DAJ CYNK

Bytomski DQ80251 przywita Merkel i Tuska

25.02.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 13

Ważne 7

1

Najszybszy na świecie procesor z rodziny 8051 uświetni uroczystość otwarcia tegorocznych targów CeBIT w Hanowerze.

Najszybszy na świecie procesor z rodziny 8051 uświetni uroczystość otwarcia tegorocznych targów CeBIT w Hanowerze.

Polski układ, zaprojektowany przez Digital Core Design, będzie jednym z czterech urządzeń zaprezentowanych kanclerz Angeli Merkel i premierowi Donaldowi Tuskowi, którzy 5. marca dokonają otwarcia tegorocznych targów CeBIT 2013. Procesor z Bytomia będzie reprezentował polskie dokonania w branży IT, promując Polskę jako kraj partnerski CeBIT 2013.

DQ80251 jest najszybszym na świecie procesorem z rodziny 8051, zaprojektowanym przez bytomskie laboratoria Digital Core Design. O układzie stało się głośno na początku 2012 roku, gdy firma poinformowała o stworzeniu układu, który był ponad 50 razy bardziej wydajny od standardu stworzonego przez firmę Intel.

Dzięki pracy inżynierów w chwili obecnej chip jest ponad 66 razy szybszy od standardowego układu 8051. Dzięki temu procesor wykonuje więcej operacji, w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii.

Procesory z rodziny 8051 są najprawdopodobniej najpopularniejszym typem procesorów przemysłowych w historii. Praktycznie w każdym komputerze działa jeden główny procesor, wokół którego może działać od kilkunastu do kilkudziesięciu mikroprocesorów 8051.

Mało kto też wie, że niemal w każdej karcie SIM w naszym telefonie znajduje się właśnie? układ 8051, a ponad połowa urządzeń USB (w tym popularne pendrive'y) wykorzystuje procesory z tej rodziny. Nic więc dziwnego, że ostrożne szacunki mówią o co najmniej kilkudziesięciu miliardach urządzeń elektronicznych zbudowanych z wykorzystaniem tych układów, z czego około 250 milionów zostało zaprojektowanych przez Digital Core Design.

Bytomscy inżynierowie od 1999 roku (założenie firmy) zaprojektowali ponad 70 różnych rozwiązań, które znajdują zastosowanie m.in. w satelitach, samolotach, samochodach, urządzeniach przemysłowych czy wreszcie w elektronice użytkowej. W efekcie, architektury opracowane przez Digital Core Design zostały licencjonowane klientom takim jak Intel, Sony, Philips i Siemens.

Źródło tekstu: dcd

Komentarze
Zaloguj się