DAJ CYNK

iFixit: iPhone X naprawdę ma dwie baterie

03.11.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 12896

Ważne 4

5

Serwis iFixit zabrał się za komisyjne rozebranie iPhone'a X. Smartfon faktycznie posiada dwa akumulatory, a cała konstrukcja jest niezwykle ciekawa.Serwis iFixit zabrał się za komisyjne rozebranie iPhone'a X. Smartfon faktycznie posiada dwa akumulatory, a cała konstrukcja jest niezwykle ciekawa.Już pierwsze prześwietlenie smartfonu (dosłownie, przy użyciu Rentgenu) potwierdziło wcześniejsze doniesienia o obecności dwóch akumulatorów. Dziwnie wyglądała też płyta główna, która sprawiała na nim wrażenie niewielkiej i złożonej z dwóch warstw.Dwie bardzo małe śrubki znajdujące się po bokach portu Lightning, które trzeba odkręcić przed otwarciem obudowy, zostały przez serwis określone mianem szpilek ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Samo odseparowanie od siebie przodu i tyłu obudowy nie było trudną czynnością (oczywiście dysponując odpowiednimi narzędziami), a obudowa otwiera się na prawy bok. Samo otwarcie ułatwia zastosowanie dość długich taśm łączących ekran i elementy przedniego panelu z płytą główną.

Przedni aparat i moduł Face ID

Demontaż ekranu i połączonych akumulatorów to najłatwiejsze czynności. Wyjęcie wyświetlacza nie narusza w żaden sposób elementów umieszczonych nad nim, czyli przedniego aparatu i dość delikatnego czujnika odpowiedzialnego za działanie funkcji Face ID (rozpoznawania twarzy).

Przejdźmy teraz do wnętrza obudowy. Główny, podwójny aparat został solidnie zamocowany w obudowie, a dodatkowo jest przytwierdzony do niej za pomocą kleju piankowego. Płyta główna smartfonu jest naprawdę bardzo mała. Jej wymiary stanowią ok 70% płyty głównej iPhone'a 8 Plus.
Po lewej płyta główna iPhone'a 8 Plus, po prawej iPhone'a X

Ilość elementów upakowanych na małej przestrzeni robi wrażenie i jak zauważa iFixit, nawet na płycie zegarka Apple Watch można znaleźć więcej wolnego miejsca. Jak udało się tego dokonać? Płyta główna jest faktycznie podwójna. Składa się z dwóch, zlutowanych ze sobą warstw.


Prześwietlenie przekroju płyty głównej iPhone'a X

Dla formalności warto dodać, że iPhone X posiada 3 GB pamięci RAM (LPDDR4) i gigabitowy modem Qualcomm Snapdragon X16. Pamięć Flash, czyli wbudowane 64 GB, wyprodukowała Toshiba.

iPhone X ma dwa, połączone ze sobą akumulatory o łącznej pojemności 2716 mAh, które tworzą kształt litery "L" Napięcie ogniw to 3,81 V, a pojemność wyrażona w watogodzinach 10,35 Wh.

Reszta konstrukcji nie zawiera więcej żadnych nietypowych rozwiązań. Warto jednak wspomnieć o obecności modułu bezprzewodowego ładowania, który jest nowością w tegorocznych iPhone'ach.Otwarcie obudowy zakładało dostanie się do niej poprzez zdjęcie przedniego panelu. A co z tyłem? Czyli np. w sytuacji, kiedy zbije nam się szkło z tyłu obudowy? Będzie to wymagało dużo... ciepła. W ten sposób należy rozpuścić klej, którym tylny panel jest przymocowanym do metalowego korpusu. To jest akurat prostsza część procesu. Ogromnym problemem jest tutaj moduł aparatu, który nie jest umieszczony w całości w tylnym panelu, a częściowo na nim. Nie da się zdjąć tyłu obudowy bez odłączenia aparatów od płyty głównej, co wymaga otwarcia obudowy od strony ekranu. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem jest przecięcie/przerwanie taśm, czyli zwyczajne uszkodzenie całego modułu aparatu.Apple zadbał o to, żeby dwie najczęściej wykonywane czynności serwisowe - wymiana ekranu i akumulatora, były proste do wykonania i nie naruszały pozostałych elementów konstrukcji. Za to iPhone X został najlepiej oceniony. Delikatnie problematyczne jest zastosowanie niestandardowych śrub, co wymaga użycia innych niż zwykle narzędzi oraz wodoszczelność konstrukcji. Co akurat zawsze jest problemem w przypadku napraw serwisowych. Najtrudniejszą rzeczą do naprawy okazał się być tylny panel. Nie można go wymienić bez odłączania aparatu, co skutkuje koniecznością rozebrania całej konstrukcji.

Apple iPhone X dostał od serwisu iFixit solidną ocenę 6/10.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: iFixit; wł

Komentarze
Zaloguj się
56. LuiN
0

2017-11-08 17:08:54

@6, RadkoR - czytanie ze zrozumieniem się kłania. W wiadomości został opisany proces analizy wnętrza obudowy. Od prześwietleń po wyłuskanie ostatnich elementów. Chcąc kogoś oskarżać i wysyłać do podstawówki, lepiej najpierw zastanowić się nad swoimi umiejętnościami czytania ze zrozumieniem i rozpoznawania kontekstu.

