DAJ CYNK

Infrastruktura telekomunikacyjna potrzebuje poważnej rozbudowy

21.10.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3009

Ważne 1

0

Upowszechnienie się Internetu oraz telefonii komórkowej spowodowało, że gwałtownie wzrosła ilość danych, które są wysyłane i odbierane przez urządzenia. Aby transfer przebiegał bez zakłóceń, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, dlatego też zajmujący się nią sektor rynku ulega dynamicznym przemianom, a jedno z największych przedsiębiorstw zajmujących się naziemną infrastrukturą radiowo-telewizyjną ma dość duże plany rozwoju.

Upowszechnienie się Internetu oraz telefonii komórkowej spowodowało, że gwałtownie wzrosła ilość danych, które są wysyłane i odbierane przez urządzenia. Aby transfer przebiegał bez zakłóceń, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, dlatego też zajmujący się nią sektor rynku ulega dynamicznym przemianom, a jedno z największych przedsiębiorstw zajmujących się naziemną infrastrukturą radiowo-telewizyjną ma dość duże plany rozwoju.

Mowa tu o EmiTelu, który został przejęty przez amerykański fundusz Alinda Capital Partners. Firma skupia się obecnie nad rozwojem usług na bazie technologii Ethernet i IP. Zaliczają się do tego sektora używane w przedsiębiorstwach wirtualne sieci prywatne (VPN, czyli virtual private network), dostarczanie dostępu do Internetu użytkownikom prywatnym i biznesowym oraz Digital Signage. Ta ostatnia usługa jest często nazywana "cyfrowym wyjściem z domu". Obejmuje zintegrowaną formę zarządzania systemem, w skład którego wchodzą wyświetlacze elektroniczne prezentujące informacje, reklamy i inne wiadomości. Systemy Digital Signage wykorzystywane są w ruchliwych miejscach, jak lotniska, galerie handlowe, a także dworce i tym podobne miejsca.

Obecnie rynek infrastruktury pozwalającej na przesyłanie danych (zarówno handlowych, jak i prywatnych) znajduje się w okresie wielkich przemian, które wynikają nie tylko ze wspomnianej, większej ilości informacji do przesłania, ale również wyczulenia klienta na koszty oraz jakość oferowanych usług. Nie bez znaczenia jest także bardzo szybko rozwijająca się bezprzewodowa forma transferu danych - LTE - co jest ściśle związane z coraz większą liczbą urządzeń przenośnych, jak smartfony czy tablety. Firmy wdrażające infrastrukturę nie obawiają się tego, mają jednak pewne dylematy.

Myślę, że z punktu widzenia usług, które są zapewniane, innowacja jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Przemysław Kurczewski, prezes zarządu EmiTel. Internet przyciąga do siebie innowacje i tego się nie obawiam. Użytkownicy sieci są wręcz zarzucani propozycjami i kwestią wyboru jest to, z jakich usług będą korzystać. Inną kwestią jest skłonność klientów do płacenia za te usługi, a osobną zapewnienie odpowiedniej ich jakości, tak, aby każdy korzystający z nich klient był zadowolony. To jest wielki dylemat inwestycyjny.Prezes zdradził, że Alinda zainteresowana jest przede wszystkim inwestycjami w infrastrukturę telekomunikacyjną, która pomoże zwiększyć pole działania EmiTela na polskim rynku oraz ulepszyć współpracę z operatorami telekomunikacyjnymi. Zmiany będą oczywiście wdrażana stopniowo. Jak dodaje:

Wypracowaliśmy wspólną wizję EmiTela na przyszłość. Teraz jest to kwestia jej realizacji. Współpraca układa się bardzo dobrze.

Alinda Capital Partners jest funduszem inwestycyjnym należącym do grupy kapitałowej, dla której telekomunikacja to tylko jeden z sektorów działania. EmiTel do połowy 2011 roku należał do Telekomunikacji Polskiej, która sprzedała go za 1,73 mld zł na rzecz Montagu Private Equity. Wykupienie przez Alindę nastąpiło po uzyskaniu zgody od UOKiK, wydanej w lutym 2014 roku.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
12. ~maks
0

2014-10-23 19:17:47

Podejrzewam, że potrzebuje rozbudowy. Ale nie wiem, czy pamiętacie, co było parę lat temu, jak cyfrowy Polsat rozpoczął budowę sieci lte. Wtedy inni patrzyli jak na szaleńców, ale okazało się po latach, że teraz prezentowanie oferty netu mobilnego rozpoczyna się od lte.

