DAJ CYNK

BlackBerry opowiada o rewolucyjnej klawiaturze w modelu Passport

14.07.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6685

Ważne 9

2

BlackBerry zaprezentowało światu model Passport. Oprócz wyróżniającego go, kwadratowego ekranu został wyposażony w nietypową, do tej pory niespotykaną, klawiaturę QWERTY. Teraz BlackBerry wyjaśnia dlaczego ich klawiatura będzie rewolucją.

BlackBerry zaprezentowało światu model Passport. Oprócz wyróżniającego go, kwadratowego ekranu został wyposażony w nietypową, do tej pory niespotykaną, klawiaturę QWERTY. Teraz BlackBerry wyjaśnia dlaczego ich klawiatura będzie rewolucją.

Największą nowością nowej klawiatury jest jej czułość na dotyk, pomimo faktu, że przyciski są fizyczne. Dzięki temu obsługa smartfonu jest możliwa bez korzystania z ekranu dotykowego i ma pozytywnie wpłynąć na wydajność codziennej pracy z urządzeniem. Przewijanie stron internetowych i dokumentów oraz przesuwanie kursora po ekranie będzie możliwe przez przesuwanie palcem po klawiszach. Nie będzie trzeba odrywać palców od urządzenia i w razie potrzeby będzie można od razu przejść do wprowadzania tekstu.

Klawiatura ma pozwolić na kilka niestandardowych rozwiązań w codziennym użytkowaniu:

  • wspomniane już przewijanie treści przez przesuwanie palcami wzdłuż lub w poprzek klawiatury;
  • sterowanie kursorem - dwukrotnie dotknięcie klawiszy pozwoli na przesuwanie kursorem ruchem palca na klawiaturze, a zaznaczanie tekstu będzie odbywać się w podobny sposób wraz z przytrzymaniem klawisza Shift, podobnie jak w dotychczasowych modelach BlackBerry;
  • dodatkowy rząd klawiszy - trzyrzędowa klawiatura jest stałym i niezmiennym elementem smartfonu. Nad nią wyświetlany zostaje dodatkowy rząd przycisków, które zmieniają się wraz z tym, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie. W momencie przeglądania stron internetowych pojawią się tam znaki potrzebne do wpisywania adresu, takie jak slash lub znak @, a podczas wpisywania haseł pojawi się rząd cyfr;
  • zaawansowana autokorekta ma pozwolić na sprawne podpowiedzi do wpisywanych zdań. Akceptacja podpowiadanego słowa będzie się odbywała przez potrząśnięcie smartfonu;
  • usuwanie błędnie wpisanego wyrazu odbywa się jednym przesunięciem palcem po klawiaturze w lewą stronę;
  • wprowadzanie akcentów (i miejmy nadzieję, że również polskich znaków) odbywa się przez wciśnięcie przycisku i przesunięciu po nim palcem w dół;


  • Głównym hasłem, na które BlackBerry kładzie nacisk w przypadku modelu Passport jest wydajność w pracy ze smartfonem. Miejmy nadzieję, że nowe podejście do klawiatury i nietypowe proporcje ekranu pozwolą marce BlackBerry na odzyskanie przynajmniej części swojej popularności.

    Zobacz: BlackBerry Passport z kwadratowym ekranem 1440p

    Źródło tekstu: BlackBerry

Komentarze
Zaloguj się
23. rumianman
0

2014-07-15 13:31:39

@18 "Jak można używać fizycznej qwerty w trybie pionowym smartfona?" - normalnie, tak jak do tej pory. wszystkie terminale i telefony z fizyczną qwerty są przecież węższe od Passporta, a ludzie sobie cenią i używają. i jakoś nie było problemów z palcami na 2 literach. po prostu trzeba się "naumieć" :)

Odpowiedz

22. ~
0

2014-07-14 23:35:29

@21, nie umiesz czytać ze zrozumieniem to nie komentuj.

Odpowiedz

20. ~JustMe
0

2014-07-14 21:02:05

@18 uzywales kiedyś fizycznej klawiatury w poziomie?Albo źle ujales swoją myśl albo.... :PCo do reszty krytyki tej klawiatury...Nie wiesz i czym piszesz, ale też może masz wielkie dłonie czy palce, nie wiem, ja z pisaniem na BlackBerry nie miałem problemu.A co do BlackBerry to jeszcze taki news:

Odpowiedz

19. ~kkk
0

2014-07-14 21:00:48

a ja z kolei czekam na wersję classic, bo w tej chwili nie ma nic z fizyczną klawiaturą i "słuchawkami". trzymam kciuki za BB.

Odpowiedz

18. ~
0

2014-07-14 20:52:59

A wracając do samej klawiatury - widzę na fotkach, że kciuk przeciętnego człowieka pokrywa dwie litery tej klawiatury, a to już skreśla ją całkowicie. Jak można używać fizycznej qwerty w trybie pionowym smartfona?

