DAJ CYNK

Komisja Europejska oskarża Qualcomm o praktyki monopolistyczne

09.12.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 13

Ważne 7

0

Zdaniem Komisji Europejskiej, Qualcomm naciskał na wybór jego chipsetów przez producentów, stosując zachęty finansowe i sprzedając chipsety poniżej kosztów produkcji.

Zdaniem Komisji Europejskiej, Qualcomm naciskał na wybór jego chipsetów przez producentów, stosując zachęty finansowe i sprzedając chipsety poniżej kosztów produkcji.

Największy na świecie producent chipsetów dla smartfonów ma w tym roku niekończącą się falę tarapatów. W lutym chiński regulator zobowiązał firmę do zapłacenia blisko 1 mld dolarów kary, w listopadzie dochodzenie antymonopolowe rozpoczęła Korea Południowa, a teraz oskarżeniem ze strony KE kończy się rozpoczęte w lipcu postępowanie wyjaśniające. Wszystkiemu temu towarzyszy gorąca atmosfera, zgotowana przez przegrzewające się chipsety Snapdragon 810.

Skargę do KE złożyła Icera, brytyjski producent chipów... jeszcze w czerwcu 2010 roku. Według spółki, Qualcomm zniechęcał klientów do prowadzenia interesów z Icerą nieuczciwym zaniżaniem cen swoich chipsetów i ofertami dotyczącymi patentów. Od 2011 roku Icera jest spółką zależną Nvidii.

Qualcomm ma do kwietnia czas na odpowiedź na zarzuty ze strony Komisji Europejskiej. Grozi mu kara w wysokości nawet 10% rocznych przychodów, co w przeliczeniu na wyniki z 2014 roku dałoby 2,64 mld dolarów. W 2009 roku Qualcomm otrzymał już dużą karę (268,6 mln dolarów) za nadużywanie pozycji dominującej od południowokoreańskiej komisji handlu. Sprawa dotyczyła chipów CDMA, które trafiały do telefonów Samsung i LG, a kara była najwyższą w historii, którą agencja nałożyła na pojedynczą firmę.

Źródło tekstu: KE, Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się