DAJ CYNK

Fibaro: nowe moduły "smart home" na sezon grzewczy

08.11.2017

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4097

Ważne 4

3

Fibaro wprowadza do sprzedaży dwa nowe rozwiązania na obecny sezon grzewczy. The Heat Controller (głowica termostatyczna) pozwala na zdalne zarządzanie ogrzewaniem w domu, a CO Sensor (czujnik czadu) zadba o bezpieczeństwo i komfort domowników.Fibaro wprowadza do sprzedaży dwa nowe rozwiązania na obecny sezon grzewczy. The Heat Controller (głowica termostatyczna) pozwala na zdalne zarządzanie ogrzewaniem w domu, a CO Sensor (czujnik czadu) zadba o bezpieczeństwo i komfort domowników.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fibaro przez Kantar TNS (wśród mieszkańców domów, próba 800 osób), ceny ogrzewania w Polsce są bardzo zróżnicowane. Średnio miesięcznie najwięcej płacą za nie mieszkańcy województwa podkarpackiego (1590 zł) oraz łódzkiego (1502 zł). Średnia cena ogrzania domu dla wszystkich województw wyniosła 1074 zł miesięcznie. Najmniejsze rachunki w sezonie zimowym płacą natomiast mieszkańcy województw podlaskiego i pomorskiego - odpowiednio 796 zł i 736 zł.


Zdecydowana większość posiadaczy domów i szeregowców do ogrzania wykorzystuje klasyczne kaloryfery, trend ten jest najmocniejszy w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie używanie grzejników zadeklarowało aż 96% ankietowanych, a najmniej w dolnośląskim (80%) i pomorskim (78%). Z badania wynika także, że Polacy są przychylni rozwiązaniom smart home w dziedzinie ogrzewania. 74% z badanych za atrakcyjną uznało możliwość zdalnego sterowania temperaturą w domu, a 81% ankietowanych chciałoby móc ustawiać harmonogramy ogrzewania w zależności od pory dnia.Odpowiadając na te potrzeby Fibaro wprowadza na rynek The Heat Controller. Ta głowica termostatyczna to urządzenie montowane bezpośrednio na zawór kaloryfera, które umożliwia zarządzać ogrzewaniem w domu lub mieszkaniu. W połączeniu z systemem smart home, głowica pozwala na zdalne sterowanie temperaturą z poziomu aplikacji w smartfonie lub tablecie. Dzięki zastosowaniu kilku urządzeń można ustawić inną temperaturę w każdym z pomieszczeń, a nawet zaplanować jaka temperatura ma panować w danym pomieszczeniu np. po wykryciu w nim ruchu. Możliwe jest również zaplanowanie harmonogramów ogrzewania - kiedy wracamy z pracy, system automatycznie nakaże głowicom zwiększyć temperaturę w wybranych pomieszczeniach i ogrzać dom przed powrotem mieszkańca.

The Heat Controller współpracuje zarówno z czujnikami temperatury Fibaro jak i innych producentów, by mierzyć poziom nagrzania pomieszczenia nie tuż obok źródła ciepła, ale w miejscu, w którym faktycznie przebywamy, np. na kanapie, zapewniając nam komfort cieplny. Jak zapewnia producent, urządzenie radzi sobie z zapewnieniem stałego poziomu ciepła w pomieszczeniu, zareaguje także na takie zdarzenia jak otwarcie okna, odłączając wówczas dopływ ciepła.Wewnętrzne badania firmy pokazały, że system wyposażony w głowice termostatyczne może zredukować koszty ogrzewania nawet o 42%.

Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej komunikacji oraz wewnętrznego zasilania, montaż głowicy jest bardzo prosty i nie wymaga dodatkowych podłączeń. Po zainstalowaniu uruchamia się automatyczna kalibracja, która dostosowuje się do zaworu grzejnika.

Głowica wraz dodatkowym "pastylkowym" czujnikiem temperatury dostępna jest w cenie 390 zł, a opcji bez czujnika - 330 zł. Te opcje dostępne są w wersji Z-Wave, czyli współpracujące z centralką. W styczniu 2018 dostępna ma być również wersja współpracująca ze standardem Apple HomeKit.Drugim prezentowanym sensorem modułem jest CO Sensor , który zapewnić ma bezpieczeństwo. Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny w sezonie grzewczym. Jest to gaz niewidoczny i nie posiadający zapachu, przez co ludziom trudno zorientować się, że mają do czynienia z zagrożeniem. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się materiałów palnych, do czego może dochodzić w takich urządzeniach jak piece gazowe, kominki opalane drewnem, piece kaflowe czy gazowe ogrzewacze pomieszczeń.

