DAJ CYNK

Bluetooth 5.0 będzie przełomem dla rozwoju Internetu rzeczy

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 9648

Najprawdopodobniej już na początku 2017 roku na rynku pojawi się nowa wersja Bluetooth. Zapewni ona m.in. komunikację pomiędzy lodówkami, pralkami oraz robotami kuchennymi, a smartfonami.

Najprawdopodobniej już na początku 2017 roku na rynku pojawi się nowa wersja Bluetooth. Zapewni ona m.in. komunikację pomiędzy lodówkami, pralkami oraz robotami kuchennymi, a smartfonami. Dzięki temu, zyskamy zdalną kontrolę nad domowymi sprzętami, tymczasem one będą nam przypominały o codziennych obowiązkach.

W porównaniu do aktualnej wersji, Bluetooth 5.0 będzie cechować się dwukrotnie szybszym transferem danych (do 2 Mb/s). Przekazując małe porcje informacji, zapewni sprawną obsługę kilkunastu urządzeń jednocześnie. Bluetooth 5.0 będzie mieć aż cztery razy większy zasięg (w idealnych warunkach nawet do 400 metrów) i pozwoli na przesyłanie osiem razy większych plików, niż można to robić obecnie. Pasmo robocze dla tej technologii wynosi 2,4 GHz, zatem sygnał ulega przytłumieniu, jeśli na swojej drodze napotka barierę wodną lub drewnianą. Od szczegółów technicznych, ważniejszy jest jednak fakt, że w nowej wersji zachowane zostanie niskie zużycie prądu. Nowa wersja standardu będzie kompatybilna wstecz.

Urządzenia domowe wyposażone w standard Bluetooth 5.0 będą automatycznie przypominać o konieczności zrobienia zakupów, wysyłając użytkownikowi listę najpotrzebniejszych produktów, np. aktualnie brakujących w chłodziarko-zamrażarce. Poinformują też o zakończeniu prania lub dostarczą nowe przepisy na oryginalne potrawy. Eksperci nie przewidują, aby sprzęt z Bluetooth 5.0 był droższy od innych, co pozwoli na jego szybkie upowszechnienie się.

W najbliższym czasie, tylko technologia Bluetooth będzie w stanie zapewnić uniwersalną komunikację pomiędzy elementami oświetlenia, ogrzewania, artykułami gospodarstwa domowego, systemami alarmowymi, a jednym urządzeniem. Może nim być np. smartfon lub komputer, za pomocą którego użytkownik będzie wszystko kontrolował w łatwy dla siebie sposób.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: mondaynews

Przewiń w dół do następnego wpisu