoną do aparatów w smartfonach. Sensor JN1 o rozdzielczości 50 Mpix ma piksele o niewielkim rozmiarze 0,64 μm, co oznacza mniejszy rozmiar całego czujnika i możliwość spłaszczenia wysp aparatów.

W zeszłym roku Samsung wprowadził na rynek serię matryc o z pikselami rozmiarze o 0,7 μm z myślą o tym, by moduły aparatów były mniejsze. Teraz schodzi z rozmiarami niżej – ISOCELL JN1 ma piksele o wielkości 0,64 μm, dzięki czemu wyspa aparatu może być jeszcze mniejsza – producent mówi o oszczędności okolu 10% w porównaniu do istniejących rozwiązań.

Samsung ISOCELL JN1

Zobacz: Nowe matryce Samsunga z pikselami o rozmiarze 0,7 μm. Największą rozdzielczość ma ISOCELL HM2 108 Mpix

Sensor Samsung ISOCELL JN1 ma rozmiar 1/2,76 cala i zachowuje zgodność z popularnym formatem 1/2,8 cala. To pozwala na zastosowanie matrycy w różnego rodzaju aparatach: w głównych o szerokim kącie, ultraszerokokątnych, w aparatach z teleobiektywem, a także do zdjęć selfie.

Samsung ISOCELL JN1

Samsung przekonuje, że mimo zmniejszenia rozmiaru matrycy jej możliwości przechwytywania światła nie będą gorsze niż dotąd. Dzięki rozwinięciu technologii ISOCELL 2.0 producent deklaruje poprawę światłoczułości o około 16 procent. Matryca będzie mogła przechwytywać obrazy w pełnym formacie 50 Mpix (8160 x 6144), ale przede wszystkim sprawdzi się po połączeniu pikseli w układzie 4-w-1, co da zdjęcia w rozdzielczości 12,5 Mpix. Technologia Tetrapiksel połączy pojedyncze piksele 0,64 μm w jeden duży piksel 1,28 μm.

Zobacz: Samsung ISOCELL HM3 108 Mpix – to ta matryca znalazła się w Galaxy S21 Ultra

W matrycy ISOCELL JN1 znalazły się rozwiązania znane już z innych czujników Samsunga, jak na przykład Smart ISO, czyli inteligentna kontrola czułości i dobór scen w obrazach HDR. Za nastawienie ostrości odpowiada nowa technologia Double Super PDAF, w której do wykrycia fazy używane są pikseli o podwojonej gęstości (1/16)  w porównaniu do Super PDAF o gęstości 1/32. 

Samsung ISOCELL JN1

Matryca  ISOCELL JN1 pozwala na rejestrowanie wideo o maksymalnej rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę lub Full HD przy 240 kl./s. 

Sensor Samsung ISOCELL JN1 wszedł już do masowej produkcji, więc wkrótce należy spodziewać się pierwszych wykorzystujących go smartfonów.

Zobacz: Samsung ISOCELL 2.0 - nowe matryce z jeszcze lepszą jakością obrazu
Zobacz: Samsung prezentuje matrycę ISOCELL GN2 50 Mpix o większym rozmiarze, z większymi pikselami

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung

Przewiń w dół do następnego wpisu