DAJ CYNK

Drukowanie akumulatorów litowo-jonowych o niestandardowych rozmiarach może w przyszłości pomóc stworzyć efektywne źródła zasilania dla niewielkich urządzeń elektronicznych

17.10.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2103

Ważne 1

0

Jednym z problemów w postępującej miniaturyzacji urządzeń elektronicznych jest to, że zasilające je akumulatory mogą zajmować dużo miejsca, a ich ustandaryzowane kształty i rozmiary mogą powodować marnowanie cennej przestrzeni. Zmienić to może drukowanie 3D baterii o dowolnym kształcie.

Wyniki badań, opublikowane w ACS Applied Energy Materials pokazują, że możliwe jest stworzenie akumulatorów litowo-jonowych o dowolnym kształcie i rozmiarach, z wykorzystaniem druku 3D. Problemem w tego typu przedsięwzięciu było do tej pory to, że polimery tradycyjnie stosowane w tego typu wydrukach nie są przewodnikami jonowymi. Celem badań było więc znalezienie sposobu, dzięki któremu dałoby się drukować akumulatory litowo-jonowe na zwykłych, szeroko dostępnych drukarkach 3D.

Aby wydrukowanym akumulatorom zapewnić przewodzenie, zespół kierowany przez Christophera Reyesa i Benjamina Wileya zmieszał kwas polimlekowy (PLA), zwykle stosowany w druku 3D, z roztworem elektrolitu. W celu zwiększenia przewodności, wykorzystano także grafen i nanorurki węglowe. Po takich modyfikacjach, zespół był w stanie wydrukować na drukarce 3D bransoletkę LED wraz z baterią litowo-jonową o niestandardowym kształcie.

Należy w tym miejscu dodać, że badania, o których mowa powyżej, znajdują się w dosyć wczesnej fazie rozwoju, natomiast wydrukowany akumulator pozwolił zasilić bransoletkę zaledwie przez 60 sekund. Pojemność wytworzonej baterii była znacznie mniejsza standardowych akumulatorów, stosowanych powszechnie w tego typu urządzeniach. Naukowcy mają jednak pomysły, jak zwiększyć pojemność drukowanych akumulatorów, co - jeśli się uda - może pomóc w rozwoju małych gadżetów elektronicznych oraz w rozwoju samej technologii.

Źródło tekstu: ACS Applied Energy Materials

Komentarze
Zaloguj się