DAJ CYNK

Do końca roku 6,4 mld urządzeń podłączonych do Internetu

18.04.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2338

Ważne 2

2

Miliardy urządzeń codziennego użytku połączonych do sieci - od samochodów po pralki czy centralne ogrzewanie - to nie wizja przyszłości, lecz rzeczywistość najbardziej dynamicznie rozwijającej się części sektora ICT, czyli Internetu rzeczy.

Miliardy urządzeń codziennego użytku połączonych do sieci - od samochodów po pralki czy centralne ogrzewanie - to nie wizja przyszłości, lecz rzeczywistość najbardziej dynamicznie rozwijającej się części sektora ICT, czyli Internetu rzeczy.

Internet of Things (IoT), czyli Internet rzeczy to koncepcja, wedle której przedmioty codziennego użytku mogą nie tylko gromadzić, lecz także przetwarzać lub wymieniać dane w sieci.

Jak wynika z raportu analityków amerykańskiej firmy doradczej Gartner, do końca 2016 roku w ramach Internetu rzeczy podłączonych będzie 6,4 miliarda urządzeń, co oznacza wzrost o 30% w ciągu roku. Szacuje się, że tylko w tym roku każdego dnia do sieci podłączanych będzie około 5,5 mln różnego rodzaju nowych przedmiotów codziennego użytku.

Za cztery lata liczba aktywnych urządzeń podłączonych w ramach globalnej sieci IoT wzrośnie do 20,8 miliarda. Według różnych analiz do tego czasu wartość całego roku dawno przekroczy barierę biliona dolarów. Na świecie idea ta jest już określona mianem teleinformatycznej rewolucji.

Prawdziwy potencjał Internetu rzeczy tkwi jednak po stronie biznesowej. Jego biznesowe wykorzystanie to proces, który nazywamy cyfrową transformacją. Chodzi o integrację nowych cyfrowych technologii, technologii komunikacyjnych i mocy obliczeniowych we wszelkiego rodzaju urządzeniach, dzięki czemu stają się one inteligentniejsze i pomagają optymalizować procesy biznesowe - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Joseph Reger, dyrektor ds. technologicznych Fujitsu na region Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki.

Jak podkreśla, jest to prawdopodobnie największy segment branży ICT. Tempo jego rozwoju może znacznie przyspieszyć, kiedy bardziej widoczne staną się korzyści biznesowe wynikające z wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych. Ten postęp w opinii Regera widać coraz wyraźniej.

Internet rzeczy i cyfrowa transformacja przynoszą jednocześnie wiele korzyści i wiele problemów. Każdy klient powinien pamiętać o obu tych stronach. Musimy pilnować, by technologie te były wykorzystywane w celach, które są etycznie i moralnie akceptowalne oraz korzystne dla firm - podkreśla Joseph Reger.

W opinii przedstawicieli Fujitsu, koncernu specjalizującego się w nowych technologiach, połączenie w sieć działających na całym świecie urządzeń będzie przełomem o rewolucyjnym znaczeniu dla każdej branży. Firmy dostaną nowoczesne i zaawansowane narzędzia do komunikacji, obliczeń, przechowywania, analizowania danych, korzystania z komputerów przenośnych i w końcu przetwarzania danych w chmurze. Na Internet rzeczy stawia też Fujitsu.

Koncentrujemy się na technologiach umożliwiających wdrożenie Internetu rzeczy i cyfrową transformację, która obejmuje nie tylko urządzenia, komunikację czy moce obliczeniowe, lecz także analizę danych, na przykład aplikacje do analizy biznesowej, analizę prognozującą, prowadzącą do działań wyprzedzających. Zaczynamy się również przyglądać procesowi uczenia maszyn, ponieważ stanie się on niezbędny do obróbki do ogromnej ilości danych, które produkujemy i do obsługi Internetu rzeczy - mówi Joseph Reger.

Na badania i rozwój w tych obszarach koncern przeznacza ok. 5% rocznych obrotów. Prace nad innowacyjnością prowadzone są również w polskim oddziale. W ocenie dyrektora ds. technologicznych Fujitsu Polska jest jednym z dynamiczniej rozwijających się krajów w Europie, a przez to atrakcyjnym dla branży. Według eksperta IoT wymaga specjalnych umiejętności, które w Polsce są szeroko dostępne.

