DAJ CYNK

Już niedługo na polski rynek trafi router Asus RT-AX88U. Urządzenie obsługuje nowy standard sieci Wi-Fi, 802.11ax

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5571

Router Wi-Fi Asusa ze wsparciem dla technologii 802.11ax po raz pierwszy został pokazany na początku 2018 roku, podczas targów CES w Las Vegas. Urządzenie na przełomie października i listopada tego roku trafi do sprzedaży w Polsce.

Wi-Fi w standardzie 802.11ax

Nowy router Asusa, dzięki zastosowaniu najnowszego standardu Wi-Fi 802.11ax, obsługuje pasmo o szerokości 160 MHz oraz modulację 1024-QAM. Przekłada się to na osiąganie prędkości sięgających 600-1148 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 4804 Mb/s w paśmie 5 Ghz - 2,3 razy szybciej od dwuzakresowych routerów pracujących w trybie 802.11ac 4x4. Oprócz zwiększenia prędkości połączeń bezprzewodowych, standard 802.11ax oferuje kilka innych ulepszeń i optymalizacji, których zadaniem jest dostosowanie wydajności do ogromnego wzrostu liczby urządzeń łączących się z siecią, jaki odnotowano w ciągu ostatnich lat.

Router Asus RT-AX88U korzysta z połączenia technologii OFDMA oraz MU-MIMO, które zapewnia nawet 4 razy lepszą wydajność sieci oraz obsługę większej liczby połączonych urządzeń. Dzięki OFDMA kanał transmisji danych jest rozdzielany na mniejsze podkanały, dlatego dane transmitowane do różnych urządzeń mogą być łączone w pakiety. Takie rozwiązanie sprawia, że dostępna przepustowość jest optymalnie wykorzystywana. Polega to na tym, że jeden kanał może przesyłać dane do kilku urządzeń w tym samym czasie, co z kolei prowadzi do zwiększenia wydajności i redukcji opóźnień. Dzięki tym mniejszym podkanałom router RT-AX88U jest także w stanie zapewnić o 80% większy zasięg niż routery poprzedniej generacji.

Standard Wi-Fi 802.11ax powinien się także przełożyć na wydłużenie żywotności baterii podłączonych do sieci urządzeń. Nowa technologia o nazwie Target Wait Time (TWT) pozwala na planowanie transmisji, dzięki czemu połączone z siecią urządzenia mogą znajdować się w stanie uśpienia przez dłuższy czas, zapewniając w rezultacie nawet 7 razy dłuższy czas pracy baterii. Standard 802.11ax jest w pełni kompatybilny z poprzednimi generacjami norm Wi-Fi, dlatego użytkownicy mogą podłączyć do sieci bezprzewodowej dowolne urządzenie.

Elastyczny i wysokowydajny sprzęt

Asus RT-AX88U jest wyposażony w osiem gigabitowych gniazd LAN dla zapewnienia maksymalnej elastyczności tym użytkownikom, którzy wymagają lub preferują połączenia przewodowe. Dostępne są też dwa gniazda USB, które umożliwiają podłączenie zewnętrznego dysku twardego lub drukarki w celu stworzenia rozwiązania typu NAS, bezprzewodowego systemu kopii bezpieczeństwa lub umożliwienia bezprzewodowego drukowania. Jedno z gniazd USB jest umieszczone z przodu, dzięki czemu jest do niego łatwiejszy dostęp.

Urządzenie napędzane jest czterordzeniowym procesorem taktowanym zegarem o częstotliwości 1,8 GHz. Zapewnia to wystarczającą moc obliczeniową do płynnej obsługi nawet bardzo obciążonych sieci, a także urządzeń podłączonych do portów USB.

Zaawansowane funkcje oprogramowania

Nowy router Asusa oferuje adaptacyjną regulację jakości usług (Adaptive QoS), która nadaje priorytet pakietom z gier dla bardziej płynnej rozgrywki online. Technologia wtfast z kolei wyszukuje najkrótszą trasę pomiędzy urządzeniem, na którym toczy się rozgrywka, a serwerem gry, aby zminimalizować w ten sposób ping i straty pakietów danych. Technologia Asus AiMesh umożliwia użytkownikom stworzenie systemu bezprzewodowej sieci typu mesh za pośrednictwem podłączania do swojej sieci innych routerów kompatybilnych z AiMesh. Dzięki temu można cieszyć się zasięgiem pokrywającym całą powierzchnię domu, płynnym roamingiem oraz zsynchronizowaną funkcjonalnością i scentralizowanym sterowaniem siecią.

W pakiecie z routerem RT-AX88U użytkownik otrzyma darmowy abonament funkcji AiProtection Pro na czas nieograniczony. Jest to funkcja bezpieczeństwa sieci o klasie komercyjnej, wspierana przez Trend Micro. Chroni ona wszystkie podłączone do sieci urządzenia, nawet te, na których nie można bezpośrednio zainstalować oprogramowania bezpieczeństwa, takie jak na przykład sprzęt IoT (Internet of Things - Internet rzeczy). AiProtection Pro regularnie, automatycznie aktualizuje swoją bibliotekę sygnatur bezpieczeństwa, pobierając je z bazy danych Trend Micro.

Dostępność

Router Asus RT-AX88U trafi do sprzedaży w Polsce na przełomie października i listopada bieżącego roku. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana. Model RT-AC88U, bez obsługi najnowszego standardu Wi-Fi, kosztuje w Polsce około 1250 zł.

Zobacz: Wi-Fi Alliance chce uprościć oznaczenia kolejnych generacji sieci bezprzewodowych. Zamiast "802.11ax" będzie "Wi-Fi 6"
Zobacz: Archer AX6000 - TP-Link przedstawia router obsługujący Wi-Fi 802.11ax
Zobacz: CES2018: Pierwsze routery Wi-Fi w standardzie 802.11ax

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Asus

Przewiń w dół do następnego wpisu