DAJ CYNK

Komputer sterowany myślami - Facebook kupuje start-up CTRL-labs

24.09.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 1769

Ważne 1

0

Facebook poinformował o przejęciu start-upu CTRL-labs, który dołączy do Facebook Reality Labs. Na sfinalizowanie transakcji gigant społecznościowy wydał miliard dolarów.

CTRL-labs to start-up, który pracował nad technologią umożliwiającą sterowanie urządzeniami elektronicznymi, takimi jak komputery, za pomocą myśli. Proces ma być realizowany za pomocą zakładanej na nadgarstek opaski, która będzie odczytywać impulsy elektryczne wysyłane przez ludzki mózg, a następnie - odpowiednio przetworzone - będzie dostarczać do urządzenia, które będziemy chcieli kontrolować.

Zobacz: Facebok otwiera własnego Tindera - startuje Facebook Dating
Zobacz: WhatsApp testuje przekazywanie statusu do Facebooka oraz innych aplikacji

- Oto jak to działa: masz neurony w rdzeniu kręgowym, które wysyłają sygnały elektryczne do mięśni dłoni, nakazując im poruszanie się w określony sposób, na przykład kliknięcie myszą lub naciśnięcie przycisku. Opaska na rękę rozszyfruje te sygnały i przekształci je w sygnał cyfrowy, który urządzenie może zrozumieć, umożliwiając Ci kontrolę nad swoim cyfrowym życiem. Przechwytuje twoją intencję, dzięki czemu możesz udostępnić zdjęcie znajomemu, używając niezauważalnego ruchu lub po prostu, cóż, zamierzając.

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez Andrew Boswortha na Facebooku

Tego typu rozwiązanie może ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, które mają sprawny układ nerwowy, ale z jakiegoś powodu mają ograniczone możliwości sterowania urządzeniem elektronicznym za pomocą własnych dłoni. Technologia, której rozwojem zajmie się teraz Facebook, umożliwi "wykonywanie" kliknięć myszą lub "używanie" klawiatury wyłącznie za pomocą myśli. Opaska na nadgarstek to jednak dopiero początek. Prace będą dążyć do opracowania rozwiązania, które będzie odbierać sygnały bezpośrednio z mózgu. Z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby sparaliżowane, z uszkodzonym rdzeniem kręgowym i problemami z prawidłowym przepływem impulsów elektrycznych przez system nerwowym.

Zobacz: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych złożył pozew przeciwko Facebookowi
Zobacz: Francja zablokuje kryptowalutę Facebook Libra w Unii Europejskiej

Źródło tekstu: Facebook