DAJ CYNK

Huawei - "Nie" dla ekranów 4K w smartfonach

02.02.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4495

Ważne 8

2

Huawei nie planuje wykorzystywania w swoich smartfonach z ekranów 4K. Jest to nieopłacalne pod kątem żywotności akumulatora.

Huawei nie planuje wykorzystywania w swoich smartfonach ekranów 4K. Jest to nieopłacalne pod kątem żywotności akumulatora.

Według słów prezesa linii produkcyjnej smartfonów Huawei Kevina Ho, firma nie jest w stanie zaakceptować dużego zużycia akumulatorów przez ekrany 4K.

4K potrzebuje dużo energii, więc istnieje potrzeba pójścia na kompromis. Wyświetlacz o rozdzielczości 4K może pozwolić na pół dnia działania smartfonu na jednym ładowaniu akumulatora. W przypadku ekranu 2K ten wynik może być dłuższy przynajmniej o jeden dzień. 4K oznacza cztery razy więcej pikseli niż w przypadku ekranów Full HD, więc pobór mocy jest cztery lub nawet osiem razy wyższy - informuje Kevin Ho.

Ho dodał również, że rozdzielczości 4K wygląda imponująco na dużych ekranach, ale na wyświetlaczu o przekątnej 5,5 cala różnica pomiędzy rozdzielczością 2K, a 4K jest trudna do zauważenia. Mimo wszystko nie wyklucza używania jej w przyszłości, ale najpierw trzeba znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy wysoką rozdzielczością ekranu, a czasem pracy urządzenia.

Źródło tekstu: fonearena; wł

Komentarze
Zaloguj się
30. ~....
0

2015-02-03 11:28:37

@PiotrMDla sąsiada? Na pewno!

Odpowiedz

0

2015-02-03 01:09:50

Osobiście po przygodzie z Nexusem 7", stwierdzam że do smartfonów w zupełności starcza zwykłe hd. Jakieś klocki w okolicach 6" niech sobie nawet mają full hd. Ale pełnych 4k nawet do tabletów bym nie kładł. Myślę, że te 300 do 350ppi to dobry kompromis. Wiecej nie trzeba.

Odpowiedz

28. PiotrM
1

2015-02-02 23:31:02

@27 mojemu sąsiadowi wystarczy 100 ppi, ale czy to jest argument?

Odpowiedz

27. ~To ja mam chyba
0

2015-02-02 19:01:07

Mam jakiegoś chińczyka za 250 zl, 4 cale nawet zwykłego HD nie ma, 233 PPI i żadnych pikseli nie widzę :D Dopiero (i nawet dosyć wyraźnie widać) gdy bardzo przybliżę oczy do ekranu telefonu (ale nie robię tego bo bardzo mi to męczy oczy) dlatego korzystam z telefonu z normalnej odległości i nie narzekam na nic. Przysięgam, że nie widzę żadnych pikseli. I nie wiem po co są pakowane ekrany HD czy nie daj boże FullHD i więcej do telefonów - przy swoich 233 PPI widzę dostatecznie dobrze wszystko, nawet z czytaniem małych czcionek nie mam problemu.

Odpowiedz

26. ~dwudziestyszóstywpis
0

2015-02-02 14:01:25

@alias mówisz oczywiście o przestrzeni RGB, CMYK czy LAB. Odradzałbym przygotowywania materiałów w kolorystyce bitmapy poniżej 900 dpi. (Bitmapy rozumianej oczywiście jako przestrzeń koloru, nie mylić z rodzajem pliku).

Odpowiedz

25. alias
0

2015-02-02 13:53:52

@24 - dokładnie tak jest jak pisze PiotrM. Dla ekranów smartfonów istnieje taka sama zależność jak np. dla drukarek a ściślej wydruku z nich. Udowodniono że sensowną granicą jest upakowanie wynoszące ok. 600 pikseli na cal (ppi). Dopiero od tego momentu obraz np. podczas przeglądania dokumentów albo tekstu na stronach odbierany jest przez ludzkie oko jako idealny.

Odpowiedz

24. ~
-1

2015-02-02 13:10:24

@23 wymądrzasz się a niewiele wiesz

Odpowiedz

23. PiotrM
1

2015-02-02 13:06:10

@22 i rozumiem że na jedno i drugie patrzysz z tej samej odległości? Pisałem to już setki razy ale jeszcze napiszę, wyższa gęstość pikseli niweluje wady sztucznego obrazu podczas wyświetlania ruchomych obrazów (scrollingu ikon na przykład). Na wyświetlaczu z wyższym ppi (nawet powyżej teoretycznie dostrzegalnej statycznie różnicy) taki scrolling daje wrażenie większej płynności. Natomiast prawdą jest, że dla statycznych obrazów obserwowanych gołym okiem, wspinanie się powyżej 400ppi nie niesie ze sobą praktycznie żadnej poprawy.

Odpowiedz

0

2015-02-02 12:36:26

Jeden mądry producent chociaż. W ogóle FHD w telefonie moim zdaniem to już przesada. FHD to ma telewizor 50 calowy telewizor, a nie smartfon 5/''/'' do cho*ery jasnej...

Odpowiedz

21. ~123456789
0

2015-02-02 12:24:13

Jesli jest ekranik 4k to rozumiem ze telefony beda tez pstrykac fotki w tej technologii? Czy tylko filmiki kreca?

Odpowiedz

20. ~HD
0

2015-02-02 11:48:08

Poza tym czy nie to juz nie aktulne, ze powyzej 3500ppi nie widac golym okiem pikseli?

Odpowiedz

19. ~HD
0

2015-02-02 11:44:38

Mi się wydaje, że w smartfonch nie ma sensu więcej niż FHD a 2k i 4k to dla tabletow od 7-12"

Odpowiedz

18. ~jarko
3

2015-02-02 11:05:37

No cóż, po prostu interes musi się kręcić dalej. Było już FullHD (tak w ogóle HD to już pełnoletnia technologia - w 1994 olimpiada zimowa w Lillehammer była do Japonii transmitowana w jakości HD i można to znalezc na YouTube), pozniej technologia ta z wielkim opoznieniem zagoscila i u nas. Wtedy to byl przeskok jakościowy bo oglądając naszą telewizję nadającą wtedy jeszcze w SECAM a japońską Polak mogl sie ostro zdziwić.. Teraz myślę, że wymyślanie 4K, 8K i tak dalej i upychanie tego do malych urządzeń to troche pogon za kasa i nie ma to juz takiego sensu, jak wtedy kiedy rzeczywiście chciano poprawiać jakość obrazu. Dlatego Huawei dobrze mówi

Odpowiedz

17. orson_dzi
0

2015-02-02 10:30:11

@16 Bo tak chyba miało by co innego, ale sam jestem ciekawy co :P . Poprawione ;) .

Odpowiedz

15. tolep
1

2015-02-02 09:47:58

Ciekawym, jak wygląda różnica kosztów. btw. FullHD to TEŻ za dużo.

Odpowiedz