DAJ CYNK

Apple zyskał sojuszników w walce z Qualcommem

21.07.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4086

Ważne 5

1

Grupa reprezentująca największe firmy technologiczne wezwała do odrzucenia wniosku Qualcomma dotyczącego zakazu importu iPhone'ów do USA.Grupa reprezentująca największe firmy technologiczne wezwała do odrzucenia wniosku Qualcomma dotyczącego zakazu importu iPhone'ów do USA.

To ciąg dalszy sporu patentowego pomiędzy firmami Qualcomm i Apple, którego najważniejsze etapy opisywaliśmy na łamach TELEPOLIS.PL. Ostatnim odcinkiem "wojny" było złożenie przez Qualcomma wniosku do amerykańskiej Międzynarodowej Komisji Handlu (ITC) o wprowadzenie zakazu importu iPhone'ów, z uwagi na bezprawne (nieopłacone) korzystanie z technologii opatentowanych przez producenta Snapdragonów. Teraz Apple zyskał sojuszników.

Grupa lobbingowa reprezentująca firmy Google, Amazon, Microsoft i Facebook wezwała amerykańskiego regulatora do odrzucenia wniosku Qualcommu. Według niej zakaz importowania do USA smartfonów Apple'a, które korzystają z chipów Intela, spowodowałoby znaczny wstrząs na rynku telefonów i zaszkodziło konsumentom.

Jeśli ITC zatwierdziłoby to polecenie wykluczenia, pomogłoby firmie Qualcomm wykorzystywać swój monopol do dalszych działań skierowanych przeciwko firmie Apple i umożliwiłoby im zwiększanie cen dla urządzeń konsumenckich - powiedział Ed Black, szef grupy Computer & Communications Industry Association. Tym, co wchodzi w grę, jest z pewnością dostępność iPhone'ów i innych smartfonów po lepszych cenach.

Qualcomm dostarcza tak zwane chipy modemowe dla Apple'a, które pomagają iPhone'om i iPadom łączyć się z siecią komórkową. Apple sprzeciwił się modelowi biznesowemu Qualcommu, wymagającemu od klientów podpisania umów licencyjnych o patent, zanim kupili chipy. Z kolei producent Snapdragonów zarzucił producentowi iPhone'ów, że ów wydał dyspozycje wytwórcom swoich urządzeń, na przykład firmie Foxconn, żeby nie wnosił opłat licencyjnych na rzecz Qualcommu. Qualcomm stwierdził więc, że Apple narusza 6 należących do niego patentów, które pozwalają iPhone'om pracować lepiej bez drenowania baterii. Doszedł do tego jeszcze fakt, że Apple zaczął używać chipów od Intela w iPhone'ie 7, co także się nie spodobało Qualcommowi.

Zobacz: Apple pozywa Qualcomm
Zobacz: Qualcomm atakuje Apple'a
Zobacz: Apple przestał płacić firmom związanym z Qualcommem
Zobacz: Qualcomm pozywa firmy produkujące iPhone'y i iPady dla Apple'a
Zobacz: Qualcomm: Apple narusza 6 naszych patentów

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się
9. Gh0st
-1

2017-07-22 05:40:47

Fejs, Google, Amazon, Apple i Microsoft...ładna banda. I nie chodzi o konsumentów, a o kasę ww korpo. A warto przypomnieć, że Apple chciało zakazu sprzedaży produktów np. Samsunga, ale w drugą stronę już nie ?! :D

Odpowiedz

8. ~miro
1

2017-07-21 20:39:06

Do@7 tak Nokia wygrała

Odpowiedz

-2

2017-07-21 19:27:07

Wygrał ktoś kiedyś z apple? Niepotrzebnie podskakuje ktoś do nich

Odpowiedz

6. progosu
0

2017-07-21 15:27:28

chipy intela mega słabe, zasięg tragedia w porównaniu do qualcomma, lepiej dla wszystkich jakby intela w ogóle nie było, a tak to po taniości dają to *** na europę, płacimy więcej a dostajemy towar drugiej kategorii.

Odpowiedz

5. Morvius
1

2017-07-21 14:51:12

@2;3 zakręcili się wśród ogromu patentów i kto był pierwszy a teraz się okazuje, że potężna korporacja dostanie baty bo jest zależna tylko od jednego producenta. To co by się stało gdyby tak Sony strzeliło focha? ok 80% telefonów na rynku znalazłoby się w poważnych tarapatach. Są producenci, którzy mają większość swoich smartfonów produkowanych we własnych fabrykach? Ew. na zlecenie ale bez proszenia się o łaske żeby im udostępnić technologię.

Odpowiedz

4. ~
2

2017-07-21 14:39:52

Sojusznikow? Toz to wszystko siedzi w jednej kieszeni! Ta sama banda.

Odpowiedz

3. ~bb
1

2017-07-21 14:37:37

@2 Ale Qualcomm chce wprowadzenia zakazu ze względu na zaległości płatnicze Apple. Jak Apple ureguluje rachunki, to wszystko będzie cacy. Tyle, że Apple nie zgadza się z legalnością ich wystawienia.

Odpowiedz

2. msnet
3

2017-07-21 14:32:10

@1, Morvius - jakby ITC wprowadził, tak jak chce Qualcomm, zakaz wwozu iPhone/''ów do USA, to dla Apple/''a byłby to nie lada problem. Wszak to największy rynek zbytu dla tych urządzeń.

Odpowiedz

1. Morvius
3

2017-07-21 14:30:03

Czyli składak w końcu napotkał problem bo nie chciał płacić kasy mając takie zyski? Pazerny apple.

Odpowiedz