DAJ CYNK

Ile kosztuje produkcja nowych iPhone'ów

29.09.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5741

Ważne 5

7

Koszty produkcji nowych smartfonów Apple jak co roku są znacznie niższe od ich końcowej ceny.

Koszty produkcji nowych smartfonów Apple jak co roku są znacznie niższe od ich końcowej ceny.

Każdej premierze smartfonów Apple towarzyszy kilka stałych zjawisk. Testy wytrzymałości na upadki, inne testy wytrzymałościowe, wizyta w blenderze i rozebranie ich na części pierwsze wraz z wyliczeniem, ile kosztuje cała produkcja. Tym ostatnim zajęła się firma analityczna IHS.

Najdroższym elementem nowych iPhone'ów są wyświetlacze produkcji JDI i LG. Kosztują odpowiednio 45 dolarów dla ekranu 4,7 cala oraz 52,5 dolara w wersji 5,5-calowej. Następne w kolejności są moduły łączności GSM w cenie 33 dolarów i dostarczana przez SK Hynix, Micron i Samsunga pamięć wbudowana. Kosztuje ona 15 dolarów w wersji 16 GB, do aż 62 dolarów za 128 GB. Następnie mamy procesor z fabryk Samsunga lub TSMC w cenie 20 dolarów i kamerę w cenie 11 dolarów w iPhonie 6 oraz 12,5 dolara za wersję z optyczną stabilizacją obrazu z w iPhonie 6 Plus. Do tego dochodzi dwa razy po 4,5 dolara za moduł NFC oraz chip Bluetooth i Wi-Fi. Następne 4,5 dolata, to koszt złożenia smartfonu.

W sumie koszt produkcji iPhone'a 6 16 GB, to koszt 200 dolarów, a wersji 128 GB - 247 dolarów. Produkcja iPhone'a 6 Plus 16 GB kosztuje 216 dolarów i 263 dolary za wersję 128 GB. W porównaniu z cenami detalicznymi różnica jest ogromna. iPhone 6 kosztuje bowiem 649 dolarów za wersję 16 GB i 849 dolarów za wersję 128 GB, a iPhone 6 Plus odpowiednio 749 i 949 dolarów. Marża producenta wynosi więc od 69%, do ponad 72%.

Zobacz: Apple iPhone 6 - dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.
Zobacz: Apple iPhone 6 Plus - dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: IHS; wł

Komentarze
Zaloguj się
26. Jaro070
0

2014-09-29 17:01:47

"4,5 dolata, to koszt złożenia smartfonu" Malutka literówka się wkradła.

Odpowiedz

25. tomunia
0

2014-09-29 14:59:53

w sumie koszt?. to koszt??

Odpowiedz

24. ~tata
0

2014-09-29 13:06:10

Od wielu lat mam ajfona 3gs i wiem ze nastepny bedzie tylko ajfon.Wcale nie musi byc za kilka tysiecy zl a i tak bedzie mial to cos.

Odpowiedz

23. Tuldor88
-2

2014-09-29 12:30:38

Koszty ulepszeń? Tia... trzeba z obudowy usunąć "5" i wstawić "6" na jej miejsce... i tyle tych ulepszeń realnie było - doliczcie 20 cetów dla /''ździeracza/'' (czy ile tam wyjdzie za miskę ryżu) :P

Odpowiedz

22. ~pabloki
1

2014-09-29 12:23:19

apple zarabia jak każdy inny , bo po to działa firma. czy macie udziały w applu by sie martwić o ich zysk? wiadomo że kase pochłania marketing- przecież na nierozwiniętych rynkach trzeba jakoś wytworzyć poczucie emejzingu.

Odpowiedz

21. ~Michall
0

2014-09-29 12:18:42

@ słoneczny : przemyśl sobie to jeszcze a ten link Ci pomoże :

Odpowiedz

1

2014-09-29 12:08:11

@18 To o czym piszesz dotyczy każdego sprzętu RTV-AGD, więc to taka oczywista oczywistość. Tyle, że w przypadku Appla magazynowanie i dystrybucja to śmieszne koszty. Co ma powiedzieć taki producent dużego AGD, który tez musi łożyć na reklamę, magazynowanie i dystrybucja jest o wiele droższa i w dodatku produkt końcowy jest jeszcze dużo tańszy niż ten telefonik z jabłuszkiem.

Odpowiedz

19. ~Michall
0

2014-09-29 11:55:00

@ PiotrM : no to ja spróbuję przybliżyć temat. W zeszłym roku Apple miało sprzedaż 178,14 mld USD dochód brutto = 64,3 mld USD , dochód netto = 38,56 mld USD. I jaka tu jest rentowność tej firmy ?

Odpowiedz

18. PiotrM
1

2014-09-29 11:46:14

Artykuł sugeruje, że cała reszta powyżej tych 200 - 263 dolarów to czysty zysk Appla. Nic bardziej mylnego. Dochodzi cała masa kosztów, bez których sprzedaż tych telefonów nie byłaby możliwa. Można wymienić tylko kilka z nich jak: koszty projektu, koszty tworzenia i udoskonalania oprogramowania, rozmaite testy, utrzymywanie serwerów, utrzymywanie serwisu gwarancyjnego, transport, opłacanie sprzedawców no i... podatki oczywiście. Artykuł byłby ciekawy, gdyby pokuszono się o oszacowanie WSZYSTKICH kosztów towarzyszących wprowadzeniu do sprzedaży produktu.

Odpowiedz

17. ~Caĺm7
1

2014-09-29 11:36:07

Ee.. ,,aż 62dolary za 128GB pamięci wbudowanej"? A mi wyszło, że to 15dolarów za 16GB jest ,,aż" (wychodzi dwa razy drożej) ;-)

Odpowiedz

16. ~Miki
2

2014-09-29 11:25:04

Gdyby telefony produkowano w USA ten koszt bylby dwa razy wyzszy. Na marze producenta poza kosztem drogie gimbusy skladaja sie tez inne koszty nie tylko te tu wymienione. Apple zarabia natomiast na czysto na pewno nie mniej niz 30%. I z tego powodu akcje Apple AAPL sa w cenie powyzej $100 po splicie.

Odpowiedz

15. ~sgs5
1

2014-09-29 11:16:00

To pewnie wyprodukowanie mojego SGS5 kosztowało Samsunga ze 100 dolarów max. Mają własne fabryki, własne części i nic u nikogo nie zamawiają. A to zdziercy !!! ;P

Odpowiedz

14. ~...
-1

2014-09-29 11:05:08

@7 sgs5Dobrze, że ty jesteś rozwinęty. Skoro w wiadomosci jest podany KOSZT PRODUKCJI, to o jakich dodatkowych kosztach mówisz niemoto? A jeżeli autor miał na mysli KWP, to pretensje kieruj do niego.

Odpowiedz

13. ~tramwaj
2

2014-09-29 11:00:54

@10 Świat nie kończy się na Polsce, a w przypadku Apple to ani nie kończy ani nie zaczyna. Prostymi słowami: Polska jako rynek dla Apple się nie liczy, dlatego nie ma u nas reklam Apple.

Odpowiedz

12. ~
3

2014-09-29 10:56:23

3 i 5 - dowiedzcie się najpierw, co to jest marża; z prostych obliczeń dowiecie się wtedy, dlaczego nie może sięgnąć 100% i przestaniecie się kompromitować.

Odpowiedz