Odpowiedz

17. ~
0

2014-07-14 20:50:46

"wprowadzanie akcentów (i miejmy nadzieję, że również polskich znaków) odbywa się przez wciśnięcie przycisku i przesunięciu po nim palcem w dół" - rozwiązanie bez sensu. Chciałbym taką klawiaturę, by wprowadzanie polskich diaktryków odbywało się przez dłuższe przyciśnięcie odpowiedniej litery. Obecnie mam namiastkę tego w Swype, namiastkę, bo odpowiednią literę trzeba wybrać z wyskakującego dymku, a powinno być to automatyczne.

Odpowiedz

16. ~JustMe
0

2014-07-14 20:45:03

No i pięknie!!!!Będzie wypas!!!! Aczkolwiek telefon ten nie dla mnie z racji pracy, nie pracuje w garniturze... Nastawiam się na dotykowca z BlackBerry, obecnego Z10 czas zmienić na cos lepszego, wiec poczekam. Chociaż jak dorwe Passporta do ręki mogę zdanie zmienić.A to co piszą wyżej to prawda, fizyczne klawiatury BlackBerry to numer jeden. Ale te dotykowe moim zdaniem tez najlepsze na rynku obecnie.Brawo dla Telepolis za trzymanie ręki na pulsie w temacie newsa dot BlackBerry :)

Odpowiedz

15. ~Calm7
0

2014-07-14 20:41:19

14). A niech BB powraca, i nie zniknie z rynku - choćby z jednego powodu: żeby aplefan się zasrał od stóp po czubek zadzieralskiego nosa! :-)

Odpowiedz

14. stz
0

2014-07-14 20:28:07

BlackBerry powraca do gry ze swoim świetnym systemem.

Odpowiedz

13. ~Jacek
0

2014-07-14 18:28:09

@11 BB Passport wyjdzie prawdopodobnie w wersji BB 10.3 a tam system sam bedzie skalowal aplikacje do rozdzielczosci i proporcji ekranu.Na ile to bedzie skuteczne ciezko powiedziec i pozostaje tylko czekac do premiery

Odpowiedz

12. ~jAk
0

2014-07-14 17:48:30

Odpowiedz

11. ~4D
0

2014-07-14 16:58:48

Zastanawia mnie jak dużym problemem okaże się ta bardzo nietypowa rozdzielczość i proporcje ekranu (1:1) w BB Passport - przecież dotychczas aplikacje nie były tworzone do działania przy takich parametrach renderowania.

Odpowiedz

10. Pragmatyk
0

2014-07-14 16:35:53

@8 Przecież Passport ma rozdzielczość równą FHD. 1440x1440=1920x1080.

Odpowiedz

0

2014-07-14 16:00:57

Fajnie, że czwarty rząd zmienia się wraz ze zmianą na ekranie, ale szkoda, że jest dotykowy.Mogli dać pod każdym klawiszem projektorki dlp 96x96 pikseli. Można by wtedy na fizycznych klawiaturach wyświetlać co trzeba w zależności od treści na ekranie.

Odpowiedz

8. ~Tech-nick
0

2014-07-14 15:47:35

Problemem w modelu Passport jest natomiast przesadnie wysoka rozdzielczość ekranu (i związane z tym niepotrzebnie duże zagęszczenie pikseli - ppi). Od strony percepcji wzrokowej różnice w zagęszczeniu względem rozdzielczości Full HD (na ekranach od 5 do 6 cali) są niezauważalne, zaś wynikające z tej afektacji wymagania sprzętowe stwarzają konieczność zastosowania bardzo mocnych podzespołów - np. spodziewany w tym modelu Snapdragon 800 może czynić z flagowców prawdziwych prymusów wydajności i szybkości działania, jednakże przy rozdzielczości do Full HD. Natomiast przy rozdzielczości QHD osiągi będą dobre, ale już nie wybitne i znacznie odstające od aktualnej najwyższej półki smartfonów. Poza tym Snapdragon 800 wciąż nie należy do tanich układów, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na cenę urządzenia, która i tak będzie raczej wysoka - chociażby ze względu na stosunkowo małą skale produkcji (wynikającą z niewielkiej i wciąż słabnącej sprzedaży smartfonów BlackBerry).Umówmy się - nawet bardzo udane modele BB, o porównywalnej funkcjonalności i osiągach względem chociażby Samsunga, czy Apple muszą być w stosunku do nich bardzo konkurencyjne cenowo, inaczej nie mają szans na sukces sprzedażowy na mocno nasyconym rynku, zdominowanym przez graczy o ugruntowanej pozycji i bardzo silnym wsparciu marketingowym i PR-owym.

Odpowiedz