DAJ CYNK

iPhone 15 Pro dostanie czip jeszcze mocniejszy i oszczędniejszy

Anna Rymsza

Sprzęt

Apple Silicon M1

iPhone 14 ma już tydzień, więc pora zająć się iPhone’em 15. Mamy pierwsze informacje o SoC-u Apple A17 Bionic, który trafi do wersji Pro.

Kolejne generacje czipów Apple, czyli A17 dla iPhone’ów oraz M3 dla Maców i iPadów, będą produkowane w nowym procesie litograficznym. Sprzęty, które zostaną wprowadzone na rynek w 2023 roku, będą miały czipy produkowane w procesie N3E, opracowanym przez TSMC. To ulepszona wersja 3-nanometrowego procesu N3, która będzie dostępna komercyjnie w 2023. Przypomnę, że ostatnich kilka generacji czipów Apple’a było produkowanych w litografii 5 nm (procesy TSMC N5 i N4).

Zobacz: iPhone 14 Pro. Nowy procesor tylko dla bogatych

iPhone 15 Pro zużyje mniej energii

Poprawiona litografia N3E to oczywiście mniejszy pobór energii podczas pracy tranzystorów, co może przełożyć się na nieco dłuższy czas pracy telefonu na akumulatorze i nieco niższe temperatury pracy w porównaniu do czipów produkowanych wcześniej. Czy zauważymy różnicę? Trudno powiedzieć, bo to tylko jeden z wielu czynników wpływających na to, jak długo iPhone obejdzie się bez ładowarki.

Przypuszczam, że większą różnicę zrobi ekran. iPhone 14 Pro wprowadził panel zdolny zejść z częstotliwością odświeżania aż do 1 Hz, co  powinno zapewnić duże oszczędności podczas czytania statycznego tekstu. Niemniej w sytuacjach podbramkowych każdy ułamek amperogodziny jest na wagę złota.

Nadchodzą nowe iPady

Ten sam raport zapowiada wykorzystanie 3-nanometrowego procesu TSMC pierwszej generacji (N3) przy produkcji czipów dla iPadów. Nie wiemy jeszcze, które modele miałyby na tym skorzystać. Zresztą plotka ta stoi w sprzeczności z wcześniejszymi doniesieniami o nowej generacji iPada Pro. W październiku na rynek ma wejść tablet Apple z procesorem M2, a ten jest produkowany w 5-nanometrowym procesie TSMC drugiej generacji.

W tym samym czasie spodziewamy się nowego iPada z najniższej półki cenowej. Ten sprzęt ma dostać czip Apple A14 Bionic, który jest sercem między innymi iPada Air z 2020 roku. On również jest produkowany w litografii 5 nm.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple (centrum prasowe)

Źródło tekstu: Nikkei Asia

Przewiń w dół do następnego wpisu