DAJ CYNK

Fibaro i Netatmo gotowe na sezon grzewczy

orson_dzi

Sprzęt

Sezon grzewczy przed nami. Producenci systemów inteligentnego domu są już na niego gotowi. Fibaro przestrzega przed zabójczym zatruciem tlenkiem węgla, a Netatmo promuje inteligentne termostaty.

Fibaro radzi jak ustrzec się przed niewidzialnym, śmiertelnym zagrożeniem

W Polsce najpopularniejszymi sposobami ogrzewania domów są tradycyjne piece węglowe (43% gospodarstw domowych) i te, które spalają biopaliwa takie jak drewno, pelet i ekogroszek (28% gospodarstw domowych). To efektywny, ale dość niebezpieczny sposób ogrzewania domów. Częsta konserwacja pieców jest obowiązkiem narzuconym przez ustawodawcę. Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, piece opalane paliwem stałym (drewnem lub węglem) powinny być sprawdzane i czyszczone co najmniej 4 cztery razy w roku, a opalane paliwami ciekłymi i gazowymi co najmniej dwa razy do roku. Należy również pamiętać, że obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy jest zlecenie kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji wentylacyjnej.

Niestety, rzeczywistość często jest inna i dochodzi do zatrucia czadem. W trakcie ostatniego okresu grzewczego, trwającego od października 2017 do końca marca 2018 roku, Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zanotował 4343 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zaczadzenia poszkodowanych zostało 2695 osób, a 71 zmarło.

Opracowany przez Fibaro specjalny czujnik tlenku węgla - CO Sensor, ma za zadanie chronić życie i zdrowie ludzi przed niewidzialnym zagrożeniem. Fibaro CO Sensor jest urządzeniem chroniącym życie, dlatego badania potwierdzające zgodność z normą EN 50291-1:2010 prowadzone są w akredytowanym laboratorium badawczym BSI Group. Każdy czujnik podlega programowi ciągłej kontroli, która obejmuje rutynowe badanie produktu oraz nadzorowanie procesu zapewnienia jakości produkcji w celu spełnienia rygorystycznych wymagań. Co ważne - czujnik tlenku węgla od Fibaro może działać jako samodzielne urządzenie. Nie posiada wtedy funkcji udostępnianych przez system inteligentnego domu Fibaro , ale pozostaje precyzyjnym i skutecznym detektorem czadu. Zaalarmuje mieszkańców o wykrytym zagrożeniu mocnym sygnałem akustycznym, migającymi diodami LED, a także wyśle powiadomienie na wskazane urządzenie mobilne.  Często to właśnie te kilka pierwszych sekund decyduje o naszym życiu lub nagłej śmierci. Podłączony, do dodatkowych elementów systemu inteligentnego domu, po rozpoznaniu niepokojącego poziomu stężenia tlenku węgla, może zainicjować proces wietrzenia mieszkania poprzez automatyczne podniesienie rolet i otwarcie okien. Musimy jednak pamiętać, że pierwsze co musimy zrobić, to opuścić nasze mieszkanie i powiadomić służby ratownicze.

Ceny czujnika dymu Fibaro CO Sensor zaczynają się od ok 350 zł.

Fibaro uhonorowany przez Dziennik Gazetę Prawną w kategorii
Fibaro wkracza do Kuwejtu
IFA2018: nowości Fibaro dla inteligentnego domu

Inteligentne ogrzewanie domu z Netatmo

Według danych Eurostatu w 2015 roku Polacy wydawali na ogrzewanie średnio 10% swoich budżetów domowych i był to jeden z najwyższych wskaźników procentowych w Unii Europejskiej. Rosnące ceny gazu, węgla oraz energii elektrycznej sprawiają, że ryzyko wyższych opłat w obecnym sezonie grzewczym jest większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Potencjał rozwiązań inteligentnego domu (smart home) w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej oraz gazu dotyczy zarówno starszego budownictwa, jak i stosunkowo nowych mieszkań oraz domków jednorodzinnych. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu są inteligentne termostaty i głowice termostatyczne na kaloryfery.

Pierwsza grupa urządzeń, do której  należy Inteligentny Termostat Netatmo (Smart Thermostat), daje możliwość precyzyjnego kontrolowania bojlera elektrycznego lub pieca gazowego – włączając w to tworzenie scenariuszy dostosowanych do rutyny domowników oraz zdalnego zarządzania urządzeniami z poziomu smartfona. Głowice natomiast mogą współpracować zarówno z wyposażonym w inteligentny termostat piecem, jak i funkcjonować samodzielnie choćby w mieszkaniach, gdzie doprowadzone jest miejskie CO. Pierwsza grupa urządzeń, do której  należy Inteligentny Termostat Netatmo (Smart Thermostat), daje możliwość bardzo precyzyjnego kontrolowania bojlera elektrycznego lub pieca gazowego – włączając w to tworzenie scenariuszy dostosowanych do rutyny domowników oraz zdalnego zarządzania urządzeniami z poziomu smartfona. Głowice natomiast mogą współpracować zarówno z wyposażonym w inteligentny termostat piecem, jak i funkcjonować samodzielnie choćby w mieszkaniach, gdzie doprowadzone jest miejskie CO.

Głowice termostatyczne są dostosowane do samodzielnego montażu na kaloryferach. Inteligentne Głowice Termostatyczne firmy Netatmo (Smart Radiator Valves) mogą być sterowane poprzez dedykowaną aplikację na smartfony oraz integrowane w ramach szerszych ekosystemów smart home – współpracują z Amazon Alexa,

Google Assistant oraz Apple HomeKit. Taka integracja umożliwia między innymi sterowanie głosowe oraz tworzenie bardziej skomplikowanych scenariuszy z wykorzystaniem systemu IFTTT. Jeśli w pokoju zainstalowane jest automatycznie uchylane okno, które ma zaprogramowane cykliczne wietrzenie pomieszczenia, taka inteligentna głowica może odciąć dopływ wody do kaloryfera, aby nie dopuścić do marnowania ciepła. Potencjalne scenariusze obejmują też zdalne sterowanie z poziomu aplikacji temperaturą w każdym w pomieszczeń, w którym kaloryfery wyposażone są w tego typu głowicę termostatyczną.

rozwiązania Netatmo są już dostępne w Polsce. Ich sugerowane ceny detaliczne to:

  • inteligentny Termostat – 799,99 zł
  • inteligentne Głowice Termostatyczne (zestaw do centralnego ogrzewania) – 899,99 zł
  • dodatkowa Inteligentna Głowica Termostatyczna – 349,99 zł

Netatmo, czyli francuska alternatywa
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Fibaro; Netatmo

Przewiń w dół do następnego wpisu