Reger przekonuje, że propozycja Fujitsu w zakresie Internetu rzeczy sprowadza się przede wszystkim do tego, by pomóc klientom w optymalizacji ich procesów biznesowych. W ramach rozwoju technologii IoT na całym świecie promuje wizję świata inteligentnego społeczeństwa. Ma się ono opierać na najnowszych osiągnięciach teleinformatyki, w jego centrum ma stać wyłącznie człowiek.Według krajowych raportów idea IoT w Polsce ma największy potencjał nabywczy w przypadku inteligentnych urządzeń RTV i AGD oraz naszpikowanych elektroniką domów i mieszkań. Według ubiegłorocznego raportu IAB Polska polscy klienci najbardziej doceniają potencjalne korzyści IoT związane z oszczędnością energii (44%), większym poczuciem kontroli nad urządzeniami i sprzętami (41%), a także bezpieczeństwem (38%).

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
17. wlo
0

2016-04-18 18:37:52

12 - nie ma znaczenia rodzaj gazu. To bardzo łatwe do sterowania jest przez sieć - już dzisiaj.

Odpowiedz

16. ~
0

2016-04-18 16:49:08

pralka z zasobnikiem czy podajnikiem na brudy i wtedy sama sobie ładuje pranie xD

Odpowiedz

15. orson_dzi
0

2016-04-18 16:23:07

Gdzieś kiedyś w Internecie trafiłem na mniej więcej takie zdanie - "Lodówka z Internetem? Nie ma takiej opcji. Mój Internet i tak jest wolny i nie mam zamiaru się nim jeszcze z lodówką dzielić!" .

Odpowiedz

14. TomekO
0

2016-04-18 16:18:52

Pranie samo do pralki nie wejdzie. Jak już wsadzimy to mamy opóźnienie startu i można ustawić na kiedy chcemy koniec prania. Piecem gazowym można bez problemu sterować zdalnie.

Odpowiedz

0

2016-04-18 16:02:59

Pisałem już wielokrotnie. Internet rzeczy to fajna sprawa do monitoringu domu, mieszkania, samochodu. Do sterowania ogrzewaniem i oświetleniem żeby odstraszyć złodzieji. Pralki, zmywarki i odkurzacze to akurat można spokojnie obsłużyć bez netu.

Odpowiedz

12. ~
0

2016-04-18 15:58:50

@11, akurat u mnie nie ma ogrzewania węglowego, jest gazowe, lecz nistety na wsi nie mamy gazu ziemnego tylko z butli, więc takie rozwiazanie byłoby dla mnie idealne. Wiem, że w miastach można już coś takiego założyć i dlatego bardzo bym chciał również mieć u siebie.

Odpowiedz

11. wlo
-1

2016-04-18 15:50:03

9 - to jest od dawna możliwe już dzisiaj przecież.Oczywiście nie w sytuacji gdy szufelką z węglarki trzeba węgla dorzucić do pieca ;-)

Odpowiedz

10. ~opoki
0

2016-04-18 15:46:37

pralka Dual- SIM? Brzmi zachęcająco ;)

Odpowiedz

9. ~
0

2016-04-18 15:27:37

@6-zgadza się, można, tylko, że to był przykład do czego może posłużyć połączenie internetowe. Ja bym osobiście był najbardziej zadowolony z podłaczenia internetowego z centralnym ogrzewaniem. charakter pracy powoduje, że nie zawsze wracam o tej samej godzinie, więc mógłbym zdalnie odpaliń, abym miał ciepło po przyjeździe

Odpowiedz

8. kowcio
0

2016-04-18 15:07:19

A nie lepiej włączyć pralkę rano przed wyjściem do pracy i po przyjściu z pracy pranie rozwiesić? :)

Odpowiedz

7. wlo
-1

2016-04-18 14:37:10

6 - zdaje się, ze ustawić godzinę rozpoczęcia parania w byle pralce już można (nowej)?

Odpowiedz

6. ~
0

2016-04-18 14:33:14

@2 chociażby po to, aby włączyć ją zdalnie przed końcem pracy i po powrocie do domu mieć skończone pranie, gotowe do wywieszenia

Odpowiedz

5. ~
0

2016-04-18 14:26:37

a potem się posiłkujemy takimi rozwiązaniami, by się pobawić. Cały ten Internet of Shit jest promowany równie nieudolnie jak telewizory 3D.

Odpowiedz

4. ~R
0

2016-04-18 14:25:33

Po to by producent mógł oszacować czy już się wysluzyla czy nie. Kliknięcie myszki i lecisz po nową do sklepu. :-)

Odpowiedz

3. ~
0

2016-04-18 14:22:34

@2 nie wiesz? ludzie robią smart urządzenia zamiast sami by ć smart ;) nie powiem wizja tego że wstajesz o 6 rano i np. łączysz się z expresem żeby zrobił Ci kawkę jest spoko gorzejjak Ci się wbije haker na łącze i Ci przesłodzi xD

Odpowiedz