CO Sensor to certyfikowany czujnik czadu o precyzyjnym pomiarze. Wykrywa nawet nieznacznie podwyższone ilości tlenku węgla, które w dłuższej perspektywie mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Przy wyższych stężeniach urządzenie natychmiast powiadomi o zagrożeniu głośnym sygnałem alarmowym oraz migającą diodą LED. Czujnik zadziała nawet bez łączności z systemem smart home, a jego praca jest stale monitorowana. Po podłączeniu do systemu Fibaro, pełni także rolę czujnika temperatury, a w razie wykrycia tlenku węgla może wymusić otwarcie okien czy uruchomienie wentylacji. Urządzenie jest dostępne w standardach Z-Wave w cenie 399 zł. Dostępne będzie też dla Apple HomeKitŹródło tekstu: Fibaro, wł

Tagi: FIBARO sensor
Komentarze
Zaloguj się
20. TomekO
0

2017-11-10 09:16:48

Ja mam tylko termostat pokojowy, ustawiony w najzimniejszym pomieszczeniu, sterujący piecem gazowym i wystarczy. Zabawa w regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu jest kosztowna i ma chyba mały sens. Cały dom i tak będzie dążył do jednakowej temperatury. Różne testy przeprowadzałem i dla mnie najlepszy komfort cieplny jest wtedy gdy piec pracuje cały czas nawet z minimalną mocą tak aby grzejniki były nawet lekko ciepłe ale cały czas. W okresie przejściowym ciężko to osiągnąć ale jak jest zimno bez problemu.Gaz ostatnio sporo staniał. Rocznie 3000 zł za ponad 200 m2 ogrzewanej powierzchni plus cw, kuchenka gazowa i piekarnik gazowy. Lepiej znaleźć promocyjną cenę za gaz niż bawić się w regulację.

Odpowiedz

19. applefan_
0

2017-11-09 16:03:00

Mam w domu gaz + podlogowka i automatyka. Od paru dobrych lat nie pamietam ze mam jakies ogrzewanie. Calkowicie bezobslugowe. A co do kasy - ja zajmuje sie zarabianiem pieniedzy i bycie najlepszym w tym co robie - bycie palaczem drzewnym nigdy nie nalezalo do moich marzen.

Odpowiedz

18. adziu82
0

2017-11-09 15:04:37

@8, są wady i zalety drzewa, mieszkam na wiosce, może czasu nie mam za dużo, ale frajda też jest z tego.Biorę od ojca piłę motorową, 2-3 dni drzewo pocięte na sezon, odpalam rębak, piwko w rękę i 2-3 dni drzewo porąbane :-)Szwagier miał dystrybutor na podwórku od gazu, umowa itp. Koszt ponad 2 tyś za miesiąc w sezonie.Po roku postawił piec na drewno/węgiel. A przez resztę życia będzie wodę użytkową grzał gazem, bo musi ileś tam kubików wykorzystać, sama woda użytkowa to około 100 zł m-c. Ja mam praktycznie za darmo użytkową w sezonie poza grzewczym.

Odpowiedz

17. ~Mandanao
0

2017-11-09 14:54:29

Zacznijcie oszczędzać to wkrótce tona węgla będzie po 1500, a kubik gazu po 5 pln - i powtórzy się historia co z wodą - ludzie poinstalowali liczniki i płacą 2 x tyle jak wtedy, co rozliczali się ryczałtem. Jak były ryczałty to w wodociągach pracował dyrektor i paru kierowników - dziś są zarządy, RN i stada nierobów poprzyjmowanych po znajomości. To samo w elektrowniach i gazowniach.

Odpowiedz

16. ~Defqon1
0

2017-11-09 14:34:21

A może nie mam wyjścia :-)Gazu u mnie nie ma. Węglem jak zarzuce, to za dlugo i niepotrzebnie się pali. Więc jak mam na miejscu tanie drewno, to wykorzystuje.