Odpowiedz

55. ~esd
0

2017-11-06 08:35:33

To w jakim kol. jest klubie że poleca "takie rękawiczki"???

Odpowiedz

54. ~boroman@o2.pl
0

2017-11-06 07:23:17

Szkoda tylko że w rękawiczkach ESD kolega nie jest.

Odpowiedz

53. ~73s
0

2017-11-05 14:24:50

@52 oczywista sprawa z pomiarem przyrządem. Dlatego zapytałem bo w tym modelu Apple podaje małe wartości akumulatorków. Nie znaczy to wcale, że są te wartości za małe!!! Pobierana moc może być tak mała, że zapewni poprawny czas pracy użytkownikowi.Jak się czyta wielkości prądów innych akumulatorów, to w PIERWSZYM MOMENCIE jest sie zaskoczonym. Inaczej mówiąc: technicznie urządzenie aktualnie jest lepsze pod względem poboru prądu. Napewno Apple zdawał sobie sprawę z tego co ogłasza w specyfikacji. Pozdrawiam

Odpowiedz

52. ~gość
0

2017-11-05 13:29:32

@49 Nie znam prądów jakie są pobierane podczas pracy, moznaby to policzyć szacunkowo z prawa Ohma, znamy napięcie baterii, założymy największą moc promieniowaną dla danej technologii i na tej podstawie wyliczymy przybliżony prąd.Prościej włączyć amperomierz w obwód bateria-telefon i zmierzyć.

Odpowiedz

51. ~gość
0

2017-11-05 08:13:51

Dwie baterie, 2x więcej wybuchów:-D

Odpowiedz

50. ~max2
-1

2017-11-05 08:11:46

To jea zbyt droga zabawka dla polaków-onioniaków

Odpowiedz

49. ~73s
0

2017-11-05 02:19:12

@47. Widzę Twoje poprawne techniczne wypowiedzi. Czy ewentualnie znasz może jaki pobierają prąd znane Ci smartfony w czasie aktywnej pracy? Napewno wiesz do czego jest mi ta info potrzebna!

Odpowiedz

48. ~Jak
0

2017-11-05 00:16:56

Smiac mi sie chce jak widzę jak wam żal dupy ściska ze nie stać was na coś :D

Odpowiedz

47. ~gość
0

2017-11-04 21:28:33

@38Mnie uczono że zespół pojedyńczych ogniw połączonych dla uzyskania wyższego napiecia (szeregowo) lub wyższej pojemności (równolegle) to bateria akumulatorów. Dziś używa się zamiennie pojęć "bateria" i "akumulator", obie formy można zinterpretować poprawnie.Kabel to przewód przystosowany do układania w ziemi, wszystko inne jest przewodem.Jest pojemność cieczy i pojemność ładunku elektrycznego. Chyba tylko kompletny humanista ie widziałby różnic;-)

Odpowiedz

46. ~gość
0

2017-11-04 17:22:29

@38 Bo nauka i technika na tym polega że pewne rzeczy są poprawne a pewne są bzdurami.Gdybyś nie kończył liceów ogólnokształcących to być może łatwiej byłoby ci to zrozumieć.Za moich czasów pisząc banialuki techniczne nie skończyłbyś szkoły (tak, w czasach tej "zbrodniczej/'' komuny)Zauważ że na tym portalu pokoleniu gimnazjum+ nie sprawiają różnicy zapisy podstawowoych jednostek technicznych takich jak najczęściej niepoprawnie pisane przedrostki [m] - mili ; [M] - mega. To są podstawy. A większość takich tekstów tworzy się tak, bezmyślny osioł (ignorant techniczny) czyta coś, podoba mu się, kopiuje wkleja... łącznie ze wszystkimi bzdurami. I tak powstaje "artykuł".

Odpowiedz

45. ~nnn
0

2017-11-04 16:44:12

Czytając te wasze komentarze dochodzę do wniosku że pasowało by abyście się do przedszkola wrócili, powiedz mi jeden z drugim 27 i 29 jak trzeba być płytkim żeby coś takiego napisać. Wypowiedzi macie takie jak dzieci w przedszkolu. Co Ci do tego że ktoś kupi taki czy owaki telefon, jeden kupuje Mercedesa za dwa miliony a drugi z takim samym portfelem zadowoli się Skodą. Widać po Waszych komentarzach jak płytko myślicie, chyba zamiast jaj macie kinder niespodzianki. Zaraz pewnie zostanę mianowany srajfonowcem, hahaha tylko posiadam całkiem inny telefon, pozdrawiam Was przedszkolaki.

Odpowiedz

44. wlo
0

2017-11-04 16:26:16

A jeśli to drugie, to tylko Francuzki ;-)O szczegóły do prof. Miodka się zgłoś ;-)

Odpowiedz

43. ~
0

2017-11-04 16:24:57

40 - a jak to jest z uchodźcami? Jak dorwie cię dziesięciu i zgwałci, a innego stu i zrobi to samo, to w jakich jednostach wyrazisz różnicę? To będzie pojemność, czy ładowność?

Odpowiedz

42. wlo
0

2017-11-04 16:24:16

41 - francuski....

Odpowiedz