Odpowiedz

11. ~e
0

2014-10-22 14:58:42

10*** Emitel _kiedyś_ miał infrę... Z resztą, pomimo wciąż nowych właścicieli, u sterów Emitela wciąż siedzi stary beton, nieprzystosowany do realiów. Mieli małe maszty i zamiast po przystępnej cenie wynajmować je małym ISP, woleli te maszty zwinąć. Owszem, ktoś tam ostatnio zaczął myśleć i takowe wynajęcie masztu nie było już drogie, za to ... kosmicznie drogi był plan architektoniczny, co wg mnie było głupotą, bo projekt ten musiał zapłacić PIERWSZY odnajmujący. Każdy następny ISP chcąc wynająć miejsce na takowym maszcie już tego planu nie musiał przygotowywać :) Ot, Emitel... Korzenie wywodzą się wiadomo skąd... Aczkolwiek w dawnej spółce matce (Orange vide &TP) wcale lepiej nie jest. Nielimitowane LTE wszędzie, a ci dalej traktują swoje żałosne DO 10Mb jak najnowsze osiągnięcie naukowe i chcą za to niebotyczne pieniądze (iDSL).

Odpowiedz

10. ~gosc
0

2014-10-21 21:01:34

ciekaw jestem z kim Emitel bedzie chcial wspolpracowac po wygraniu jednej paczki LTE800 ?Gdyby tak Polkomtel wygra jedna, druga dorzucila Sferia, a trzecia Emitel wraz ze swoja infrastruktura i radioliniami, to raczej by to zaczelo hulac od razu z wysokimi obrotami

Odpowiedz

9. ~
0

2014-10-21 15:01:03

7 teraz to te dotacje moga sobie wiesz co... kiedys tak cudnie nie bylo. Wpuszczono pasozytow na lonie tp liczac tylko na obnizke cen. Nie twierdze,ze bsa jest zle,ale to rozwiazanie bylo tylko dla wiwlkich. Mali zamiast sie rozrastac,zaczeli zwijac interesy. Poza tym darmowe hotspoty gminne i inne komusze wynalazki... dostac doplaty tez wcale nie tak latwo. Z reszta, doplaty brali tez oszusci. Wzoeli i tyle ich wodac, przy okazji blokujac innym opom mozliwosc ubiegania sie.

Odpowiedz

8. ~pabloki
0

2014-10-21 14:51:07

również powiem coś równie doniosłego o wielkom znaczeniu: jutro znów wzejdzie słońce co jest związane z powtarzalnym cyklem obrotowym ziemii. i powiedziałem to za darmo.

Odpowiedz

7. Sig
0

2014-10-21 12:56:20

@6 - kto ci zniszczył małych operatorów? Teraz, gy jest masa dotacji z UE do wzięcia właśnie mali operatorzy głównie budują infrastrukturę.

Odpowiedz

6. ~
0

2014-10-21 12:22:36

Mogli o tym myslec jak "walczyli z monopolem". Zniszczono malych operatorow budujacych wlasna infre,a teraz placz,bo wielcy maja inwestycje w d... Wolska,kraj sprzedajnych imbecyli :/

Odpowiedz

5. ~rob
0

2014-10-21 10:24:29

Tylko dlaczego żeby głosić takie mądrości posłałeś palancie 500 osób na bruk...

Odpowiedz

4. toms
2

2014-10-21 09:15:59

Może jakieś raporty dot. rozbudowy i modernizacji sieci przez Orange, czy innych czołowych operatorów? Chętnie się dowiem na co idą opłaty za utrzymanie łącz. ;-)

Odpowiedz

3. ~wi
1

2014-10-21 08:55:25

Nic nowego nie powiedział, to oczywista oczywistość, wow.... ps. i za to biorą pensje, ciężkie miliony złotych, ja powiem to im za połowę :) ech

Odpowiedz

2. LuiN
0

2014-10-21 08:15:41

1, Borek - dzięki

Odpowiedz

1. ~Borek
0

2014-10-21 08:13:56

"Wykupienie przez Alindę nastąpiło po wydaniu zgodzie UOKiK, wydanej w lutym 2014 roku."Może jakaś korekta, coś tu nie tak w tym zdaniu

Odpowiedz