Odpowiedz

15. ~hj8
0

2017-11-09 11:44:50

Naszym klientom w Lublinie oferujemy z wysoką jakość naszych okien plastikowych wykonywane przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Zapraszamy

Odpowiedz

14. ViNYL
0

2017-11-09 11:12:24

@13: Czyli dobrze zrobiłem, że zdecydowałem się na sterowanie centralne, sprowadzając kable zasilające w jedno miejsce, kosztem większej ich ilości. W razie problemów po prostu robię tylko bypass w rozdzielnicy.

Odpowiedz

13. Wąglik
0

2017-11-09 11:03:51

@12: Nawet nie myślę o ręcznym wgrywaniu firmware. Jak bym musiał teraz wszystkie double i single switche odkopywać z puszek w gniazdkach by je ponownie konfigurować, to aż mnie ciary przechodzą..

Odpowiedz

12. ViNYL
0

2017-11-09 10:56:10

@10: Downgrade nie pomaga? Jest wykonalny wogóle? Akurat Fibaro nie wybrałem właśnie z powodu nieodosobnionych opinii takich jak Twoja, w przeszłości było to ponoć nagminne. Nie wyobrażam sobie, że po update centrali część automatyki nie działa mi wogóle i aby wróciła do żywych muszę czekać na update miesiąc czy dwa. Rozwiązaniem byłoby podejście jak w IT (osobne środowiska DEV/TST i PRD), ale kto o zdrowych zmysłach będzie w takie coś inwestował w domu...

Odpowiedz

11. Swarozyc
0

2017-11-09 10:52:01

@5 Ty to masz cierpliwość. Ja na gazie mam niewiele więcej i nie robię nic, nie muszę ani rąbać drewna, ani latać do pieca, dosłownie nic.

Odpowiedz

10. Wąglik
-1

2017-11-09 10:47:00

Nie wiem czy to zbieg okoliczności, czy coś jest na rzeczy, ale wraz z wprowadzeniem na rynek termostatu od fibaro zaczęły mi padać dotychczas używane danfossy z-wave w domu ( a dokładniej po wypuszczeniu bety 4.141 dla centrali HC Lite). Termostaty zaczęły pokazywać błąd E1 (błąd komunikacji) i są bezużyteczne. Zacząłem szukać nowych termostatów i bum - jest nowy termostat fibaro.. Jeśli to zamierzone działanie Fibar Group, to mogą nie zarobić na zasądzone odszkodowania...

Odpowiedz

9. ViNYL
0

2017-11-09 07:50:51

@7: Elektronika pieca zwykle obsługuje jeden obwód grzewczy, więc nie posterujesz niezależnie kilkoma pomieszczeniami. Kocioł da sobie radę ze wszystkimi zamkniętymi zaworami na grzejnikach (przynajmniej mój). Możesz zaproponować coś tańszego? Akurat wdrażam automatykę i faktycznie cena rzędu 200-300zł za każdy grzejnik jest przesadzona.

Odpowiedz

8. ~Oggy
0

2017-11-09 07:48:46

Jak ktoś lubi etat palacza to się pierdzieli z drewnem. Ja postawiłem na automat gaz + ogrzewania podłogowe i mam święty spokój. Powiecie drogo? Zależy ile się zarabia. To jak z autem. Jednym wystarcza maluszek innym coś lepszego od klasy S.

Odpowiedz

7. ~....
0

2017-11-09 07:42:13

Za cenę kompletu tych "zabawek" można mieć fundusze na cały sezon grzewczy. Po drugie są dużo, dużo tańsze rozwiązania o praktycznie takiej samej funkcjonalności. Może nie wyglądają tak ładnie i marketing producenta nie wydaje kasy na artykuły sponsorowane, ale robią swoją robotę. Można też wykorzystać czujniki pokojowe i połączyć z elektroniką pieca. Naprawdę to zdaje egzamin. Jedyne rozwiązanie, gdzie miało by to sens, jakie przychodzi mi do głowy to mieszanie w bloku gdzie są podzielniki ciepła. Ale to nie te pieniądze....

Odpowiedz

6. ~-7
0

2017-11-09 07:41:10

Nie karmić trolla:-D

Odpowiedz